Favore.plBaza wiedzyTurystyka, sport i rekreacjaTurystyka

Artykuł: Gdzie na Mazury? Najciekawsze miejsca na urlop

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIADodaj zlecenie

Gdzie na Mazury? Najciekawsze miejsca na urlop

Gdzie na Mazury? Najciekawsze miejsca na urlop
Autor: KarolinaRoksela   |   1 cze 2021, 13:57   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Turystyka

Wypoczynek na łonie natury, cisza oraz przede wszystkim jeziora to z tym w dużej mierze kojarzą się nam Mazury. Region oferuje wiele atrakcji zarówno dla miłośników aktywnej rekreacji, jak i spokojnego wypoczynku. Nie wiesz, gdzie możesz spędzić weekend lub wakacje w Polsce? Poznaj wyjątkowe punkty na turystycznej mapie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Dlaczego warto wybrać się na Mazury?

Urlop w Polsce to nie tylko morze lub góry. Trzecią popularną destynacją podróży wielu rodaków jest Kraina Wielkich Jezior Mazurskich. Region ten stanowi gwarancję malowniczych krajobrazów, ciszy i spokoju oraz wielu wodnych atrakcji. Mniejszych i większych akwenów jest tu bowiem ponad dwa i pół tysiąca. Nie bez przyczyny Warmia i Mazury znalazły się więc w gronie 14 finalistów ogólnoświatowego konkursu na 7 Nowych Cudów Natury.

Poza wspomnianymi już przyrodniczymi walorami mapa turystyczna Krainy Tysiąca Jezior kusi miejscami z bogatą historią, niezwykłą architekturą czy atrakcjami dla rodzin z dziećmi. Tereny te to oaza dla miłośników żeglowania czy plażowania. Popularność regionu wpłynęła na rozwój bazy noclegowej oraz gastronomicznej. Przed wyjazdem wystarczy sprawdzić długoterminową pogodę na Mazurach i wybrać zakwaterowanie w domkach, ośrodkach wypoczynkowych czy polach namiotowych.

Gdzie na Mazury? Najpopularniejsze miejsca na wypoczynek

Mikołajki – atrakcyjna przystań nie tylko dla żeglarzy

Należą do mazurskich klasyków wakacyjnych i uznawane są za Żeglarską Stolicę Polski. Mikołajki stanowią ważny turystycznie region, który największą popularnością cieszy się w sezonie letnim. Miejscowość położona jest między dwoma ważnymi jeziorami: Maltańskim oraz Tałty. Niewątpliwie więc największą atrakcją tego miejsca jest wypoczynek nad wodą. Znajduje się tutaj również Przystań Żeglugi Mazurskiej.

Przyciągające co roku rzeszę turystów Mikołajki stały się prawdziwą wizytówką Mazur. Stanowią doskonałą bazę dla fanów sportów wodnych i spokojniejszych rozrywek. Można tutaj zarówno popłynąć w rejs czy poopalać się na miejskiej plaży, jak i uprawiać kajakarstwo czy windsurfing. Odbywa się tutaj również wiele ciekawych imprez np. Rajdowe Mistrzostwa Świata. Kurort gwarantuje ponadto niezwykłe widoki – sąsiaduje bowiem z Mazurskim Parkiem Krajobrazowym.

Największe jezioro w Polsce na turystycznej mapie Mazur

Zastanawiasz się, co warto zobaczyć na Mazurach? Jezioro Śniardwy to jedna z największych atrakcji turystycznych regionu. Jest nie tylko największym akwenem tego typu w Polsce, ale nazywa się je również „mazurskim morzem”. To idealne miejsce dla wyspecjalizowanych żeglarzy, występuje tu bowiem zjawisko znane jako biały szkwał, które może stanowić duże zagrożenie. Do niedawna na tafli jeziora znajdowało się 8 wysp, niestety wraz z podniesieniem się poziomu wody pozostały obecnie już tylko dwie.

Niezapomniany spływ kajakowy Krutynią

Planujesz urlop na Mazurach? Koniecznie musisz wybrać się do Krutynia, czyli wioski nad rzeką Krutynią. To malownicza miejscowość położona w samym sercu Puszczy Piskiej. Co ciekawe to nie lasy przyciągają do kurortu rzeszę turystów, a przede wszystkim spływy kajakowe. Mazurska rzeka idealnie nadaje się do takiej formy wodnych atrakcji, ponieważ szlak jest dość prosty (poleca się go dla rodzin z dziećmi) i do tego niezwykle malowniczy. Przeprawa kajakiem to szansa zapoznania się z bujną roślinnością oraz obserwacji życia tutejszych zwierząt.

Mrągowo, czyli sposób na urlop w siodle

O tej mazurskiej miejscowości wakacyjnej słyszał prawie każdy. Urokliwe miejsce słynie przede wszystkim z Pikniku Country, czyli słynnego festiwalu muzyki. Jednak to nie jedyne powiązanie Mrągowa z westernem i Dzikim Zachodem. Miasteczko Mrongoville, kowbojskie zabawy, strzelanie z łuku czy strzelnica sportowa to bardzo popularne atrakcje wśród wczasowiczów.

Poza tym kurort zlokalizowany jest wokół czterech z wielu jezior na Mazurach: Czos, Juno, Czarne oraz Kot. Miłośników historii mogą za to zainteresować ważne atrakcje tego regionu: Muzeum Sprzętu Wojskowego czy Wieża Bismarcka. Kolejnym ważnym atutem Mrągowa jest natura i rozpościerający się niedaleko Mazurki Park Krajobrazowy.

Wspomniane atrakcje, to nie jedyne rekreacyjne miejsca w Krainie Tysiąca Jezior. Warto odwiedzić tutaj również:

• Wilczy Szaniec w Gierłoży;
• Giżycko, Węgorzewo czy Ostródę;
• Kanał Ostródzko-Elbląski;
• Puszczę Borecką;
• Mamerki;
• Świętą Lipkę;
• Jezioro Jeziorak;
• Piramidę w Rapie.

Poznaj również inne propozycje na urlop w Polsce.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy