Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródBudowlane

Artykuł: Ile kosztuje budowa domu

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIADodaj zlecenie

Ile kosztuje budowa domu

Ile kosztuje budowa domu
Autor: karinam6   |   24 lis 2014, 15:46   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Budowlane

Każdemu marzy się własny dom, z dala od ulicznego zgiełku, wśród zieleni. Zastanówmy się w takim razie ile może nas kosztować samodzielna budowa domu, a ile budowa z pomocą fachowców.


Przed budową
Warto zastanowić się nad rodzajem budynku, gdyż nie da się ukryć, iż najtańsze są budynki to jednoparterowe i niepodpiwniczone, najczęściej o metrażu między 100 a 120 m2. W tym wypadku rezygnuje się ze stropów, także nie trzeba przeprowadzać wieloetapowego podpiwniczania. Za projekt możemy zapłacić od 3 do 15 tys złotych. Przy składaniu dokumentów na pozwolenie budowy zejdzie nam dodatkowo ok 3 - 6 tys zł.

Etap zerowy
Jest to etap początkowy, kiedy ustalane jest dokładne położenie domu, wylewane są fundamenty. Koszty oraz robocizna to min. 20 - 30 tys. zł.

Stan surowy otwarty
Na tym etapie stawiane są zbrojenia, ściany, stropy, komin, pokrycie dachu itp. Koszt min. wyniesie nas ok. 80 - 90 tys. zł.

Stan surowy zamknięty
Na tym etapie wykonywana jest stolarka zewnętrzna, czyli okna, drzwi, bramy. Koszt to ok. 10 tys zł.

Stan deweloperski
Jest to etap w którym kładzione są wszystkie instalacje: elektryczna, wodociągowa, kanalizacyjna, gazowa itp., ponadto wykonuje się ocieplenie i tynkowanie. Koszty materiałów oraz robocizny to ok

Stan surowy może kosztować już od 110 - 130 tys zł. Natomiast po minimalnych kosztach materiałów oraz niezbędnej roboty fachowców wybudowanie domu do stanu deweloperskiego to koszt ok 180 tys., dodając koszty minimalne przed budową będzie to ok. 190 tys. Oczywiście do tego wszystkiego trzeba doliczyć koszt działki na której będzie stał dom, a będzie to koszt w zależności od miejsca zakupu od 100 tys do 350 tys za 2000 m2.

Odejmując koszty doradców, robotników a także gdy będziemy sami kupowali materiały budowlane dom może być nawet 50% tańszy! Ale mimo wszystko należy porównać ceny u deweloperów i zastanowić się czy bardziej opłaca się kupić czy wybudować dom.

KOMENTARZE
  • kifond   7 cze 2015, 0:24
    Zwracajcie uwagę na markety budowlane i na różnice w cenach. Tydzień temu kupowałem płyty surowe wiórowe w Castoramie http://www.castorama.pl/produkty/budowa/drewno-budowlane-i-plyty-drewnopochodne/plyty-surowe.html Byłem w szoku, że w innych sklepach kosztowały nawet dwa razy więcej.