Favore.plBaza wiedzyElektronika, foto, wideoPozostałeInteligentny dom

Artykuł: Inteligentne budynki - o co tu chodzi?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Inteligentne budynki - o co tu chodzi?

Inteligentne budynki - o co tu chodzi?
Autor: konto_usuniete_437008   |   5 lut 2015, 12:37   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Inteligentny dom

Wielu z was zapewne słyszało już określenie inteligentne budynki. Najprawdopodobniej zastanawiacie się,co właściwie kryje się pod tym określeniem. Pozwólcie, że rozwieje mgłę niewiedzy na ten temat.

System zarządzania budynkiem pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, gdzie we wczesnych latach 70 stosowana była do optymalizacji środowiska rozwoju roślin. Jej rozwinięcie pozwoliło na wprowadzenie nowatorskich rozwiązań zarządzania zarówno do biur, jak i do domów mieszkalnych.

Zapewne wielu z was oglądało w dzieciństwie bajki typu "Jetsonowie", w których domy były zautomatyzowane i zarządzały same sobą bez większych ingerencji ze strony człowieka. Myśleliście wtedy, że bardzo ciekawie byłoby mieszkać w takim miejscu. W obecnych czasach staje się to możliwe.

Koncepcja inteligentnego budynku polega na zainstalowanie w nim systemu, który odpowiedzialny jest za zarządzanie wszystkimi znajdującymi się w domu instalacjami, tak aby ingerencja człowieka mogła być ograniczona do minimum. W budynku montowany jest szereg czujników i detektorów, które pozwalają na monitorowanie szeroko rozumianego stanu budynku w czasie rzeczywistym. Korzystając z informacji przesyłanych przez różne elementy systemu, budynek jest stanie reagować na zmiany wewnętrzne oraz zewnętrzne. Pozwala to na zmaksymalizowanie komfortu i bezpieczeństwa, a także minimalizacji kosztów eksploatacji oraz emisji zanieczyszczeń.
Można więc powiedzieć, że głównymi zadaniami systemu zarządzania budynkiem są integracja, kontrola, monitorowanie, optymalizacja i raportowanie kluczowych jego elementów.

Opiszmy zatem krótko, jakie kluczowe elementy zarządzane są przez system.
Na początku należy wspomnieć o tak podstawowej kwestii, jaką jest ogrzewanie. Według producentów systemów zarządzania, inteligentne budynki działają w tej kwestii na zasadzie zmian powodowanych obecnością człowieka. Tłumacząc to na polski możemy wywnioskować, że kiedy ludzie znajdują się w budynku, system automatycznie dostosowuje temperaturę do potrzeb – jeżeli jest za zimno powietrze zostaje ogrzane, jeżeli za ciepło – ochłodzone. Dodatkowo możliwe jest zastosowanie tego rozwiązania tylko w konkretnych pomieszczeniach, w których akurat ktoś się znajduje, a nie w całym budynku, co pozwala na znaczną oszczędność pieniędzy.

Następnie można wspomnieć o systemie przeciwpożarowym. Jego zadaniem jest czynna ochrona budynku w postaci wczesnego wygrywania zagrożeń, a także zarządzanie wszelkiego rodzaju spryskiwaczami i urządzeniami gaśniczymi. Dobrze skonfigurowany system powinien zapewnić bezpieczeństwo i zapobiec powstawaniu zagrożeń pożarowych.

Kolejnym elementem jest system kontroli dostępu, który już od dłuższego czasu stosowany jest w placówkach rządowych, bankach, czy innych tego typu miejscach. Do podstawowych urządzeń, które wspomagają kontrolę dostępu i uniemożliwiają bezprawne wtargnięcie na czyjś teren odpowiadają różnego typu czytniki kart magnetycznych, linii papilarnych, czy siatkówki oka. Wysyłają one automatycznie informacje do głównego systemu, który określa, czy dana osoba może wejść do konkretnego pomieszczenia bądź całego budynku. W bardzo dużym stopniu wpływa to na bezpieczeństwo zarówno ludzi jak i ważnych informacji lub danych.

Oczywiście nie może również zabraknąć systemu alarmowego i monitoringu, który oparty jest na sieci czujników ruchu i kamer. W razie włamania automatycznie może on poinformować odpowiednie władze, a dodatkowo zamknąć przestępcę w budynku, tak aby policja zdążyła przyjechać.

Elementem łączącym się z poprzednim jest symulacja obecności. Jest to system, który odpowiednio skonfigurowany może zapobiec włamaniom. Jesteśmy w stanie zaprogramować konkretne działania na czas naszej nieobecności, jak np. gaszenie i zapalanie światła, uchylanie okien, odtwarzanie muzyki, czy nawet wcześniej nagranych głosów domowników. W ten sposób włamywacz powinien ominąć nasz dom, a my nie musimy się martwić o nasze oszczędności.

Jest jeszcze bardzo wiele elementów i systemów, które zawierają się w koncepcji inteligentnych budynków (jak np. zarządzanie wszystkimi sprzętami RTV/AGD), jednak opisanie wszystkiego zmieściłoby się w pracy magisterskiej. Opis, który został przytoczony, powinien mniej więcej przybliżyć istotę inteligentnych budynków. Można stwierdzić, że koncepcja ta jest przyszłością i wchodzimy w nią z otwartymi ramionami i umysłami.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy