Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródNaprawy i instalacjeKlimatyzacja, wentylacja

Artykuł: Jak ochłodzić mieszkanie? Sprawdzone sposoby na upały

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Jak ochłodzić mieszkanie? Sprawdzone sposoby na upały

Jak ochłodzić mieszkanie? Sprawdzone sposoby na upały
Autor: KarolinaRoksela   |   1 lip 2021, 10:35   |   Dział: Artykuły

Ciepło, gorąco, a nawet upalnie! Wraz z nadejściem wakacji temperatura na zewnątrz wciąż rośnie. Co więcej, przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach również nie przynosi ulgi. Dlatego też szukamy rozwiązań, jak ochłodzić mieszkanie w letnie dni. W naszym poradniku przedstawiamy nowoczesne technologie umożliwiające skuteczną walkę z duchotą i skwarem w mieszkaniach.

Sposoby na gorące dni, czyli jak obniżyć temperaturę w mieszkaniu?

1. Klimatyzacja

Jeśli poszukujesz najszybszej i najskuteczniejszej metody na schłodzenie każdego mieszkania w upalnie dni, to jest nią niewątpliwie klimatyzacja. To bardzo wygodne rozwiązanie, które zapewnia zarówno przenośne, jak i stacjonarne modele. Najczęściej urządzenia wykorzystuje się w miejscach użyteczności publicznej, sklepach czy biurach.

Jest to spowodowane wysokim kosztem dobrej jakości sprzętu – ceny oscylują nawet wokół 3500 zł. Kłopotliwy może okazać się również montaż klimatyzatora. Jego głównym zadaniem jest pobieranie i usuwanie ciepła z pomieszczenia oraz szybkie ochładzanie powietrza. Dzięki zamontowanym filtrom może również likwidować zanieczyszczenia i brzydkie zapachy. Niestety ze względu na wysokość opłat jest to najrzadziej wykorzystywane narzędzie.

2. Wentylatory, nawilżacze i oczyszczacze powietrza

Stołowe, podłogowe, naścienne czy sufitowe – w gospodarstwach domowych stosujemy różne rodzaje wentylatorów. Gdy chcemy schłodzić mieszkanie bez klimatyzacji, to zazwyczaj sięgamy właśnie po ten typ urządzenia. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby wiatrak nie przynosił wyłącznie pozornej i znikomej ulgi w upały, to musimy go umiejętnie używać. Warto pamiętać o jego właściwym umiejscowieniu oraz uruchamianiu przy zamkniętych oknach. Sprzęt tworzy przyjemny wiaterek, ale nie schładza powietrza – co jest jego największą wadą.

Na podobnej zasadzie działają również oczyszczacze. Wprawiają one bowiem znajdujące się w mieszkaniu powietrze w ruch, co powoduje, że nasz organizm szybciej się ochładza. Nie należy jednak zapominać, że podstawowym zadaniem tego urządzenia jest usunięcie szkodliwych substancji. Nieprzyjemny zaduch często tworzy się przez wilgoć, która jest charakterystyczna dla upalnych dni. Można z nią walczyć różnymi nawilżaczami. Sprawią, że temperatura wewnątrz szybko spadnie.

3. Chłodzenie sufitowe

Zastanawiasz się, jak obniżyć temperaturę w pokoju podczas upałów? Ciekawym sposobem opartym na najnowszej technologii jest wodne chłodzenie sufitowe. Składa się z kilku paneli chłodzących (lub grzewczych), które stosuje się zarówno w nowym budownictwie, jak i podczas remontów starszych lokali. Znajdują się w nich systemy rur z krążącą zimną wodą. Co ważne, istnieje możliwość dopasowania temperatury do własnych preferencji za pomocą termostatu.

Warto zaznaczyć, że sposób ten daje delikatny, ale również odczuwalny efekt. Przede wszystkim gwarantuje oziębienie powietrza na całej powierzchni pomieszczenia. Należy pamiętać również, że taki system zabiera część przestrzeni i wymaga zastosowania sufitu podwieszanego. Jest to ciekawa, lecz również droga alternatywa dla tradycyjnych systemów chłodzenia mieszkań.

4. Zasłanianie okien


Czy wiesz, że według wielu badań optymalna temperatura w pomieszczeniach powinna mieścić się w granicach od 18 do 24 stopni Celsjusza? Przekroczenie tej granicy może sprawić, że będziemy czuć się w naszym lokum niekomfortowo. Przegrzane pokoje wpływają na naszą koncentrację czy sen. Jednym z głównych czynników, który powoduje wzrost temperatury w budynkach, jest promieniowanie słoneczne. Chłodzenie mieszkania latem wymaga więc zasłaniania okien. Istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów:

Rolety zewnętrzne – zyskują w ostatnich latach na popularności ze względu na wysoką skuteczność w rozwiązywaniu problemu z niestabilną temperaturą w pomieszczeniach. W ciepłe miesiące gwarantuje bowiem zabezpieczenie przed słońcem, a zimą utrzymuje ciepło w pokojach.

Białe zasłony – jasne, nieprzezroczyste oraz grube tkaniny (najlepiej bawełna) mogą ochronić pokój przed słońcem i są świetnym sposobem na gorące dni. Dla lepszego efektu można materiał dodatkowo zmoczyć, by odparowywało z niego ciepło.

Rolety termoizolacyjne – tradycyjne rolety nie gwarantują skutecznego chłodzenia mieszkania? W takiej sytuacji wybierz wersje termoizolacyjne. Dzięki specjalnej powłoce odbijają promieniowanie słoneczne i utrzymują odpowiednią temperaturę w lokum.

Folia przeciwsłoneczna – jak przetrwać upał w domu? Jedną z metod jest instalacja zewnętrznej lub wewnętrznej folii przeciwsłonecznej, która redukuje ilość ciepła, które przenika przez okna.

Wiesz już, jak efektywnie schłodzić mieszkanie za pomocą nowoczesnych technologii. Sprawdź, co należy zrobić, aby uchronić psa przed upałem. A gdy zdecydujesz się na spędzenie czasu poza domem, to pamiętaj o najważniejszych zasadach zdrowego opalania.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy