Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródOgród i otoczenieOpieka nad ogrodamiPielęgnacja roślin

Artykuł: Jak pielęgnować tuję?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Jak pielęgnować tuję?

Jak pielęgnować tuję?
Autor: mlaskov7   |   7 lip 2015, 15:44   |   Dział: Artykuły

Jej naturalnym środowiskiem jest Ameryka Północna i Azja. W Polsce widzimy je głównie wparkach, na cmentarzach i w ogrodach sąsiadów. Zawsze niewzruszone i zadbane. Jeśli chcesz, aby twoje drzewko było równie schludne, przeczytaj ten artykuł. Tu dowiesz się, jak je pielęgnować: jak tuję przycinać, jak tuję nawozić, jak tuję podlewać...

Odpowiednie nawożenie
W okresie wiosennym nawóz stosujemy raz w miesiącu, w letnim – dwa razy, a jesiennym i zimowym nawozu nie stosujemy. Najlepiej używać środka NPK 10-10-10 lub 20-20-20 zgodnie ze wskazaniami na etykiecie. Na wiosnę i w lecie możemy kupić nawozy o wysokiej zawartości azotu N, które zawierają substancje odżywcze niezbędne dla tui. Te nawozy stosujemy tylko do połowy lipca. Na jesień zaś aplikujemy nawozy zawierające dużo fosforu P i potasu K.

Regularne podlewanie
O podlewaniu pamiętajmy szczególnie w czasie kilku tygodni po posadzeniu krzewu oraz podczas letnich upałów. W okresie suszy dbamy o odpowiednią wilgotność powietrza. Wokół systemu korzeniowego tui stale powinna znajdować się woda.

Profesjonalne przycinanie
Celem przycinania żywotnika jest głównie nadanie mu odpowiedniego kształtu i utrzymanie jego rozmiaru. Cięcia wykonujemy najczęściej dwa razy w sezonie (w kwietniu i w sierpniu), rozpoczynając na wiosnę po roku od posadzenia. Co ważne, drzewek niższych niż półtora metra nie przycinamy. Pędy skracamy o około 33%-50% długości. Najczęściej do cięcia tui używa się ręcznego sekatora bądź nożyc do gałęzi, ewentualnie akumulatorowych nożyc do cięcia.

Leczenie
Szkodniki niezwykle rzadko atakują drzewka. Nie są one także często nawiedzane przez choroby. Najczęściej problemy wynikają z niewłaściwej pielęgnacji: nawożenia, podlewania czy lokalizacji. W tych przypadkach igły tui żółkną i brązowieją. Należy wtedy po pierwsze zidentyfikować przyczynę, a następnie zaaplikować odpowiednią terapię.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy