Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródOgród i otoczenieBramy, kraty, ogrodzenia

Artykuł: Jak zabezpieczyć ogrodzenie przed zniszczeniem? Najlepsze sposoby impregnacji

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Jak zabezpieczyć ogrodzenie przed zniszczeniem? Najlepsze sposoby impregnacji

Jak zabezpieczyć ogrodzenie przed zniszczeniem? Najlepsze sposoby impregnacji
Autor: KarolinaRoksela   |   20 maj 2021, 8:51   |   Dział: Artykuły

Pod wpływem czasu zniszczeniu mogą ulec nawet najsolidniejsze i wykonane z trwałych materiałów ogrodzenia. Zmienne warunki atmosferyczne w ciągu roku oraz różnorodne czynniki zewnętrzne wpływają zarówno na ich techniczny stan, jak i walory estetyczne. Co zrobić, aby parkany na dłużej pozostały ozdobą posesji? Sprawdź, jak odpowiednio zabezpieczyć i impregnować płoty.

Czym jest impregnacja i jak działa?

Wytrzymałe i wysokiej jakości ogrodzenie stanowi inwestycję na lata. Wiele czynników zewnętrznych takich jak wilgoć, grzyby i brud oraz atmosferycznych typu deszcz czy śnieg, może przyczynić się do jego stopniowego niszczenia. Dlatego tak ważne dla jego estetyki i właściwości jest odpowiednie zabezpieczenie. Jednym z najpopularniejszych sposobów profilaktyki jest właściwa impregnacja płotów. Warto zlecić ją odpowiednim specjalistom, którzy zadbają o ochronę konstrukcji.

Na czym więc polega impregnacja ogrodzenia? Jest to proces, podczas którego nasącza się materiał budowlany (zazwyczaj drewno) specjalnym preparatem, w celu wzmocnienia, zabezpieczenia przed szkodliwym działaniem negatywnych czynników oraz nadania mu odpowiednich właściwości. W skład impregnatów wchodzą rozpuszczony wosk, roztwory żywic i inne środki chemiczne.

W przypadku materiałów budowlanych wspomniane zabezpieczenie stosowane jest przede wszystkim, aby zwiększyć hydrofobowość, ograniczyć nasiąkliwość i wzmocnić strukturę tworzywa. Do zalet impregnacji płotów należy również:

• łatwiejsze utrzymanie czystości powierzchni;
• poprawa walorów estetycznych ogrodzenia posesji;
• stworzenie powłoki ognioodpornej;
• ochrona przed wykruszaniem, zarysowaniem i wycieraniem materiału;
• zabezpieczenie przed utratą koloru oraz porostem glonów i mchu.

Jak dbać o ogrodzenie?

Impregnacja drewnianego płotu

Drewno jest wyjątkowo popularnym materiałem ze względu na jego wartość estetyczną. Jednak mimo że jest dosyć solidnym tworzywem, to wyjątkowo wrażliwie reaguje na działanie czynników atmosferycznych. Dlatego też bez odpowiedniej konserwacji może ulegać szybkiemu zniszczeniu. Ochronę deskom zapewniają specjalistyczne impregnaty.

Do zabezpieczenia drewnianych ogrodzeń wybiera się przede wszystkim lazury, które stanowią naturalną ochronę i pozwalają zachować rysunek drewna. Oprócz nich do impregnacji płotów, mebli ogrodowych z drewna czy desek na tarasie stosuje się oleje i lakiery. Sam proces przebiega w czterech etapach:

1. Oczyszczenie i wyszlifowanie drewna;
2. Wstępna konserwacja;
3. Aplikacja impregnatu na drewniany płot;
4. Nałożenie jakościowej farby do drewna.

Zabezpieczenie ogrodzenia z kamienia

Tuż po wybudowaniu kamiennego płotu warto zdecydować się na zabieg impregnacji konserwacji. Zabezpieczenie poszczególnych elementów ogrodzenia pozwoli uniknąć czasochłonnego i żmudnego oczyszczania ich z mchu czy glonów w przyszłości. W tym naturalnym materiale mogą się bowiem z czasem tworzyć pęknięcia i szczeliny.

Podczas impregnacji kamiennego ogrodzenia specjalny środek nakładany jest metodą natryskową. W ten sposób na powierzchni materiału tworzy się bezbarwna i gładka powłoka ochronna, która uzupełnia wszelkie ubytki. Gwarantuje również zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami.

Impregnacja płotów betonowych

Beton to jeden z najtrwalszych materiałów wykorzystywanych do tworzenia ogrodzeń. Jednak nawet on może z czasem w wyniku zmiennych warunków atmosferycznych i zanieczyszczeń ulec podniszczeniu. Aby przywrócić estetyczny wygląd otoczeniu posesji, warto zastosować impregnaty do płotów betonowych.

Cały zabieg warto przeprowadzić jeszcze przed montażem palisady. Sama pielęgnacja wykonywana jest najczęściej w przypadku ogrodzeń położonych przy ruchliwej drodze. Dla betonowych konstrukcji najlepszym wyborem jest impregnacja ciśnieniowa.

Renowacja ogrodzeń metalowych

Większość płotów z metalu posiada części wykonane z żeliwa lub stali. Wskazane materiały potrzebują dodatkowego zabezpieczenia – przede wszystkim przed korozją. Kiedy powinno wykonać się konserwację konstrukcji metalowych? Zaleca się, aby czynności pielęgnacyjne wykonywać nie rzadziej niż co 5 lat. W tym celu należy samodzielnie pomalować ogrodzenie farbą antykorozyjną lub skorzystać z pomocy specjalisty, który może przeprowadzić: ocynk ogniowy czy malowanie proszkowe.

Jak już zostało wspomniane, impregnaty do ogrodzeń służą do konserwacji i ochrony przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Można nakładać je pędzlem, metodą ciśnieniową czy natryskową. Odpowiedni dopasowanie środków do materiału jest niezwykle ważne. Równie istotne, jak sam wybór idealnego płotu do posesji.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy