Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródOgród i otoczenieAranżacja ogrodów

Artykuł: Jak założyć trawnik ?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Jak założyć trawnik ?

Jak założyć trawnik ?
Autor: plant-project   |   5 mar 2012, 21:10   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Aranżacja ogrodów

Z tym pytaniem boryka się wielu właścicieli posesji oraz ogrodników amatorów, widząc bajecznie wyglądający trawnik sąsiada. Nasz zielony zakątek może być miejscem odpoczynku po trudach codziennej pracy, a jednocześnie prawdziwą ozdobą ogrodu, gdyż soczyście zielona trawa na pewno pomoże Nam się zrelaksować. Jednakże taki bajecznie wyglądający ''dywanik'' wiąże się z dużym nakładem pracy, jak również wiedzy i umiejętności. Dlatego poniżej znajdą Państwo kilka cennych rad jak zrobić to samemu.

Pierwszym etapem w stworzeniu Naszego trawnika marzeń jest określenie właściwości podłoża, na którym on powstanie, czyli zbadaniu pH gleby i jej struktury fizyko-chemicznej. Do zbadania pH używamy pH-metru, dostępnego prawie we wszystkich sklepach ogrodniczych. Optymalną wartością pH dla trawnika jest wynik w granicach 6-7 pH. Im większe odchylenie od tych wartości, tym gorsze warunki do wzrostu i prawidłowego rozwoju trawy.

Trzeba również zbadać zawartość składników mineralnych gleby, a w szczególności stosunek azotu : fosforu : potasu, który powinien wynosić 3:1:2,5. W tym celu próbkę gleby należy wysłać do stacji chemiczno-rolniczej. Otrzymamy wówczas pełen wykaz składników mineralnych jaki znajduje się w naszym podłożu.
Właściwości fizyczne określić możemy sami, biorąc w dłoń trochę gleby. Najlepszy do założenia trawnika jest piasek gliniasty o dostatecznej ilości próchnicy.
Charakteryzuje się on widocznymi ziarnami w strukturze, a ściśnięty nie daje się formować.

Po zbadaniu gleby często okazuje się, że jest ona nie właściwa i w takim przypadku należy dowieść odpowiednią warstwę nowej. Najczęściej potrzeba Nam od 3 do 15 cm w zależności od tego jaką glebę posiadamy u siebie w ogrodzie.
Przed rozplantowaniem nowej warstwy ziemi, musimy upewnić się czy wszystkie inne prace zostały zakończone, takie jak: wytyczenie i wykonanie alejek i ścieżek, założenie rabat i skupin roślinnych, instalacja systemu nawadniającego, a także musimy przygotować odpowiednio podłoże.

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA

Jeżeli teren na którym ma powstać nasz trawnik jest nierówny, porośnięty chwastami , tzw 'nieużytek', musimy wykazać się większymi nakładami pracy, gdyż trzeba ten obszar odpowiednio przygotować. W celu usunięcia chwastów możemy posłużyć się herbicydami zwalczając je chemicznie. Oprysk wykonujemy w bezwietrzny, w bezdeszczowy dzień używając opryskiwacza i odpowiedniego środka chwastobójczego. Po oprysku należy odczekać od kilku do kilkunastu dni, aż herbicyd wniknie w głąb rośliny dostając się aż do korzeni. Wówczas istnieje większa szansa, iż roślina nie odrośnie ponownie. Czas jaki potrzebuje substancja czynna do wyeliminowania rośliny oraz inne informacje znaleźć można na etykiecie środka.
Stosowanie herbicydów budzi jednak kontrowersje, dlatego chcąc uniknąć stosowania chemii odnieść się wyłącznie do zwalczania chwastów mechanicznie.

Najlepszym sposobem jest przekopanie całego terenu, pozbywając się wszelkich zanieczyszczeń oraz resztek chwastów. Do tego najlepiej użyć glebogryzarki spalinowej. Urządzenie to posiada ostre zęby umieszczone w kilku rzędach na wspólnej ramie. Dzięki temu przekopuje dokładnie teren, niszcząc chwasty, dodatkowo spulchniając ziemię.

Kolejnym etapem jest wygrabienie i wyrównanie powierzchni pozbywając się wszystkich części chwastów.
Tak przygotowany teren nadaje się, jeśli jest to w planach, do rozłożenia i instalacji systemu nawadniającego. Na rynku możemy znaleźć kilkanaście firm specjalizujących się w produkcji i dystrybucji systemów nawadniających. Jednak ich instalacja i zaprojektowanie wymaga fachowej wiedzy i umiejętności. Dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, takiej jak Plant-Project.

Aby uniknąć wizyty nie proszonych gości na naszym trawniku, należy zastanowić się również nad rozłożeniem siatki przeciw kretom. Koszt takiej siatki to około 2 zł/m2. Jest to nieduży koszt w porównaniu ze szkodami jakie potrafi wyrządzić ten szkodnik.

Gdy rozłożymy już taką siatkę możemy zabrać się za rozplantowanie nowej żyznej ziemi. Staramy się rozwieść ją taczkami w taki sposób, aby odstępy pomiędzy rozwiezioną ziemią były w miarę równe. Wówczas po rozgrabieniu warstwa ziemi pozostaje taka sama na całej powierzchni trawnika. Dokładne rozgrabienie nierówności pozwoli uniknąć niepotrzebnych pagórków.

Jeśli nie spieszy Nam się z założeniem trawnika, należy wstrzymać się z siewem na okres 2-3 tygodni. W tym czasie podlewamy teren. Dzięki temu zabiegowi pozwalamy ziemi osiąść, a także możemy usuwać wyrastające chwasty.

Końcowe wyrównanie powierzchni wykonujemy za pomocą drewnianej łaty o długości około 2 m. Przeciągając ją wzdłuż i w poprzek trawnika możemy dostrzec niewidoczne gołym okiem nierówności.

Gdy teren jest już dokładnie wyrównany należy przystąpić do walcowania. Jeśli jest to niewielki obszar możemy to wykonać tzw. domowym sposobem przywiązując do butów deski i małymi krokami przedeptujemy całe poletko. Na większe powierzchnie najlepiej jednak użyć do tego walca ogrodowego, który możemy wynająć w wypożyczalnie sprzętu ogrodowego.

SIEW


Po wszystkich tych uporczywych czynnościach, które z pewnością przyniosły nam wiele trudu, możemy przystąpić do siewu.
Przed tym musimy jednak wybrać odpowiednią mieszankę traw. Sklepy ogrodnicze oferują nam szeroki asortyment mieszanek na odpowiednie stanowiska. Musimy zatem określić czy nasz trawnik znajduje się na stanowisku słonecznym czy cienistym, czy będzie on często deptany czy raczej nie będziemy po nim chodzić, czy będziemy go często podlewać, czy raczej chcemy pozostawić go bez podlewania itd, itd..
Na szczęście pracownik sklepu ogrodniczego powinien pomóc Nam w doborze odpowiedniej mieszanki.

Przed przystąpieniem do siewu musimy wybrać odpowiedni termin. Najlepiej jest to zrobić gdy temperatura wynosi od 15 do 25 stopni. W takich warunkach możemy spodziewać się równomiernych wschodów trawy. Przekroczenie tych wartości może narazić młode siewki na stres i nierównomierne wschody, lub ich brak. Powinien być to także dzień bezwietrzny, gdyż lekkie nasiona mogą być łatwo rozwiane przez wiatr.

Siać możemy ręcznie lub za pomocą specjalnych siewników. Ręczny siew wymaga dużo wprawy. W ten sposób siejemy idąc powoli wzdłuż, a następnie w szerz, tak aby uniknąć miejsc niedosianych oraz miejsc obsianych zbyt obficie. Ogólnie należy przyjąć, iż na 1 m2 powinno Nam wystarczyć około 3 kg trawy.
Gdy czujemy, iż nie posiadamy tak sprawnej ręki możemy wypożyczyć siewnik. Warunkiem równomiernego siewu są równe odstępy pomiędzy kolejnymi przejazdami siewnika.

Po zasianiu trawy należy dodatkowo przykryć nasiona niewielką warstwą ziemi. Używamy do tego specjalnego sita lub zwykłej plastikowej skrzynki z otworami w jej dnie. Wówczas nasiona nie są bezpośrednio narażone promieniowanie słoneczne oraz wiatr który mógłby je przemieścić.

Tak wykonany trawnik wymaga odpowiedniego podlewania. Jeżeli opady deszczu nie są wystarczające, należy zapewnić regularne podlewanie. Woda inicjuje kiełkowanie i pozwala na prawidłowy rozwój siewek. Oczywiście nie wolno z podlewaniem przesadzać i całkowicie zalać poletka. W słoneczne i suche dni należy podlewać 3 - 5 razy dziennie przez około 10 min.

Założony w ten sposób trawnik będzie z pewnością nagrodą za naszą ciężką pracę i hektolitry potu wylane przy jego zakładaniu.


Plant-Project
inż. Piotr Stalmach

KOMENTARZE
  • tom   18 cze 2012, 6:51
    z tą ilością trawy to chyba żeś przegiął jeśli ja mam 490 m2 to co mam wysiać 3 kg na 1 m2 to mi wychodzi ok 1,5 tony trawy ?????
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU
  • Ogrody, zieleń, nawierzchnie, projekty Firma Plant-Project zajmuje się projektowaniem, zakładaniem i pielęgnacji ogrodów oraz terenów zieleni miejskiej. Najniższe ceny, profesjonalne wy...Ogrody, zieleń, nawierzchnie, projekty, Warszawa, Wyszków, Radzymin, Pułtusk,, mazowieckie Warszawa, Wyszk…mazowieckie