Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródOgród i otoczenieOpieka nad ogrodami

Artykuł: Jakie prace ogrodowe należy wykonać w sierpniu?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Jakie prace ogrodowe należy wykonać w sierpniu?

Jakie prace ogrodowe należy wykonać w sierpniu?
Autor: KarolinaRoksela   |   30 lip 2021, 14:46   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Opieka nad ogrodami

Wiosna uchodzi za najbardziej wymagający okres dla każdego ogrodnika. Nie oznacza to jednak, że w kolejnych miesiącach nasze działki nie potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Wręcz przeciwnie: wysokie temperatury w ciągu dnia, chłodne poranki i wieczory oraz różne zjawiska atmosferyczne sprawiają, że sierpień jest wymagającym czasem dla roślin. Poznaj kalendarz letnich prac w ogrodzie.

Kalendarz ogrodnika na sierpień

Po miesiącach ciężkiej pracy możemy podczas wakacji cieszyć się odpoczynkiem na działce pełnej kwiatów, owoców i warzyw. Nie oznacza to jednak końca obowiązków – sierpień w ogrodzie jest również wyjątkowo wymagający. Latem rośliny potrzebują wiele troski: podlewania, nawożenia czy ochrony przed szkodnikami. To również w tym czasie rozpoczynamy przygotowania do nadchodzącej jesieni i kolejnego sezonu.

Wśród najważniejszych prac ogrodowych wykonywanych w sierpniu wyróżnia się przede wszystkim:

1. Zbiory warzyw i owoców

Druga połowa lata stanowi zazwyczaj koniec żniw w Polsce. Jest to również czas największych zbiorów w sadach. Możemy gromadzić w tym okresie również kolejne zioła oraz plony warzyw. Ogród warzywny w sierpniu jest pełen dojrzewających pomidorów, papryki, cebuli, cukinii, kabaczków czy ogórków. W zamian możemy zasadzić roszponkę, sałatę lub rzodkiewkę. Natomiast na wielu krzewach i drzewach znajdziemy gotowe do spożycia owoce np. śliwki, jabłka, gruszki, brzoskwinie, jeżyny czy borówki.

Każdy ogrodnik musi pamiętać w tym czasie o pielęgnacji drzew i krzewów. Wszystkie plony, które nadają się do zerwania, powinniśmy ostrożnie oberwać, a resztę odpowiednio zabezpieczyć. Warto również podeprzeć najbardziej obciążone gałęzie. Wszelkie opadłe przedwcześnie owoce należy zniszczyć, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się szkodników i chorób. Ważnym elementem sierpniowych prac w ogrodzie jest również cięcie pędów oraz gałęzi w suche i słoneczne dni.

2. Sierpniowa pielęgnacja drzew i krzewów ozdobnych

Pomimo że pod koniec lata większość drzew i krzewów przekwita, to sierpień w ogrodzie ozdobnym wymaga kilku ważnych prac pielęgnacyjnych. W tym okresie należy zakończyć nawożenie preparatami z dużą ilością azotu. Dzięki temu tegoroczne pędy nie będą pobudzane do wzrostu i zdążą zdrewnieć przed zimą.

Ostatnie dni wakacji to dobra okazja na sadzenie i przesadzanie roślin zimozielonych i iglaków. Podczas upałów powinniśmy postawić również na odpowiednie nawadnianie. Pochmurną pogodę warto zaś wykorzystać do ostatniego przycinania żywopłotów. W ten sposób rany po cięciu zdążą do zimy się zabliźnić.

3. Rozmnażanie bylin i sadzenie roślin

Ogród ozdobny to nie tylko drzewa czy krewy, ale przede wszystkim kwiaty. Co kwitnie w sierpniu? Pięknymi kolorami i zapachami będą nas cieszyć w tym okresie rabatki pełne: nasturcji, astrów chińskich, nagietków, dalii, liliowców, begonii czy malw. Poza tym bujnie zakwitną również krzewy i pnącza takie jak: róże, hortensje, fuksje czy wilce.

Wymagania ogrodu w sierpniu wiążą się przede wszystkim z regularnym podlewaniem, odchwaszczaniem oraz usuwaniem obumarłych części roślin. W tym czasie przycinamy część rabat np. lawendę oraz zbieramy nasiona do przyszłorocznego siewu. Druga połowa lata to również czas na rozsadzanie gatunków, które kwitły wiosną np. bluszczy, goździków czy piwonii.

Co sadzimy w sierpniu? Przede wszystkim powinniśmy zająć się rozmnażaniem sadzonek odmian wiecznie zielonych i innych krzewów (np. berberysów czy ogników) oraz bylin. Ponadto należy również zasadzić w tym czasie siewki roślin dwuletnich np. niezapominajek, stokrotek czy bratków. W ogrodzie ozdobnym powinny pojawić się dodatkowo kwiaty cebulowe, które zaczną kwitnąć wiosną (lilie, przebiśniegi czy tulipany) oraz jesienne zimowity.

4. Dbanie o trawnik i oczko wodne

Okres wakacyjny charakteryzuje się najwyższymi temperaturami w ciągu roku. Nic więc dziwnego, że sierpień na działce wiąże się przede wszystkim z regularnym nawadnianiem trawnika. W przypadku upałów warto wykonywać tę czynność codziennie – najlepiej w godzinach wieczornych. W tym czasie należy również zastąpić nawozy z azotem mieszankami jesiennymi. Ostatnie koszenie trawy przed zimą wykonuje się zazwyczaj już w październiku.

Prace ogrodowe w sierpniu obejmują również oczko wodne. To dobry czas na sadzenie i dzielenie znajdujących się w nim roślin. Musimy dodatkowo usuwać przekwitnięte kwiatostany, regularnie uzupełniać wodę w zbiorniku oraz kontrolować stan filtrów. Właściwe czyszczenie i pozbywanie się glonów pozwoli nam cieszyć się kwitnącymi w tym okresie liliami czy kosaćcami żółtymi.

Poza wymienionymi czynnościami powinniśmy w sierpniu gromadzić kompost, zasiać jako poplon rośliny na zielone nawozy oraz przygotować glebę pod kwiaty i warzywa cebulowe. Jeśli chcesz zadbać o swój ogród, to sprawdź również, jak usunąć chwasty.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy