Favore.plBaza wiedzyDla firmy i biuraDoradztwo, audytDoradztwo podatkowe

Artykuł: Jednorazowa amortyzacja w 2019 r.

Dodaj zlecenie

Jednorazowa amortyzacja w 2019 r.

Jednorazowa amortyzacja w 2019 r.
Autor: konsultant_finansowy   |   2 wrz 2019, 11:35   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Doradztwo podatkowe

Prowadząc działalność gospodarczą nie jest możliwe dokonywanie określonych działań i czynności bez samochodu lub maszyny produkcyjnej. Wówczas, większość składników jakie posiada przedsiębiorstwo zaliczyć można do środków trwałych, jeżeli spełniają one odpowiednie warunki.

Muszą być zdatne do użytku, wykorzystywane na potrzeby firmy, stanowić własność przedsiębiorcy, nabyte we własnym zakresie oraz posiadać okres użytkowania dłuższy niż jeden rok.

Preferencje amortyzacyjne w podatku dochodowym mogą przyjąć różne formy. Polegają one głównie na podwyższeniu stawki amortyzacyjnej, zastosowaniu stawki indywidualnej lub degresywnej metody amortyzacji. Przywilejem może być także jednokrotne dokonanie amortyzacji.

Prawo do jednorazowej amortyzacji mają mali podatnicy oraz przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej i posiadają środki trwałe zaliczone do określonej w roku podatkowym oraz do wysokości pieniężnej nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50 tysięcy euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych. Jednorazowa amortyzacja ma tutaj zastosowanie w ramach pomocy tak zwanej “de minimis”.

W celu ustalenia prawa do jednorazowej amortyzacji określić należy którzy podatnicy otrzymają zgodnie z prawem status małego podatnika. Decydować może o tym między innymi wielkość osiągniętych przychodów w obecnym roku podatkowym. Jeżeli przedsiębiorca otrzymuje przychód ze sprzedaży nie przekraczającej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro, to wówczas przysługuje mu skorzystanie z tytułu. Amortyzacja w ramach limitu nie dotyczy jednak wszystkich środków trwałych. Objętą tą metodą ewidencji zostały nowe środki trwałe z grup 3 do 6 oraz 8 zawartych w Klasyfikacji Środków Trwałych. Zgodnie z odpowiadającym numerem w wymienionej ewidencji amortyzacja dotyczy więc kotłów i maszyn energetycznych, urządzeń ogólnego zastosowania, urządzeń technicznych oraz ruchomości, narzędzi i wyposażenia. Przedsiębiorcy mają także prawo do zaliczania w ciężar firmowych kosztów dokonanych wpłat i zaliczek na poczet nabycia środków trwałych, które zostaną dostarczone w kolejnych okresach sprawozdawczych. Aby uzyskać taką jednorazową amortyzację należy zgłosić się do Urzędu Skarbowego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia, które zawierać będzie zastosowanie amortyzacji oraz kwoty, jaka została pobrana. Poza wnioskiem o wydanie dokumentu złożyć należy dodatkowo fakturę lub inny dokument potwierdzający zakup środka trwałego, ewidencję środków trwałych oraz dowód potwierdzający dokonanie odpisów amortyzacyjnych, czyli kopię Księgi Przychodów i Rozchodów, oświadczenie o metodzie amortyzacji, a także informacje niezbędne do udzielenia pomocy de minimis dotyczącej wnioskodawcy oraz prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Jednorazowa amortyzacja w 2019 r. jest więc dużym udogodnieniem, z którego jednak nie może skorzystać każdy podatnik prowadzący własny biznes i posiadający środki trwałe.

http://generaloutsource.pl/pl/doradztwo-podatkowe

KOMENTARZE
  • brak komentarzy