Favore.plBaza wiedzyDla firmy i biuraDoradztwo, audytDoradztwo gospodarcze

Artykuł: Prowadzenie księgowości w spółce komandytowej

Dodaj zlecenie

Prowadzenie księgowości w spółce komandytowej

Prowadzenie księgowości w spółce komandytowej
Autor: konsultant_finansowy   |   31 maj 2016, 10:49   |   Dział: Artykuły

bPojęcie spółki komandytowej/b Spółka komandytowa należy do grupy spółek osobowych mających na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą. W tej formie spółek co najmniej jeden wspólnik ma obowiązek odpowiedzialności nieograniczonej za zobowiązania. Czy warto więc wybrać ten rodzaj spółki jako filar zakładanej firmy?


Komandytariusz i komplementariusz – kim są?
Wspólnikami w spółce komandytowej mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Ich różnice w głównej mierze dotyczą kwestii odpowiedzialności, prowadzenia spraw spółki oraz jej reprezentacji.
Komplementariusz jest wspólnikiem, w którego zakres obowiązków wchodzi reprezentacja spółki oraz zarządzanie jej sprawami. Jego odpowiedzialność jest nieograniczona, co oznacza, że ponosi osobistą odpowiedzialność za zobowiązania spółki, a więc odpowiada swoim majątkiem przed wierzycielami.
Komandytariusz może reprezentować spółkę jedynie w roli pełnomocnika.
Podobieństwem, które możemy dostrzec jest to, że wspólnicy zobowiązani są do wniesienia wkładu do spółki oraz mają prawo uczestniczenia w jej zyskach.

Księgowość spółki – jak kontrolować firmę?
Księgowość w firmie jest bardzo istotnym elementem ze względu na to, że pozwala uzyskać najważniejsze informacje o prowadzonej firmie. Prowadzone analizy i sprawozdania umożliwiają sprawdzenie czy firma osiąga zysk, czy wręcz przeciwnie - ponosi stratę.
Od niedawna spółka komandytowa może skorzystać z możliwości prowadzenie księgowości uproszczonej. Warunkiem tego jest jednak to, aby w roku za który sporządzane jest sprawozdanie oraz w roku poprzednim jej suma aktywów na koniec roku nie przekroczyła 1 500 000 zł, przychody netto ze sprzedaży – 3 000 000 zł, a średnioroczne zatrudnienie – 10 osób. W ramach prowadzenia uproszczonej księgowości, spółki mogą zrezygnować ze sporządzania informacji dodatkowej, gdyż wystarczy informacja uzupełniająca do bilansu.

Spółka komandytowa prowadząca działalność gospodarczą nie jest podatnikiem podatku dochodowego, aczkolwiek podatnikami są wszyscy jej wspólnicy. Spółka zobowiązana jest do uiszczania opłat w formie podatku od towarów i usług. W tym rodzaju spółki możemy zauważyć jednokrotne opodatkowanie dochodów. Jest to jedna z podstawowych korzyści, które mogą czerpać wspólnicy spółek komandytowych.
Podstawowym aktem prawnym regulującym zasady opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów osiąganych przez osoby prawne, w tym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jest ustawa o CIT.

Coraz to więcej przedsiębiorców stawia na rozwój firmy. Decydują się oni na skorzystanie z wiedzy i doświadczenia osób pracujących w biurach rachunkowych. To najlepszy sposób na powierzenie księgowości firmy w ręce ekspertów. Współpraca pozwala na pozyskanie rzeczywistego obrazu firmy obecnie i na przestrzeni lat. To znacznie ułatwia podjęcie ważnych decyzji umożliwiających osiągnięcie sukcesu.
http://in-nova.pl/doradztwo-podatkowe/
Prowadzenie księgowości w spółce komandytowej jest znacznie prostsze z pomocą naszych ekspertów. Sprawdź ofertę!

KOMENTARZE
  • Witam   30 cze 2016, 0:53
    aaaaa
  • Pozdrawiam   30 cze 2016, 0:55
    kreowanie wizerunku