Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródRemonty, wykończenia wnętrzPanele, parkiety, listwy

Artykuł: Renowacja drewnianej podłogi

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Renowacja drewnianej podłogi

Renowacja drewnianej podłogi
Autor: arbeta   |   8 wrz 2015, 14:44   |   Dział: Artykuły

Drewno na podłodze w domu jest bardzo pożądanym materiałem, który może być inwestycją na całe życie. Z biegiem czasu jednak posadzka się zużywa i konieczna jest renowacja podłogi.

Pierwszym etapem renowacji podłogi jest jej dokładne wyczyszczenie. Konieczne jest zeszlifowanie szlifierką taśmową starej warstwy wykończeniowej. Najlepiej zacząć od papieru o mniejszej granulacji (ok. 30), następnie zeszlifować po raz kolejny (tym razem drobniejszym i gęściej uziarnionym papierem min. 110). Źle wybrany papier może pozostawić rysy na naszej drewnianej podłodze. Warto pamiętać, że głębokość szlifowania zależy od stopnia zniszczenia. Gdy uszkodzenia są niewielkie, ta głębokość nie powinna przekroczyć 1mm. Po tej czynności najlepiej przetrzeć powierzchnię na mokro w celu dokładnego odpylenia.

Po wykonaniu tego etapu należy drewno wypolerować. W tym celu najlepiej korzystać ze specjalnych polerek talerzowych, w których umieszczone są siatki ścierne. Podczas polerowania należy zwrócić uwagę, aby gwoździe były dokładnie dobite.

Alternatywnym rozwiązaniem może być zastosowanie szpachli parkieciarskiej, która pozwoli na uzupełnienie szczelin do 2mm. Dzięki specjalnemu preparatowi drewno będzie miało jednolitą powierzchnię, a dodatkowo nie dojdzie do sklejania kantów podczas lakierowania. W trakcie tej czynności podłoga zostanie pozbawiona uszkodzeń i rys, dzięki temu lakier będzie się układał równomiernie i stworzy wytrzymałą powłokę. Po zaszpachlowaniu podłoże należy pozostawić na 3-4 godziny w celu wyschnięcia.

Ostatnim krokiem w renowacji podłogi jest ponowne lakierowanie. Lakier, który będzie stosowany na podłogę należy wymieszać poprzez postrząsanie opakowaniem, ponieważ na dnie osadza się środek matujący. Lakier należy rozprowadzać wzdłuż słojów drewna. Po wyschnięciu pierwszej warstwy powinno się użyć drobnoziarnisty papier ścierny w celu zmatowienia powierzchni. Przed nałożeniem ostatniej warstwy należy pamiętać o zastosowaniu ściereczek antystatycznych, które usuną kurz.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU