Favore.plBaza wiedzyDla firmy i biuraDoradztwo, audytDoradztwo podatkowe

Artykuł: Rozliczenie pit za 2018

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIADodaj zlecenie

Rozliczenie pit za 2018

Rozliczenie pit za 2018
Autor: konsultant_finansowy   |   12 cze 2019, 7:32   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Doradztwo podatkowe

Rozliczenie pit za 2018 Deklarację PIT można rozliczyć na wiele sposobów. Jest jednak szereg czynności, na które każda osoba wypełniająca deklarację powinna zwrócić uwagę i zadbać o to, by je wykonać przed rozliczeniem się z urzędem.

Jak rozliczyć PIT?
Po pierwsze, należy ustalić ostateczne kwoty, które w danym roku stały się przychodami. Chodzi przy tym wyłącznie o takie kwoty, które faktycznie podlegają wykazaniu w deklaracji rocznej PIT. Podstawowa wiedza na ten temat wynika z PIT-11 i PIT-8C, które są przekazywane podatnikowi przez płatnika lub wypłacającego wynagrodzenie.

Po drugie należy sprawdzić, czy wszystkie przychody można ustalić w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli nie to obowiązkowo do 30 kwietnia należy sporządzić roczne zeznanie podatkowe, które należy w formie papierowej lub elektronicznej dostarczyć do organu podatkowego.

Należy pamiętać o ustaleniu prawidłowej wysokości kosztów podatkowych i ulg, z jakich będzie się korzystać. Podatnik bardzo często dojeżdża do zakładu pracy z innej miejscowości i przysługują mu wyższe kwoty w związku z tymi podróżami. Koszty takie należy ustalić za pomocą ryczałtu.

E-PIT 2018 (2019)
Według zapowiedzi Ministra Finansów możliwym będzie rozliczenie PIT za 2018 w usłudze “Twój e-PIT”. Ułatwienie to zostało przygotowane i udostępnione dla podatnika, który może to zaakceptować lub odrzucić.

E-PITy możemy uzupełnić poprzez stronę internetową od 15 lutego do 30 kwietnia. Dostępne są one dla każdego rozliczającego się za pomocą formularza PIT-37 i PIT-38.

Korzystając z platformy mamy szansę na szybszy zwrot podatku, który otrzymamy po około 45 dniach. W przypadku niedopłaty istnieje możliwość automatycznego przekierowania i zlecenia przelewu na stronie banku.

Nowa kwota wolna od podatku
Zmianie z 2018 roku uległa wartość kwoty wolnej od podatku. Została ona podwyższona do kwoty 8001 złotych w roku 2018. W efekcie tej zmiany część podatników zastosuje wyższą niż do tej pory kwoty zmniejszającą ich podatek - wynosić będzie ona 1440 złotych. Ponadto większa grupa podatników skorzytsa z podwyższonej kwoty odliczanej od podatku - obejmuje ona wszystkich o dochodzie nieprzekraczającym 13.000 złotych.

PIT-MIT
Podatnicy korzystający do prowadzenia własnej działalności z lokali i budynków o wartości ponad 10 mln złotych zobowiązani mogą być do płacenia podatku wielkopowierzchniowego - 0,035% podstawy opodatkowania. Według nowych przepisów związanych z rozliczeniem podatkowym od 2018 r. przedsiębiorcy są zobowiązani do składania deklaracji PIT-MIT.

PIT 2018 - samodzielnie i z małżonkiem
Odmiennie niż do tej pory decyzja o wspólnym rozliczeniu podatkowym podjęta może być również po 30 kwietnia 2019 r.. Podatnik ma prawo, składając korektę zeznania podatkowego wskazać, że deklarację skorygowaną składa wspólnie z małżonkiem. Sytuacja może być również odwrotna zamiast wspólnego rozliczenia, które złożył on pierwotnie - może podjąć decyzję, że chce złożyć deklarację samodzielnie.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy