Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródRemonty, wykończenia wnętrzBoazerie

Artykuł: Ścienne panele drewniane i laminowane

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Ścienne panele drewniane i laminowane

Ścienne panele drewniane i laminowane
Autor: Robert_1988   |   18 lut 2015, 14:22   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Boazerie

Różnorodność paneli ściennych przyprawia o zawrót głowy, jak wybrać najbardziej odpowiednie? Omówiłem kilka sposobów ich montażu oraz dodałem wskazówki jakie z pewnością przydadzą się początkującemu majsterkowiczowi.

Wybór paneli
Boazerie najczęściej są wykonane z drewna takiego jak dąb, świerk, sosna. Panele laminowane to produkt wykonany z płyt MDF oklejone na zewnątrz folią z nadrukiem imitującym drewno. Jest to produkt sztuczny, ale bardzo łatwy w pielęgnacji, nie wymaga lakierowania czy malowania.
Jeśli chodzi o sposoby układania jest ich kilka do wyboru, panele sprawdzą się np. na poddaszu jako lamperia czy też po prostu osłona na nierówną ścianę. Zanim zabierzemy się za układanie należy umieścić panele w pomieszczeniu u którym będą wykorzystane na 48 godzin przed planowaną pracą. Przez rozpoczęciem prac usuwamy ze ścian gniazdka i włączniki. Pierwszym krokiem jaki należy wykonać jest mocowanie listew do ścian. Rozstaw pomiędzy nimi powinien wynosić od 40-60cm. Nie należy układać listew ściśle obok siebie zostawiamy odstępy by zapewnić cyrkulację powietrza. Układamy listwy wokół drzwi i okien oraz przy suficie zostawiając niewielką przestrzeń by łatwiej było nam mocować panele. Należy pamiętać by umieszczać listwy w taki sposób by deski przypodłogowe mogły zostać bez problemu zamocowane.
Gdy mamy do czynienia z równą ścianą listwy mocujemy bezpośrednio, natomiast gdy mamy wątpliwości co do zachowania pionu wspomóżmy się poziomicą. Ewentualne nierówności możemy wyrównać za pomocą kołków. Umieszczamy je pod listwą przed zamocowaniem. By prawidłowo połączyć ze sobą panele musimy szczególnie przyłożyć się do zamocowania pierwszego, będzie on naszym punktem orientacyjnym. Nawet drobna krzywizna w pierwszym panelu będzie bardzo szpeciła cały efekt. Pracę zaczynam w rogu pomieszczania pomagamy sobie poziomicą, sprawdzamy czy podłoże jest równe. Gdy dotrzemy do drugiego rogu pomieszczenia przycinamy panel odejmując około 5mm by dokładnie go zaklinować. Należy pamiętać by po dokładaniu kolejnych paneli sprawdzać czy dobrze do siebie przylegają.
Następnym krokiem jest mocowanie paneli, do tego celu używamy gwoździ bez łbów, które umieszcza się w specjalnych rowkach przy użyciu dobijaka do gwoździ. Są na rynku modele wyposażone w tzw. zszywki, klamerkę umieszczamy wtedy w górnej części listwy i wpinamy ją w wypust elementu. Klamerki zwykle wyposażone są w specjalne otwory przez które mocuje się je do listew.
Ostatnim etapem jest wykończenie, jest to etap do którego należy szczególnie się przyłożyć. W rogach pomieszczenia umieszczamy listwy wykończeniowe, narożnik wykańczamy osłonkami kryjącymi. Krawędzie wokół okien i drzwi osłaniamy listwami kryjącymi przycinanymi pod kątem, na końcu mocujemy listwy pod sufitem i przypodłogowe. Lakierowanie paneli drewnianych powinno odbywać się przed ich położeniem, jeśli tego nie zrobiliśmy powinniśmy odczekać około 48 godzin zanim nałożymy lakier. Zamiast lakieru stosuje się wosk nadaje od drewnu ładny satynowy wygląd. Jeśli chodzi o gniazdka i wyłączniki należy na początku mątażu dokładnie wytyczyć miejsca w których się znajdują. Do wyboru mamy obudowy mocowane bezpośrednio na panel lub wpuszczane w otwór w podłożu. Otwory najwygodniej wykonać wiertarką wyposażoną w otwornicę.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy