Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródRemonty, wykończenia wnętrzMurowanie, tynkowanie

Artykuł: W jaki sposób pozbyć się pęknięć na ścianie?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

W jaki sposób pozbyć się pęknięć na ścianie?

W jaki sposób pozbyć się pęknięć na ścianie?
Autor: NogaZbyszek   |   8 wrz 2015, 9:51   |   Dział: Artykuły

Pojawiające się pęknięcia na ścianach możesz zlikwidować samodzielnie. Dzięki temu artykułowi dowiesz się po czym je rozpoznać oraz w jaki sposób dokonać efektywnej naprawy uszkodzonej ściany.

Przyczyny powstawania pęknięć
Rysy na ścianach wywołane mogą być przez różne czynniki. Źródłem może być błąd konstrukcyjny , ale również powstać mogą przez naturalne naprężenie materiału oraz przez skurcz tynku. Te ostatnie łatwo rozpoznać od pozostałych, ponieważ są one wąskie (do 3 mm) i najczęściej tworzą tzw. „pajęczynę”.
Problem jest natomiast, gdy musimy rozpoznać źródło powstania pęknięć szerszych niż 3 milimetry. Jest to o tyle ważne, że pęknięcia powstające przez błędy konstrukcyjne są bardzo niebezpieczne, a ich pojawienie może być dużym zagrożeniem dla życia domowników.

Rysy skurczowe – co robić?
Do tego rodzaju szczelin wystarczy użyć masy szpachlowej dostosowanej do rodzaju tynku. Po procesie szpachlowania, należy poczekać do momentu wyschnięcia, a następnie przeszlifować drobnym papierem ściernym oraz pomalować.

W przypadku szerszych pęknięć...
wynikających z naturalnych naprężeń, najczęściej spotykane są one w narożach drzwi i okien. Rysy takie mogą również wystąpić w miejscach, gdzie połączone są różnego typu materiały.
W celu sprawdzenia czy dane pęknięcie nadaje się do samodzielnej naprawy można je zaszpachlować oraz odczekać kilka dni. Jeżeli po ich upływie, pęknięcie pojawi się ponownie niezwłocznie trzeba się zgłosić do inżyniera-konstruktora, który powinien wykonać ekspertyzę. Po otrzymaniu wyniku i usunięciu ewentualnej przyczyny, można zabrać się za naprawę.

Jak usunąć szersze pęknięcie samodzielnie? Czego potrzebujemy?
W tym wypadku, potrzebować będziemy taśmy reperacyjnej z włókna szklanego lub z włókniny oraz zaprawy szpachlowej. Po co taśma? Wzmocni ona brzegi rysy, którą wypełnimy zaprawą. Jeżeli nie posiadamy taśmy reperacyjnej i zaprawy szpachlowej, możemy zastosować szpachlówkę zbrojową. Ważne jest, gdy stosujemy taśmę z włókna szklanego, aby pamiętać, że przykleja się ją na rysę i wciska zaprawę do wnętrza szczeliny. Inaczej wygląda to w przypadku taśmy wykonanej z polipropylenu. Wtedy wypełniamy najpierw rysę zaprawą, a na końcu przyklejamy taśmę i nanosimy warstwę zaprawy.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU