Favore.plBaza wiedzyRozrywka, imprezy i sztukaGastronomiczneCateringCatering na imprezy prywatne

Artykuł: Weselny catering: przez żołądek do serca gości

Dodaj zlecenie

Weselny catering: przez żołądek do serca gości

Weselny catering: przez żołądek do serca gości
Autor: KarolinaRoksela   |   16 mar 2021, 9:59   |   Dział: Artykuły

Planowanie ślubu nie jest łatwym zdaniem. Aby stworzyć udane przyjęcie, należy zwrócić uwagę na każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Jedną z najważniejszych kwestii dla wielu par jest wybór odpowiedniego menu. Coraz częściej za smak potraw na takich uroczystościach odpowiadają firmy cateringowe. Zapoznaj się z naszym poradnikiem o cateringach weselnych.

Co warto wiedzieć o cateringu weselnym?

Wybór ślubnego menu jest jedną z najważniejszych decyzji w organizacji tego wyjątkowego przyjęcia. Jedzenie na uroczystości powinno być pyszne, różnorodne i odpowiednio podane. Jeśli chcesz, aby Twoi goście zapamiętali smak potraw, to zadbaj o profesjonalną firmę cateringową. Choć jest to tylko jedna z wielu opcji, to w ostatnich latach gotowy weselny catering wybiera coraz więcej młodych par.

Ile kosztuje taka forma usług gastronomicznych? Cennik zależy przede wszystkim od liczby nakryć. Dlatego tak ważne jest wczesne ustalenie gotowej listy gości. Rezerwację warto zaplanować nawet na 6 miesięcy przed ślubem. Czasami przy większej uroczystości oferowane są specjalne rabaty. Koszt całego przedsięwzięcia może również ulec zmniejszeniu, gdy zdecydujemy się na ofertę cateringową sali weselnej lub lokalu. Wpływ na cenę ma również oczekiwana liczba dań czy wybrany styl menu.

Co obejmuje menu weselne?

Choć pakiety gastronomiczne mogą różnić się w zależności od dostawcy, to zazwyczaj zawierają:

• Jedzenie: cena za przygotowanie jedzenia weselnego zależy od liczby gości, ilości posiłków oraz stylu żywienia (od polskiej i tradycyjnej po włoską, francuską, czy amerykańską kuchnię). W zależności od długości przyjęcia dobiera się odpowiednią liczbę dań na ciepło, a także przystawek, zakąsek, owoców oraz ciast i deserów.

• Napoje: dostawcy cateringowi mogą nadzorować zarówno napoje bezalkoholowe, jak i te na bazie alkoholu. Co do zasady przyjmuje się, że na każdego gościa przypadają 3 litry napojów w stosunku: 1 l wody, 1 l napoju gazowanego, 1 l soku. Dodatkowo bez ograniczeń zapewnia się herbatę oraz kawę. Na pełnoletniego uczestnika uroczystości przypada szacunkowo 0,5 l wódki oraz 0,5 l innych alkoholowych trunków.

• Personel: obejmuje zazwyczaj kucharzy, barmanów, kelnerów i innych pracowników. W zależności od wybranego stylu gastronomii część obsługi nie będzie konieczna np. w przypadku decyzji o skorzystaniu z bufetu.

• Wypożyczalnie: firmy zajmujące się cateringiem weselnym bardzo często oferują możliwość wynajęcia naczyń, zastawy, pojemników a także stół i krzeseł.

• Dodatki: choć paczki gastronomiczne są zazwyczaj standardowe, to część dostawców może pobierać dodatkowe koszty dotyczące np. wycinania ciasta lub opłaty za korek (otwarcie butelki alkoholu i obsługę).

Czym kierować się przy wyborze firmy cateringowej?

Młode pary, które rezygnują z usług gastronomicznych sali weselnej czy zatrudnienia kucharzy zazwyczaj decydują się na wynajęcie firmy cateringowej. Jest to zdecydowanie mniej czasochłonna opcja, ale nadal wymaga odpowiedniego przygotowania. Czym kierować się przy wyborze obsługi uroczystości? Przede wszystkim należy:

1. Zapoznać się z rekomendacjami rodziny i znajomych. Opinie osób, które korzystały z różnych form weselnego cateringu będą najlepszym źródłem informacji o dostępnych na lokalnym rynku opcjach.

2. Skontaktować się z firmami, których weselne menu mieliśmy okazję spróbować. Własne doświadczenie może zdecydowanie usprawnić cały proces.

3. Nawiązać kontakt się z dostawcami cateringu weselnego o dużym doświadczeniu. Takie firmy radzą sobie w przypadku nietypowych zleceń oraz trudnych sytuacji.

4. Sprawdzić referencje usług gastronomicznych branych pod uwagę. Większe spektrum pozytywnych opinii może być gwarancją stałej jakości.

5. Przeprowadzić degustację oferowanych dań w ramach usługi cateringowej oraz zapoznać się z rodzajami menu oraz stylami gastronomicznymi (np. otwartość na diety indywidualne np. wegetariańską czy wegańska).

6. Sprawdzić dostępność firmy cateringowej w wybranym terminie.

7. Oszacować czy cena za catering weselny mieści się w planowanym budżecie.

Jeżeli młoda para dokona wyboru ślubnego cateringu na podstawie tych podstawowych założeń, to może być pewna, że uroczystość będzie pod tym względem niezapomniana.

Co oprócz menu należy ustalić przed tak ważną uroczystością? Poznaj 15 kroków do idealnego ślubu i wesela.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy