Favore.plBaza wiedzyMotoryzacja i transportUsługi transportowe

Artykuł: Wszystko, co warto wiedzieć o transporcie

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Wszystko, co warto wiedzieć o transporcie

Wszystko, co warto wiedzieć o transporcie
Autor: KarolinaRoksela   |   4 paź 2021, 12:17   |   Dział: Artykuły

Branża transportowa stanowi jedną z ważniejszych dziedzin gospodarki: jest nie tylko bezpośrednio związana z jej pozostałymi działami, ale także warunkuje ich rozkwit. Wraz z logistyką i ekspedycją zapewnia import oraz eksport towarów. Prowadzisz działalność? Sprawdź, czym dokładnie jest transport i poznaj jego kluczowe gałęzie.

Co to jest transport?

W czasach, gdy żyjemy bardzo szybko i wszystko chcemy mieć „na już”, to oczekujemy również sprawnej oraz ekspresowej realizacji dostawy. Zamówione np. ze sklepów internetowych produkty i dobra nie byłyby w stanie dotrzeć do klientów, gdyby nie transport. Za tym znanym pojęciem kryje się usługa, mająca na celu przenieść lub przewieźć towary, ładunki czy ludzi przy użyciu właściwych środków z punktu A do punktu B.

Z ekonomicznego punktu widzenia usługi transportowe w odpłatny sposób pozwalają na przemieszczanie się ładunków oraz osób. Realizowane są przez profesjonalne firmy spedycyjne, przewozowe i logistyczne. Tak jak już zostało wspomniane, obecne tempo życia narzuca potrzebę szybkiego docierania do celu na duże odległości. Nic więc dziwnego, że to właśnie ta gałąź gospodarki ma tak ogromny wpływ na rozwój biznesu.

Dowodem na ogromne znaczenie dystrybucji są różnorodne zadania, które można za jej pośrednictwem realizować. Wśród najważniejszych wyróżniamy:

1. Funkcje pierwotne transportu: przewozowe, konsumpcyjne, przeładunkowe, produkcyjne i integracyjne.

2. Funkcje wtórne transportu: zabezpieczenie dróg (rozbudowa i utrzymanie) oraz funkcja odpowiedzialności.

Najważniejsze rodzaje transportu towarów

Profesjonalne firmy dbają o bezpieczeństwo ładunków na każdym etapie przewozu. W większości przypadków wybór odpowiedniego środka lokomocji zależy od wielkości i specyfiki towarów. Warto zaznaczyć, że istnieją różne klasyfikacje dystrybucji. Do najpopularniejszego podziału zalicza się transport towarowy i pasażerski.
Poza tym wyróżniamy kolejne gałęzie ze względu na:

1. zasięg:

transport krajowy,
• transport międzynarodowy,

2. środowisko, w którym się odbywa:

• transport lądowy (drogowy – samochodowy i ciężarowy, kolejowy),
• transport wodny (śródlądowy, morski),
• transport lotniczy,

3. właściciela:

• transport publiczny,
• transport prywatny.

Ponadto można wyróżnić kolejny podział transportu na: medyczny, specjalistyczny, ponadgabarytowy, ADR, specjalistyczny (w którym wykorzystuje się więcej niż jedną gałąź transportu).

Jak wybrać odpowiedni rodzaj transportu towarów?

Przewożenie ładunków w przestrzeni wymaga doboru odpowiedniego środka transportu. Właściwa decyzja przekłada się na zmniejszenie ryzyka uszkodzenia towarów, minimalizację kosztów czy też ograniczenie czasu przewozu. Branża logistyczna zapewnia kompleksowe usługi w tym zakresie, które obejmują najpopularniejsze rodzaje przewozu.

Transport międzynarodowy a krajowy

Jak sama nazwa wskazuje, transport krajowy opiera się na przewozie rzeczy i osób środkami lokomocji zarejestrowanymi na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Po przekroczeniu granic mamy do czynienia z komunikacją o międzynarodowym charakterze. Druga ze wspomnianych form ma ogromny wpływ na rozwój gospodarki.

Transport drogowy

Z uwagi na rozwiniętą sieć autostrad oraz dróg ten rodzaj transportu wykorzystuje się w wielu logistycznych operacjach. Poza tym szczególnie często zarówno firmy, jak i osoby prywatne korzystają z przewozu samochodowego. Umożliwia to przede wszystkim łatwy dostęp do pojazdów. Do zaopatrzenia stosuje się zaś transport ciężarowy, za którego pośrednictwem można dostarczać duże ilości ładunków w jednym czasie.

Transport wodny i lotniczy

Globalny zasięg świadczonych usług może zagwarantować zarówno przewóz lotniczy, jak i morski. Obie gałęzie transportu umożliwiają korzystną optymalizację kosztów oraz redukcję czasu dostawy. Szczególnie korzystna cena wiąże się z przewozem na wodzie. Do tego celu wykorzystuje się m.in. tankowce, barki, kontenerowce czy statki. W dystrybucji lotniczej docenia się zaś szybkość i bezpieczeństwo.

Transport kolejowy

Usługi świadczone za pomocą kolei w Polsce charakteryzują się dużym udziałem państwa. Rzadziej na wykorzystanie tego środka lokomocji decydują się prywatne firmy. Pomimo tego faktu, historia transportu kolejowego ma już długoletnią tradycję. Z wykorzystaniem pociągów przewozi się duże ilości towarów na znaczne odległości – przede wszystkim drewno, produkty rolne czy węgiel.

Bezpieczeństwo dostawy, oczekiwania w zakresie przewozu czy wymogi proceduralne – to najważniejsze kryteria wyboru najlepszej firmy transportowej. Poza tym należy również zapoznać się z kompleksowym pakietem usług czy też sprawdzić kwestię wywiązywania się z terminów. Dodatkowo liczą się doświadczenie oraz sposób współpracy z klientem. W ten sposób poznasz wszystko o transporcie, co warto wiedzieć przed podjęciem współpracy.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy