Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródRemonty, wykończenia wnętrzPanele, parkiety, listwy

Artykuł: Wybór paneli podłogowych nie należy do najłatwiejszych

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Wybór paneli podłogowych nie należy do najłatwiejszych

Wybór paneli podłogowych nie należy do najłatwiejszych
Autor: mareckki   |   1 kwi 2015, 16:13   |   Dział: Artykuły

Panele podłogowe od dobrych kilku lat stają się coraz bardziej popularne. Są tańszym, łatwiejszym w montażu i prostszym do utrzymania odpowiednikiem parkietu. Nic więc dziwnego, że powoli go wypierają. Tym bardziej, że dostępna oferta paneli podłogowych jest tak szeroka, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

W gąszczu dostępnych możliwości łatwo się jednak zgubić, więc warto wiedzieć na co zwracać uwagę dokonując wyboru paneli podłogowych do swojego domu lub mieszkania.

Pierwszą niezwykle istotną kwestią jest grubość paneli. Standardem są obecnie panele o grubości o 8 mm, ale coraz częściej można kupić takie o grubości 7 mm lub nawet 6 mm. Jeśli jednak chcesz aby podłoga ułożona z paneli była trwała i mogła nam służyć przez lata wybierzmy te o standardowej grubości 8 mm. Te cieńsze to typowe produkty sprzedawane na promocjach w marketach budowlanych, które poza niska ceną nie mają żadnych innych zalet.

Kolejną ważną sprawą jest producent paneli. Z reguły nie warto kupować podłóg nieznanych marek, ponieważ w razie jakiegokolwiek problemu możemy mieć problem z ich reklamacją. Jak jednak sprawdzić wiarygodność danej firmy? Pierwszym kryterium jest posiadanie strony internetowej. Jeśli ktoś deklaruje, że zajmuje się handlem panelami, a nie posiada nawet swojej strony internetowej z podstawowymi informacjami o firmie i produkcie to raczej nie jest wiarygodny. Najbardziej znanymi markami paneli w Polsce są m.in. CLASSEN, EGGER, KAINDL, KRONOPOL, PERGO, QUICK – STEP i WITEX.

Kluczową rolę przy wyborze paneli laminowanych jest klasa przeznaczenia. Aby porównać wytrzymałość na zużycie różnych podłóg Europejskie Stowarzyszenie Producentów Paneli Laminowanych stworzyło pewne standardy. Panele wszystkich producentów poddawane są identycznym testom, które określają ich stopień odporności na zużycie. Istnieje sześć klas przeznaczenia podłogi:

Kl.21 / AC2 - do słabo użytkowanych pomieszczeń mieszkalnych, np w sypialniach.
Kl.22 / AC2 - do średnio użytkowanych pomieszczeń mieszkalnych (sypialnie, pokoje dzienne).
Kl.23 / AC3 - do intensywnie użytkowanych pomieszczeń mieszkalnych (przedpokoje, pokoje dzienne).
Kl.31 / AC3 - do wszystkich pomieszczeń mieszkalnych oraz do słabo użytkowanych pomieszczeń użyteczności publicznej (pokoje hotelowe)
Kl.32 / AC4 - do wszystkich pomieszczeń mieszkalnych oraz do średnio użytkowanych pomieszczeń użyteczności publicznej (małe biura, butiki)
Kl.33 / AC5- do wszystkich pomieszczeń mieszkalnych oraz do intensywnie użytkowanych pomieszczeń użyteczności publicznej (sklepy).

Ważną kwestia jest także sposób montażu. Tradycyjny sposób montażu na klej odchodzi już do lamusa. Obecnie istnieje kilka systemów montażu bezklejowego. Wbrew pozorom jest to zupełnie pewny i bezpieczny sposób układania podłogi. Poza tym jest to wiele szybsza, łatwiejsza i czystsza metoda. Najbardziej praktycznymi i popularnymi systemami bezklejowego montażu paneli są: Uniclick firmy UNILIN oraz EasyConnect firmy CLASSEN. Istotny jest także sposób zabezpieczania przed wilgocią, o który warto zapytać sprzedawcę. Wiele firm stosuje impregnacje krawędzi, natomiast inne używają specjalnego wosku, który zabezpiecza panele przed wilgocią oraz ułatwia ich montaż.

Inne kwestie, które warto wziąć po uwagę przy wyborze paneli to cena i powierzchni, którą chcemy ułożyć.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy