Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródRemonty, wykończenia wnętrzIzolacjeTermiczne

Artykuł: Wykonywanie docieplenia budynków w technologii granulatu izolacyjnego Ekofiber

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Wykonywanie docieplenia budynków w technologii granulatu izolacyjnego Ekofiber

Wykonywanie docieplenia budynków w technologii granulatu izolacyjnego Ekofiber
Autor: granulatyizolacyjne   |   1 sie 2012, 9:43   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Termiczne

Wykonywanie docieplenia budynków w technologii granulatu izolacyjnego Ekofiber metodą "wdmuchiwania". Szybka metoda pozwalająca zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku i wyeliminowaniu strat ciepła. Poprawia również komfort użytkowania obiektu w upalne dni.

Ekofiber- Kraków

http://www.ekofiberkrakow.pl/Licencjonowany wykonawca dociepleń w technologii wdmuchiwaniu granulatu Ekofiber

Materiały termoizolacyjne produkowane z celulozy są znane i z powodzeniem stosowane w budownictwie europejskim od ponad 35 lat. Ojczyzną Ekofiber są Stany Zjednoczone, na polski rynek materiał ten dotarł ze Szwecji. Do produkcji Ekofiberu wykorzystuje się sole boru oraz makulaturę gazetową, z której odzyskiwane jest włókno celulozowe. Zużycie energii przy produkcji Ekofiberu wynosi około 5 kWh/m3 gotowego produktu, a np. przy produkcji wełny mineralnej 180 kWh/m3. Z powyższych danych wynika, że Ekofiber rozpoczyna proces oszczędzania energii już w trakcie produkcji. Materiał pakowany jest w worki papierowe po 14 kg i zagęszczany do około 100 kg/m3 co daje duże oszczędności przy transporcie.

Charakterystyka materiału.

W warstwie izolacyjnej wykonanej z Ekofibru znajduje się 70-90% wolnego powietrza - taka struktura materiału gwarantuje jego dobrą izolacyjność. Współczynnik przewodzenia ciepła dla Ekofibru oficjalnie potwierdzony badaniami wynosi 0.038-0.041 W/mK. Biorąc pod uwagę straty ciepła powstałe na mostkach termicznych przy stosowaniu styropianu i wełny mineralnej możemy w praktyce zagwarantować przy tej samej grubości warstwy Ekofibru lepsze efekty o ca 30%. Włókna Ekofiber są higroskopijne co oznacza, że pochłaniają wilgoć z powietrza, które przez nie przepływa. Izolacja może skutecznie wiązać wilgoć, której wartość odpowiada jednemu litrowi wody na metr sześcienny izolacji i przy tym nie traci swej zdolności izolacyjnej. Zawilgocony Ekofiber powyżej tej granicy po wyschnięciu ponownie powraca - 0.038-0.041.

Konsystencja Ekofibru - lekkie i łatwe do rozprowadzenia włókna - umożliwia wykonanie ciągłej, jednorodnej, o dowolnej grubości izolacji w miejscach trudnodostępnych, co zapobiega powstawaniu mostków termicznych. Ważne jest także to, że wykonując izolację z Ekofibru inwestor płaci tylko za faktycznie zużyty i wbudowany materiał - w tej technologii nie ma odpadów.

Wykonywanie izolacji Ekofiber

Odpowiednia dawka materiału jest mieszana z powietrzem i wdmuchiwana w przestrzeń między elementami konstrukcji lub bezpośrednio na strop.

Materiały izolacyjne, które nie mogą pochłaniać i odparowywać wilgoci i które nie zatrzymują przepływu powietrza wymagają stosowania w konstrukcjach osłon przed parą. Włókna celulozowe są higroskopijne i mogą pochłaniać lub odparowywać wilgoć. Materiały higroskopijne o wystarczającej grubości, zdolne do zatrzymania przepływu powietrza i pochłaniania wilgoci nie wymagają użycia osłon przed parą.
Ekofiber jest w stanie pochłonąć wilgoć przedostającą się z powietrzem z ciepłego do zimnego miejsca. Powietrze, które wpływa do wewnątrz konstrukcji oddaje część wilgoci wraz z energią. Ta właściwość "oddychanie" eliminuje potrzebę użycia osłon przy wznoszeniu konstrukcji. Izolacja może wiązać wilgoć, której wartość odpowiada jednemu litrowi wody na metr sześcienny i przy tym nie traci swej zdolności izolacyjnej. Ekofiber wydala wodę 30% szybciej niż sama woda.

Zapobieganie zagrzybieniu i próchnieniu.

Grzyb czy próchnienie są powodowane wilgocią, która dostaje się w przypadku źle zaprojektowanych czy niestarannie wykonanych konstrukcji budowlanych. Stosuje się wtedy izolację wymagającą osłony przed parowaniem np. folię paroizolacyjną. Ekofiber ma możliwość powstrzymania rozpoczętego procesu rozwoju grzyba na konstrukcjach drewnianych, które są izolowane dzięki zawartym w nim związkach boru, dobrze znanych "stoperów" próchnicy. Higroskopijność Ekofibru wiąże się z odciąganiem wilgoci z powierzchni drewnianych.

Ograniczone koszty naprawy w przypadku zalania

Woda wydostająca się na przykład z przeciekającego dachu może powodować w zetknięciu się z powierzchnią jej próchnienie lub uszkodzenie. Bardzo często trudno jest wykryć punkt przecieku. W przypadku Ekofibru, awaria taka jest łatwa do zlokalizowania. Dzieje się tak dlatego, że Ekofiber pochłania wodę.
Warstwa izolacji może pochłonąć taką ilość wody, która dochodzi do dziesięciokrotnej wartości jej wagi. Tak więc woda pozostaje w warstwie izolacyjnej i wyparowuje tą samą drogą jak woda z drewna bez uszkodzeń powierzchni. Związki boru zapobiegają próchnieniu drewna. Stąd łatwo jest wykryć przeciek w dachu.

Naturalna wentylacja- "oddychające ściany"

Ekofiber stwarza możliwości pobierania świeżego powietrza przez samą konstrukcję. Jak wcześniej już wspomniano, może wiązać i odparowywać wilgoć a także energię z powietrza, które przez nią przepływa. Ta właściwość umożliwia użycie konstrukcji jako wentylatora ciepła, jeżeli w budynku ciśnienie utrzymane jest na niskim poziomie. Oprócz tego Ekofiber działa jako skuteczny filtr dzięki swym starannie rozdzielonym włóknom. Obecnie prowadzi się badania nad wykorzystaniem tych właściwości w technice budowlanej. Przepływ świeżego powietrza przez konstrukcje, które izolowane są Ekofibrem ma znaczenie oszczędnościowe ponieważ eliminuje potrzebę użycia oddzielnego systemu wentylacyjnego. Oszczędza się także na obsłudze tego systemu. Podgrzewanie wstępne, nawadnianie i filtrowanie dokonuje się w sposób naturalny, bez kosztów a ponadto system zapewnia wymianę powietrza.

Praktyczność technologii Ekofiber


Użycie Ekofibru jako materiału termoizolacyjnego umożliwia większą swobodę w wyborze konstrukcji budowlanej i daje oszczędność w porównaniu z konwencjonalnymi materiałami w postaci arkuszy czy mat. Nieregularne konstrukcje o skomplikowanych kształtach czy skrzywione belki i krokwie nie stwarzają problemu dla Ekofibru ponieważ jest materiałem lekkim i łatwo rozprowadzalnym, którym izolować można przestrzenie, niedostępnych dla innych materiałów. Technologia wdmuchiwania umożliwia efektywne uszczelnienie nawet nierównych powierzchni i ubytków. Wykonanie izolacji jest szybkie i racjonalizuje prace budowlane. Konstrukcje mogą być wzniesione całkowicie przed wykonaniem prac izolacyjnych. W ten sposób unika się zawilgocenia materiału izolacyjnego w trakcie budowy.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU