Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródPozostałePrzystosowanie obiektów dla niepełnosprawnych

Artykuł: Wyposażenie domu osoby niepełnosprawnej

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Wyposażenie domu osoby niepełnosprawnej

Wyposażenie domu osoby niepełnosprawnej
Autor: mareckki   |   2 kwi 2015, 11:42   |   Dział: Artykuły

Powszechnie wiadomo, że osoby niepełnosprawne, mające problemy z poruszaniem się lub po prostu starsze wymagają specjalnie zaaranżowanej przestrzeni. Niestety mimo ogromnej liczby osób dotkniętych niepełnosprawnością dom czy mieszkanie z odpowiednimi przystosowaniami to wciąż rzadkość.

O ile obecnie właściwie wszystkie budynki użyteczności publicznej są już przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, to budownictwo prywatne pozostaje w tym względzie daleko w tyle. A wiele rozwiązań mających pomóc osobie niepełnosprawnej w pełnym korzystaniu ze swojego domu czy mieszkania należy przynajmniej zaplanować, a często także wykonać już na etapie budowy. Późniejsze przebudowy są oczywiście możliwe, ale często wiąże się z większymi kosztami, większymi nakładami pracy i większymi utrudnieniami w użytkowaniu domu. Wszystkie rozwiązania powinny być oczywiście dostosowane do stopnia i rodzaju niepełnosprawności danej osoby. Osoba na wózku inwalidzkim ma bowiem inne potrzeby niż niewidząca czy niedosłysząca. Najogólniej rzecz ujmując wszystko ma prowadzić do zlikwidowania barier komunikacyjnych i ułatwienia korzystania z domowych sprzętów.

W przypadku domu jednorodzinnego dodatkową kwestia jest także przystosowanie otoczenia i całej posesji dla osoby niepełnosprawnej. W nowych blokach czy wieżowcach, windy, podjazdy i specjalne pochylnie to już standard, czego nie można powiedzieć o domach jednorodzinnych. Kupując gotowy dom bardzo trudno jest znaleźć taki z odpowiednimi udogodnieniami i prawie zawsze liczyć się trzeba z drogą, pracochłonną i kłopotliwą przebudową. Większe możliwości mamy budując dom od podstaw, ponieważ już na etapie projektu można zaplanować wiele rzeczy, które będą nie do zrealizowania w domach już stojących. W przypadku domów wolno stojących pierwszą kluczowa kwestią będzie wejście na posesję i podjazd do domu. Zarówno furtka jak i wszystkie ścieżki ogrodowe powinny mieć odpowiednia szerokość umożliwiającą swobodne poruszanie się po nich osobie niepełnosprawnej.

Ze względu na duże zapotrzebowanie na tego typu usługi i lukę w polskim budownictwie na rynku pojawia się coraz więcej firm profesjonalnie zajmujących się przystosowaniem obiektów dla niepełnosprawnych. Ponadto po spełnieniu określonych warunków PFRON może także sfinansować taką przebudowę.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy