
Pomiędzy zakupem działki a budową domu od podstaw na inwestorów czeka sporo formalności. Pierwszym krokiem jest zakup projektu pozwalającego ubiegać się o pozwolenie na budowę. Do wniosku składanego w Starostwie Powiatowym trzeba dołączyć decyzję o warunkach zabudowy. Do tego dochodzą warunki dostawy mediów i inne dokumenty. Po otrzymaniu zgody można przejść do właściwej budowy obejmującej pięć etapów.
Pierwsza faza budowy domu jednorodzinnego
Realizację projektu budynku jednorodzinnego można powierzyć firmie oferującej budowę domów pod klucz. Czyli takich, które są gotowe do umeblowania i zamieszkania. Po formalnościach rozpoczyna się pierwszy etap inwestycji nazywany stanem zerowym. Uwzględnia ogrodzenie działki, wytyczenie obrysu budynku oraz:
• wykopy pod fundamenty i przyłącza mediów,
• wykonanie fundamentów,
• wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej,
• ułożenie elementów zbrojenia.
W domu w stanie zerowym fachowcy przeprowadzają jeszcze kilka prac. Wznoszą ściany fundamentowe, układają izolację przeciwwilgociową i termiczną. Następnie zajmują się wylaniem ślepej posadzki i stworzeniem fundamentów ścianek działowych. Dopiero po tym, przechodzą do kolejnego etapu.
Stan surowy otwarty i zamknięty
By pozostawić inwestycję w stanie zerowym fachowcy skupiają się na pracach ziemnych i fundamentowych. Natomiast po nich przychodzi czas na kolejną fazę. To doprowadzenie budowy do stanu surowego otwartego. Na tym etapie dochodzi do murowania ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz kominów. Wykonywane są stropy, schody betonowe oraz więźba dachowa, wybrane pokrycie i orynnowanie domu. Po otwartym ekipa budowlana skupia się na stanie surowym zamkniętym. W zakresie prac jest montaż zewnętrznych okien i drzwi, parapetów oraz balustrad, jeśli dom ma balkon. Na elewacji pojawia się warstwa ociepleniowa a we wnętrzach instalacje elektryczna, sanitarna, gazowa. Do tego pracownicy wylewają posadzki i kładą tynki w pomieszczeniach.
Roboty murarskie, ciesielskie i dekarskie nie kończą budowy domu jednorodzinnego. Choć są wyraźnym znakiem, że inwestycja niebawem zostanie zrealizowana. Podmioty takie jak firma budowlana Mateusza Sikory przechodzą po nich do przedostatniego etapu, czyli prac wykończeniowych. W ich skład wchodzi:
• montaż urządzeń i instalacji ogrzewania,
• szpachlowanie i malowanie ścian wewnętrznych,
• montaż gniazdek, lamp, armatury łazienkowej i kuchennej,
• wykańczanie podłóg.
Gdy dom jest już gotowy na umeblowanie i zamieszkanie pozostaje ostatnia faza. To odbiór prac i kontrola działania instalacji przez inspektora nadzoru inwestorskiego. Jeśli wszystko jest w porządku pozostaje złożenie zawiadomienia o zakończeniu budowy do odpowiedniego urzędu.