Favore.plBaza wiedzyDla firmy i biuraDoradztwo, audytDoradztwo podatkowe

Artykuł: Zwolnienie podmiotowe z VAT od 1 września 2019 r.

Dodaj zlecenie

Zwolnienie podmiotowe z VAT od 1 września 2019 r.

Zwolnienie podmiotowe z VAT od 1 września 2019 r.
Autor: konsultant_finansowy   |   24 lut 2020, 13:30   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Doradztwo podatkowe

Podatek VAT to świadczenie opłacane z tytułu sprzedaży towarów i usług. Danina dotyczy zarówno jej sprzedawców oraz nabywców, ponieważ jego wartość doliczana jest do wartości netto transakcji kupna-sprzedaży.

Przedsiębiorca, który rozlicza podatek, płaci jego wysokość w zależności od wartości netto sprzedaży. Ma on także pełne prawo do odliczenia podatku VAT pod warunkiem, że wydatek ten związek ma z działalnością opodatkowaną. Wyróżnić można więc podatek należny oraz naliczony. Podstawowa stawka podatku VAT w Polsce wynosi 23%. Oprócz tego wyróżnia się jeszcze mniejsze, stosowane w niektórych dostawach lub towarach, a mianowicie 8%, 5%, 7% oraz 0%.

Podatek od towarów i usług to rodzaj świadczenia, którego normy bardzo często ulegają zmianie. Na taką sytuację wpływa fakt, że konieczne jest dostosowywanie krajowych przepisów do przepisów unijnych oraz sytuacji gospodarczej kraju. W związku z tym liczne zwolnienia oraz modyfikacje muszą być na bieżąco monitorowane przez przedsiębiorców i księgowych.

Od 2019 r. obowiązywać zacznie nowe zwolnienie podmiotowe w VAT, które obejmuje podatników, u których wartość sprzedaży bez kwoty podatku w poprzednim roku nie przekroczyła kwoty 200 tysięcy złotych.

Projekt ma na celu likwidację zwolnienia podmiotowego niezależnie od sposobu realizacji dostawy dla podatników dokonujących dostaw części do pojazdów samochodowych lub transakcji na odległość. Nowelizacja ma także na celu zapobiegnięcie unikania opodatkowania. W związku z wprowadzeniem nowych przepisów zwolnienie podmiotowe z VAT od 1 września 2019 r. spowoduje, że wiele sklepów zmuszone zostanie do rozliczania VAT jako czynni podatnicy, niezależnie od wartości ich obrotu. Co za tym idzie, każdy przedsiębiorca po nałożonej na niego nowelizacji składać będzie deklaracje VAT oraz JPK_VAT.

Od września 2019 roku ze zwolnienia z VAT dla małych przedsiębiorców nie będą mogli korzystać podatnicy, którzy zajmują się handlem elektroniką, sprzętem elektrycznym, RTV i AGD, a także Ci, którzy prowadzą sprzedaż telefoniczną takich towarów.

O sposobie rozliczania sprzedaży z fiskusem decydować będzie data zapłaty. Jeżeli klient określoną część kwoty ureguluje sierpniu, a resztę we wrześniu, to płatność będzie musiała zostać rozliczona według różnych zasad. W pierwszym okresie obowiązywania przepisów rozliczenia z fiskusem nie będą dla przedsiębiorców proste. Problem powstaje w momencie, gdy zaliczka wpłacona zostaje końcem sierpnia, a towar dotrze dopiero po tej dacie, albo w momencie, gdy wysyłka nastąpi w sierpniu, a zamówienie znajdzie się u odbiorcy również we wrześniu.

Kolejnym pytaniem, jakie zadają sobie przedsiębiorcy dotyczy odliczenia podatku. Czy przedsiębiorcy mają prawo do odliczenia podatku z faktur zakupowych sprzed 1 września na towary, które sprzedadzą po tej dacie? Po odpowiedź należy sięgnąć do przepisów ustawy o VAT. Umożliwiają one odliczenie podatku od towarów handlowych nabytych przed dniem utraty zwolnienia. Korektę podatku naliczonego wykona więc sklep, który w deklaracji składanej za okresy rozliczeniowe wprowadzi poprawę.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy