Favore.plBaza wiedzyDla firmy i biuraDoradztwo, audytDoradztwo podatkowe

Artykuł: Zwolnienie z pit dla młodych 2019

Dodaj zlecenie

Zwolnienie z pit dla młodych 2019

Zwolnienie z pit dla młodych 2019
Autor: konsultant_finansowy   |   25 lip 2019, 7:50   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Doradztwo podatkowe

Premier zapowiedział, że już latem bieżącego roku zostanie wprowadzone zwolnienie z podatku PIT dla osób poniżej 26 roku życia. Jest to jeden z postulatów PIS-u z tzw. nowej piątki PiS.

W skład “piątki PiS” wchodzi:
przywrócenie połączeń autobusowych, działania zaplanowane są na kwiecień i maj,
“emerytura plus”, która zacznie obowiązywać od 1 maja,
rozszerzenie programu 500+ tak, aby obejmowało ono już pierwsze dziecko,
zniesienie podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia,
obniżenie podstawowej stawki podatku dla pozostałych obywateli z 18% do 17% i podwyższenie kwoty uzyskanych przychodów.
Jak zapowiedział premier dwóch ostatnich zmian możemy spodziewać się już we wrześniu lub październiku bieżącego roku.

Kto nie będzie musiał płacić podatku PIT?
Z podatku PIT zostaną zwolnione wszystkie osoby pracujące, które:
nie ukończyły 26 roku życia,
są zatrudnione na umowę o pracę lub umowę zlecenie,
zarabiają mniej niż 7 tysięcy złotych netto miesięcznie (próg nie został jeszcze oficjalnie potwierdzony, ale premier wypowiadając się oznajmił, że nie każdy młody będzie mógł zrezygnować z płacenia PIT, gdyż osoby, które zarabiają naprawdę dużo np. około 7 tys. zł “na rękę” być może nie zostaną objęte zerowym podatkiem PIT).

PiS szacuje, że zwolnienie z podatku dochodowego osób do 26. roku życia będzie kosztować budżet państwa ok. 3 mld złotych. Jeżeli program faktycznie wejdzie w życie w 2019 roku, oznaczać to będzie, że pracownicy etatowi i zleceniobiorcy do 26. roku życia nie będą musiały rozliczać się ze swoich dochodów już w 2020 roku.

Kto dalej będzie płacił PIT?
Zwolnienie z PIT dla młodych, nie będzie obejmowało wszystkich przedsiębiorców do 26 lat. Premier powiedział “jeżeli młody człowiek zarabia bardzo dużo, to dla niego zapewne Ministerstwo Finansów przygotuje jakiś pułap”. Jednak na pewno zdajemy sobie sprawę, że młodych ludzi do 26 roku życia, którzy zarabiają 7 tysięcy zł na rękę jest naprawdę niewielu, a osoba która tyle zarabia nie będzie miała problemu, aby opłacić podatek PIT.

Premier oznajmił również, że zwolnienie z PIT dla młodych 2019 nie dotyczy osób prowadzących własną działalność gospodarczą. W tej chwili osoby prowadzące jednoosobową firmę w Polsce opłacają podatki według zasad ogólnych: podatek liniowy - 19% lub skala podatkowa 18% i 32%, karty podatkowej lub ryczałtu. Jak wyjaśnił premier przedsiębiorcy prowadzący własną firmę mają inne udogodnienia, które weszły lub właśnie wchodzą w życie. Wypowiadając te słowa prawdopodobnie miał na myśli “mały ZUS” dla mikroprzedsiębiorców, który obowiązuje od 2019 roku. To rozwiązanie dotyczy jednak tylko tych, którzy mają niskie przychody. Wystarczy, że te wzrosną ponad 5 tys. zł miesięcznie i trzeba płacić składki w pełnej wysokości.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy