więcej
Co innego jakby zakład różnicował dostęp do jakiś świadczeń, że jednemu się należy a innemu nie i byłaby to decyzja uznaniowa. Ale nawet jakby ustalić to w kryteriach to te kryteria z kolei mogą być dyskryminujące. Dlatego wiele firm korzysta z pomocy prawników, którzy są już obcykani w temacie,co można zawrzeć w regulaminie płacy a co nie.| Dodano: 17 cze 2011, 20:49
więcej
Jeśli pracownik kradł to można go zwolnić dyscyplinarnie i żądać wyrównanie strat w pełnej wysokości. Nie ma tu zastosowania odpowiedzialność do 3 pensji. Co więcej, pracownik może mieć również sprawę karną, bo które roboty już nie znajdzie.
Warto się za to zastanowić czy warto podbierać towary w firmie.| Dodano: 13 cze 2011, 14:55
więcej
dokładnie kodeks karny tak to definiuje
Artykuł 190 a § 1 Kodeksu karnego
Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej. Jeżeli następstwem czynu jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Definicja jest nie jasna i stwarza pole do nadużyć.
Co to znaczy uporczywe?
wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia? czyli co dokładnie?
Wiele osób może powiedzieć, że jest nękane i to uporczywie, czują się zagrożeni. W kodeksie pracy to jest z kolei mobbing.
Tylko mobbing jest mniej karany niż stalking.
| Dodano: 4 cze 2011, 9:51
więcej
Bank porządkuje klientów i czyści tych, którzy nie korzystają aktywnie z jego usług. To jedna strona medalu. Inna jest taka, że bank zawsze chwalił się, że nie będzie pobierał opłat za to czy za tamto. I nagle taka? Na szczęście dla klientów, że z karty można zrezygnować bez rozwiązywania umowy. Z drugiej strony jak ktoś nie płaci kartą to po co mu ona. Niektórzy mają po dwa konta, aby z jednego z nich regulować opłaty bez płacenia ze przelewy. | Dodano: 2 cze 2011, 20:43
więcej
Nie wiem jakie teraz są kary za sprzedaż nieletnim - czyli osobom poniżej 18 roku życia - ale kiedyś było to 500 zł, a była propozycja mandatu na poziomie 2500 zł, a nawet kara 2 lat więzienia.
W każdym razie cofnięcie pozwolenia na sprzedaż alkoholu jest dotkliwa bo o następne pozwolenie można wystąpić dopiero po 3 latach. Dla restauracji czy kawiarni to może być zabójcze, bo jednak na sprzedaży alkoholu dobrze się zarabia.| Dodano: 21 maj 2011, 13:35
więcej
Spory z fiskusem dotyczą sytuacji gdy grunt jest sprzedawany jako kilka lub kilkanaście działek powstałych w wyniku podziału geodezyjnego i czy taki podział jest wystarczającą przesłanką do opodatkowania, czyli uznania, że sprzedawca działa w charakterze podatnika VAT? Nie o jest na to wiele wyroków.
Ważnym kryterium jest to czy mieliśmy zamiar sprzedawać kupione wcześniej działki i czy chcieliśmy takie czynności powtarzać. Jeżeli nie kupiliśmy działek w celu ich odsprzedaży, ale mamy je np. w drodze darowizny jako osoba fizyczna, stanowią one majątek osobisty, a ich sprzedaż nie podlega opodatkowaniu (wyrok WSA w Warszawie z 18 stycznia 2006 r., III SA/Wa 3885/06).
Inne stwierdzenie jest takie, że sprzedaż majątku prywatnego nabytego w celu wykorzystania na własne potrzeby nie podlega VAT, nie ma wówczas znaczenia to, czy działka została sprzedana kilku, czy kilkunastu nabywcom. Tak też wynika z wyroku WSA we Wrocławiu z 20 października 2006 r. (I SA/Wr 830/06).
Ten cytowany wyrok z Wrocławia to tylko nieszczęśliwy wyjątek bo większość wyroków WSA jest jednak po stronie podatnika.
| Dodano: 8 maj 2011, 9:09
więcej
Na podstawie art. 229 kodeksu pracy, firma musi skierować pracownika na badania wstępne, okresowe i kontrolne. Badaniom wstępnym podlegają obowiązkowo przede wszystkim osoby przyjmowane do pracy. Tryb, zakres oraz częstotliwość tych badań określa rozporządzenie w tej sprawie, a dokładnie załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.
W przypadku ram czasowych w jakich powinny być wykonane badania wstępne art. 229 § 4 kp nakazuje dwa warunki:
-Badania wstępne należy przeprowadzić przed dopuszczeniem pracownika do pracy; w przeciwnym razie dopuszczenie pracownika do pracy jest naruszeniem prawa. W praktyce oznacza to, że badania wstępne powinny być dokonane najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika.
-W dniu rozpoczęcia pracy (i przez cały okres jej świadczenia) badania powinny być aktualne.
W temacie z pytania kodeks pracy milczy. Też nie wiem, ale skoro badania są ważne, i to dokładnie takie same stanowisko pracy to można by przyjąć, że nie trzeba wysyłać na kolejne badania wstępne. Ale kij wie jak to potraktuje inspektor pracy.| Dodano: 5 maj 2011, 13:46
więcej
[cytat=C_ZAK]
Tylko aby w ogóle mówić o umorzeniu pożyczki taki zapis musi być w regulaminie funduszu. Zapis musi określać w jakiej wysokości można umorzyć (procentowo kwotowo), jakie warunki muszą być spełnione - z reguły nieszczęśliwy wypadek, zdarzenia losowe itp.
Inaczej nie może być mowy o umarzaniu, bo jeszcze kontrolerzy ZUS się zwalą na głowę.
[/cytat]
I to jest prawda. W wyroku z 16 września 2009 r. (I UK 121/09) Sąd Najwyższy stwierdził, że zgodnie z podstawową zasadą dysponowania środkami funduszu, określoną w art. 8 ustawy o ZFŚŚ przyznawanie ulgowych świadczeń i wysokość dopłat z funduszu powinny być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby korzystającej z funduszu. Jeżeli świadczenia wypłacone przez firmę są z pominięciem tej zasady to nie nie mogą być traktowane jako świadczenia socjalne, i nie mogą korzystać z uprawnień przyznanych tym świadczeniom przez system ubezpieczeń społecznych tu zwolnienie z oskładowania.
Nie dziwota, że ZUS dopatrzył się nieprawidłowości i nakazał ozusować takie świadczenia. | Dodano: 24 kwi 2011, 20:06
więcej
często firmom sprawia kłopot ten zwrot
"przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną"
Co to znaczy osobiste zaszeregowanie i jaka płaca? To nic innego jak płaca podstawowa/zasadnicza wynikająca z umowy o pracę (brutto) wyliczana jako stawka miesięczna czy godzinowo. Potwierdza to choćby uchwała SN z 3 kwietnia 2007 (II PZP 4/07). Innymi słowy to "goła " pensja.| Dodano: 22 kwi 2011, 18:50
W trosce o wiarygodność opinii oraz reputację usługodawców rejestrujemy adresy IP komputerów, z których wystawiane są opinie. Użytkownik wystawiający opinię proszony jest również o podanie danych kontaktowych, które nie są jednakże weryfikowane.