Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaPozostałe

Artykuł: 4 praktyczne porady, jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

4 praktyczne porady, jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu

4 praktyczne porady, jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu
Autor: KarolinaRoksela   |   13 kwi 2021, 10:41   |   Dział: Artykuły
Tagi: sport
Kategoria: Pozostałe

Choć ruch jest ważny na każdym etapie życia człowieka, to szczególną rolę odgrywa przede wszystkim w przypadku dzieci. Aktywność fizyczna wpływa bowiem na psychofizyczny rozwój najmłodszych. Podpowiadamy, jak zachęcić swoje pociechy do udziału w zajęciach sportowych. Sprawdź, jak sprawić, aby wybierały sport jako ciekawą formę spędzania wolnego czasu.

Dlaczego aktywność fizyczna dzieci jest ważna?

Od lat borykamy się w Polsce z problemem unikania ruchu przez osoby dorosłe. Tendencja zdecydowanie nasila się, ponieważ rodzice nie tworzą nawyku uprawiania sportu u najmłodszych. Skutki tego negatywnego trendu widzimy w statystykach – według danych OECD z 2016 roku na otyłość i nadwagę w naszym kraju cierpiało 25,7% osób w wieku od 5 do 19 lat. Obie choroby nazywa się często epidemią XXI wieku, ponieważ mogą prowadzić do wielu innych dolegliwości zdrowotnych.

Często z pokłosiem braku aktywności fizycznej w dzieciństwie trzeba borykać się w kolejnych latach życia. O pomoc w zrzuceniu nadmiernych kilogramów zgłaszamy się wtedy do różnych poradni dietetyczno-żywieniowych czy trenerów personalnych. Ważne jest jednak zapobieganie takim problemom. Można tego dokonać, poprzez zachęcanie dzieci do różnych form gimnastyki i ćwiczeń.

Dlaczego Twoja pociecha potrzebuje ruchu? Powodów, dla których ruch stanowi ważny element zdrowia i rozwoju najmłodszych jest wiele. Do najważniejszych zalet aktywności fizycznej dzieci należą:

• poprawa kondycji fizycznej najmłodszych – pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, wspomaga odpowiedni rozwój układu mięśniowo-szkieletowego, nerwowego i oddechowego;
• korzystny wpływ na umiejętności społeczne – sport uczy działania w grupie, skutecznej komunikacji oraz zdrowej rywalizacji.
• pozytywne oddziaływanie na pracę mózgu – pobudzenie kreatywności, zwiększenie odporności na stres czy poprawa efektywności uczenia się i zapamiętywania informacji;
• przyjemność – aktywność ruchowa u dzieci jest odprężająca i poprawia nastrój poprzez wytwarzane w młodym organizmie endorfiny zwane hormonem szczęścia;

Dodatkowo sport uczy młodych ludzi: aktywnego i zdrowego trybu życia, współpracy i budowania relacji, systematyczności, wytrwałości i motywacji w pokonywaniu trudności. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca dzieciom 60 minut ruchu każdego dnia. Instytutu Żywności i Żywienia stworzył piramidę aktywności fizycznej dla dzieci i młodzieży.

Ruch w życiu dziecka, czyli jak zmotywować najmłodszych do uprawiania sportu?

1. Inspiruj i bądź najlepszym przykładem

Dzieci na początkowych etapach swojego rozwoju bardzo często uczą się poprzez naśladowanie. Dlatego też wspieranie aktywności fizycznej młodych ludzi warto oprzeć na wspólnym spędzaniu wolnego czasu w ruchu.

2. Buduj świadomość

Pamiętajmy, że nie każde dziecko musi zostać sportowcem. Ruch szczególnie na początkowych etapach rozwoju powinien być przede wszystkim zabawą. Budowanie aktywności fizycznej malucha warto rozpocząć od codziennej dawki ruchu. Nie moralizuj swojej pociechy, tylko pokaż jej zalety uprawiania sportu od najmłodszych lat i spraw, by wszelkie ćwiczenia były dla niej przyjemnością.

3. Dopasuj aktywność do wieku i upodobań dziecka

Wysoko postawiona poprzeczka może bardzo szybko zniechęcić najmłodszych do wszelkich form ruchu. Pokaż maluchowi najpopularniejsze aktywności dla dzieci w jego wieku i pozwól mu zdecydować, jaki sport chce uprawiać. Obserwuj zainteresowania oraz mocne i słabe strony swojej pociechy. Spraw, aby jakakolwiek forma ćwiczeń nie stała się karą, czy przykrym obowiązkiem.

4. Wspieraj dziecko w aktywności fizycznej

Szczególnie na początku przygody najmłodszych ze sportem warto pomóc swoim pociechom w odpowiedniej organizacji czasu i przygotowaniu do ćwiczeń. Dodatkowo warto stale komunikować się z dzieckiem i przy tym nie wywierać presji oraz nie krytykować. Dla rozwoju każdej pasji u młodych ludzi ważne jest zrozumienie i docenienie przez rodzica. W końcu szczęśliwe i aktywne dziecko to w przyszłości wygrany dorosły.

Zobacz też: 6 zasad odchudzania, czyli jak wprowadzić wiosenną dietę.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy