Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaOchrona zdrowiaOdchudzanie, dieta

Artykuł: 6 zasad zdrowego odchudzania, czyli jak wprowadzić wiosenną dietę?

Dodaj zlecenie

6 zasad zdrowego odchudzania, czyli jak wprowadzić wiosenną dietę?

6 zasad zdrowego odchudzania, czyli jak wprowadzić wiosenną dietę?
Autor: KarolinaRoksela   |   8 kwi 2021, 14:46   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Odchudzanie, dieta

Wiosna to idealny moment na wszelkiego rodzaju zmiany i nowe początki. To właśnie w tym czasie najczęściej dokonujemy metamorfozy naszej codziennej diety. Sprawdź, jak w zdrowy sposób powitać nową porę roku. W poniższym artykule przedstawiamy reguły i elementy wiosennego jadłospisu na dobre samopoczucie. Dowiedz się, jak zaplanować bezpieczny detoks.

Najlepsza dieta na wiosnę. Jak skomponować zdrowy jadłospis?

Większość Polaków deklaruje, że wraz z przyjściem wiosny zaczyna odżywiać się bardziej zdrowo niż przez pozostałą część roku. Okazuje się, że już pierwsze cieplejsze dni potrafią zmotywować nas do zmiany nawyków i stylu życia. Chcąc poprawić swoje samopoczucie i kondycję, decydujemy się na różnorodne diety oczyszczające proponowane przez wyspecjalizowanych dietetyków. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas planowania detoksu? Oto najważniejsze reguły wiosennej diety:

1. Zwalczanie niedoborów, czyli koniec z wiosennym osłabieniem

Po zimie nasz organizm bardzo często walczy z niedoborami odpowiednich witamin, minerałów i antyoksydantów. Braki wymienionych składników odżywczych mogą prowadzić do pogorszenia samopoczucia czy narastającego zmęczenia. Wiosenna dieta powinna obfitować więc w magnez, selen czy witaminy z grupy B. Wpłyną one również na wygląd naszej skóry, paznokci i włosów.

2. Wiosenna aktywność i ruch

Choć pandemia koronawirusa znacznie ograniczyła nasze możliwości, to nadal możemy spędzać czas na świeżym powietrzu. Coraz dłuższe i bardziej słoneczne dni sprzyjają wiosennej aktywności fizycznej. Wszelkiego rodzaju ruch świetnie wpływa na samopoczucie oraz dotlenia organizm. Tym samym wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej i przyśpiesza przemianę materii.

3. Pełna kontrola diety

Jeżeli zależy nam na szybkim zrzuceniu zbędnych kilogramów po zimie, to możemy wprowadzić krótkotrwały wiosenny detoks. Jednak dużo korzystniejsze będą stałe zmiany nawyków żywieniowych. Diety 1200 lub 1500 kalorii mogą na dłuższą metę się nie sprawdzić. Postawmy więc na domowe gotowanie, jedzmy produkty w jak najmniejszym stopniu przetworzone oraz zrezygnujmy z fast foodów i przypadkowych posiłków. Wiosenny jadłospis wymaga od nas unikania podjadania.

4. Odpowiedni balans wiosennego jadłospisu

Zachowanie właściwych proporcji między najważniejszymi składnikami pożywienia stanowi podstawę diety oczyszczającej na wiosnę. Przede wszystkim należy w tym czasie zapomnieć o cukrach prostych i znacząco ograniczyć produkty bogate w tłuszcz zwierzęcy. Na kwietniowe lub majowe przesilenie świetnie sprawdzi się ograniczenie soli, gotowanych potraw oraz spożywanie większych ilości błonnika. Białko i węglowodany warto przyjmować w proporcji jeden do dwóch.

5. Zbilansowana dieta, czyli co powinno znaleźć się w wiosennym jadłospisie?

Istnieją nieodłączne elementy każdej wiosennej diety oczyszczającej. Aby dostarczyć w tym czasie wszystkich najważniejszych składników odżywczych, warto kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Wiosenne przepisy wymagają przede wszystkim wykorzystywania produktów sezonowych. Szczególnie dużą popularnością cieszą się więc w tym czasie nowalijki np. rzodkiewki, pomidory, sałata, szczypiorek czy natka pietruszki. Każdego dnia zaleca się spożywać pięć porcji warzyw i owoców.

Nie wolno zapomnieć w tym czasie o odpowiednim nawodnieniu. Wiosną należy pić co najmniej dwa litry wody mineralnej dziennie. Wartościowe są również świeżo wyciskane soki, a także zdrowotne szoty. Potrawy wiosennego detoksu powinny zawierać poza tym: ryby, wytwory mleczne, chude mięso i wędliny oraz produkty zbożowe.

6. Nigdy nie bądźmy głodni


Głodówka nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ może prowadzić do rozregulowania metabolizmu. Podstawą walki z wiosennym osłabieniem powinny być zdrowe i regularne posiłki. Warto w tym czasie postawić na kilka mniejszych dań, które odpowiednio zbilansujemy. Świetnym dodatkiem mogą okazać się różnorodne przyprawy. Należy unikać jednak glutaminianu sodu. Rewelacyjną opcją dla osób, które mają mało czasu, ale chcą zadbać o swoją wiosenną dietę, są cateringi dietetyczne.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy