Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawnePrawne

Artykuł: Jak egzekwować wierzytelności od osób fizycznych?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Jak egzekwować wierzytelności od osób fizycznych?

Jak egzekwować wierzytelności od osób fizycznych?
Autor: monbys   |   18 lip 2014, 9:37   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Prawne

Egzekucja majątku w spółkach dotyczy zazwyczaj relacji pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi oraz ich wzajemnych stosunków finansowych. Nie zawsze jednak dłużnikiem spółki jest inna spółka. Zdarza się bowiem, że wchodzimy w relacje finansowe z osobą fizyczną.

Postępowanie w przypadku egzekucji długu od osoby fizycznej wygląda nieco inaczej, niż kiedy dłużnikiem jest inny podmiot gospodarczy. Istnieją dwa podstawowe sposoby na odzyskanie należności w takim przypadku.

Po pierwsze, jako wierzyciel możemy zdecydować się na pozasądowe dochodzenie należności. W tym przypadku powinniśmy porozumieć się z dłużnikiem i próbować wyegzekwować należne nam pieniądze oraz postarać się skłonić go do dobrowolnego oddania ich. Powinniśmy również ustalić warunki i terminy przewidywanych spłat. Możliwe jest również zawarcie umowy, w której zgodzimy się na redukcje należnego nam długu. Może to być również pomocne i stać się dowodem w przypadku, kiedy jako wierzyciel, nie posiadamy takowego dowodu na istnienie naszych należności.

Drugą możliwością, stosowaną, kiedy polubowne postępowanie nie przyniosło zadowalających z naszego punktu widzenia rezultatów zmuszeni jesteśmy wstąpić na drogę sądową. Należy pamiętać, że do sądu możemy się udać nawet, jeśli nie posiadamy dowodów na istnienie wierzytelności, a dłużnik je kwestionuje. Chcąc odzyskać zaległe pieniądze, musimy wytoczyć powództwo o zapłatę należności. Mamy wtedy do wyboru uproszczone postępowanie upominawcze, gdzie jednak niezbędne jest udokumentowanie wierzytelności lub tryb zwykły, jeśli takiej dokumentacji nie posiadamy.

Jeżeli są orzeknie na naszą korzyść możemy wstąpić na drogę postępowania egzekucyjnego i rozpocząć windykację należności na zasadach ogólnych lub też ponownie spróbować porozumieć się z dłużnikiem.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU