Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawnePrawne

Artykuł: Jaką strategię obrać przy negocjacjach?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Jaką strategię obrać przy negocjacjach?

Jaką strategię obrać przy negocjacjach?
Autor: mareckki   |   2 kwi 2015, 9:08   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Prawne

Żyjemy w czasach, gdy wiele sporów z zakresu prawa rodzinnego czy prawa cywilnego jest rozstrzyganych w drodze negocjacji czy chociażby mediacji rodzinnych. Dobrze służy to osobom specjalizującym się w tego typu zagadnieniach. Kancelarie adwokackie świadczące usługi negocjacji i mediacji wyrastają jak przysłowiowe grzyby po deszczu.

Negocjacje nie są sztuką tajemną. Jednym z podstawowych zagadnień występujących w nauce o nich jest pojęcie strategii. Dobrze dobrana strategia negocjacyjna co prawda nie gwarantuje nam sukcesu, jednak źle dobrana niewątpliwie prowadzi nas po równi pochyłej do porażki. Jak zatem odpowiednio dobrać strategie?

Wiele zależy od tego, jakie cele ma adwersarz i jakie łączą nas z nim stosunki. Jeśli jego pozycja jest słabsza od naszej i to jemu bardziej zależy na rozwiązaniu konfliktu, to negocjacje można rozpocząć od strategii unikania. Możemy zbaczać z tematu, zbywać rozmówcę półsłówkami. Może to doprowadzić do osłabienia jego psychiki i zwiększyć nasze szanse na realizację celów. Taka strategia nie jest jednak dobra, gdy nasza pozycja negocjacyjna jest słabsza, niż u adwersarza.

Można obrać strategię tzw. redukcji. Polega ona na oddziaływaniu na emocje i humor adwersarza. Przydatna zwłaszcza wtedy, gdy łączą nas z nim bliskie stosunki. W jej kontekście uważajmy jednak na sytuację, gdy nasz rozmówca jest tylko i wyłącznie reprezentantem właściwego adwersarza. Wtedy strategia redukowania celów adwersarza przez poczucie humoru i emocje na niewiele się zda.

Można obrać strategię konfliktową, czyli najzwyczajniej w świecie nastawić się na kłótnię. Taka strategia przydaje się wtedy, gdy wcześniej obrał ją adwersarz. Możemy wyprowadzić go z równowagi, przez co jego procesy myślowe będą przebiegały wolniej. A to da nam szansę na maksymalizację naszych celów. Pamiętać jednak należy, iż ze strategii konfrontacyjnej ciężko się wycofać i może ona nam zamknąć pole do porozumienia.

Wreszcie strategia koncyliacyjna. Negocjacje przy jej użyciu to tak naprawdę doprecyzowywanie spraw wcześniej uzgodnionych. Warto stosować ją w końcowym etapie, gdyż pozwoli nam ona zamknąć rozmowę w przyjaznej atmosferze.

Wiele sporów da się rozwiązać. Warto o tym pamiętać. Nie obawiajmy się zatem korzystać z usług zawodowych negocjatorów. Procesy cywilne oraz będące ich przyczyną sprawy procesowe wcale nie muszą mieć miejsca.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy