Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawnePrawne

Artykuł: Łączenie spółek skomplikowana procedura?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Łączenie spółek skomplikowana procedura?

Łączenie spółek  skomplikowana procedura?
Autor: monbys   |   18 lip 2014, 14:49   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Prawne

Według przepisów istnieją dwa sposoby łączenia się spółek. Pierwszym z nich jest łączenie przez przejęcie, polegające na przeniesieniu całości majątku pierwszej spółki na drugą. Wspólnicy spółki przejmowanej uzyskują część udziałów lub akcji od spółki przejmującej. Drugim sposobem jest zawiązanie nowej spółki. Polega to na tym, że na zawiązaną spółkę kapitałową przechodzi majątek pozostałych kombinatów. W zamian spółki otrzymują udziały nowej spółki. Ponadto wspólnicy spółek łączących się mogą dodatkowo otrzymać dopłaty, nieprzekraczające 10% wartości bilansowej posiadanych udziałów.

W ramach procedury łączenia się spółek sporządzony zostaje uzgodniony wcześniej plan ich połączenia. Plan musi zostać zgłoszony do rejestru nie później niż przed upływem miesiąca od daty planowanego zgromadzenia wspólników. Na wspomnianym zgromadzeniu podjęta zostaje uchwała o połączeniu się spółek.

Istotną rzeczą jest pisemne sprawozdanie zarządu każdej ze spółek, zawierające uzasadnienie połączenia, uzasadnienie ekonomiczne oraz aspekty prawne łączenia. Również ważne jest poinformowanie zarządu spółek pozostałych o wdrożonych zmianach związanych ze stanem aktywów i pasywów. Poszczególne zarządy muszą również powiadomić wszystkich wspólników.

Trzeba wspomnieć też o tym, że w ramach łączenia się spółek koniecznie jest powzięcie uchwały o połączeniu. Uchwała zostaje przyjęta w przypadku większości głosów (3 głosy pochodzące z co najmniej 1 kapitału zakładowego). Z kolei uchwała w przypadku spółki publicznej wymaga co najmniej 2/3 głosów.

Istnieje także możliwość połączenia spółek bez powzięcia stosownej uchwały. Takie połączenie może mieć miejsce, gdy spółka przejmująca jest właścicielem udziałów i akcji o łącznej wartości nominalnej równej lub wyższej 90% kapitału zakładowego spółki przejmowanej. Warunkiem dodatkowym jest to, że nie może posiadać całego jej kapitału.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU