Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawnePrawne

Artykuł: Podział majątku po rozwodzie. Czy droga sądowa jest jedyną słuszną?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Podział majątku po rozwodzie. Czy droga sądowa jest jedyną słuszną?

Podział majątku po rozwodzie. Czy droga sądowa jest jedyną słuszną?
Autor: monbys   |   18 lip 2014, 10:33   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Prawne

Jak wiadomo, sąd to nie jedyne rozwiązanie w przypadku rozwiedzionych małżonków usiłujących podzielić dotychczas zgromadzony majątek. Istnieje przecież możliwość rozwiązania tego problemu poprzez mediację i odpowiednią osobę pośredniczącą. Nie zawsze wybór oficjalnej, sądowej drogi jest słuszny i korzystny dla obojga rozwodników.

Pierwszym krokiem w drodze podziału sądowego jest złożenie wniosku o podział majątku. Taki wniosek powinno się składać do wydziału cywilnego w sądzie rejonowym podlegającym terenowi zgodnemu z miejscem położenia majątku. W sądowym postępowaniu przechodzi się przez szereg formalnych czynności, będących zazwyczaj bardzo uciążliwymi dla obojga zainteresowanych, a także bardzo często występuje potrzeba zaangażowania ekspertów odpowiedzialnych za prowadzenie sporów sądowych.

Na szczęście kwestie podziału majątku można regulować również poprzez proces mediacji. Ma to swoje ogromne zalety, takie jak możliwość wyboru mediatora, a także niejawność całego postępowania. Podstawą prowadzenie media mediacji jest umowa stron lub skierowanie sądu. W takiej umowie małżonkowie mogą określić między innymi przedmiot mediacji, osobę mediatora oraz to, czym kierowali się przy jego wyborze. Mediator jest osobą bezstronną posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych i korzystającą w pełni z praw publicznych.

Jeżeli strony zawarły w procesie mediacji ugodę, to zamieszczają ją w sporządzonym protokole przebiegu takiej mediacji. Podpisanie ugody oznacza, że obie strony zgadzają się na wystąpienie do sądu z wnioskiem o jej zatwierdzenie. Po zatwierdzeniu nabiera ona mocy prawnej ugody zawartej przed sądem. Sąd natomiast zatwierdza ugodę nadając jej klauzulę wykonalności.

Należy być świadomym, że zarówno w postępowaniu sądowym, jak i mediacyjnym, może zdarzyć się rozstrzygnięcie o nierównym udziale małżonków w majątku wspólnym. Może to wynikać z wcześniejszych żądań stron, o uwzględnienie stopnia, w którym każda z nich przyczyniła się do powstania majątku.

Warto pamiętać o istnieniu także trzeciej opcji rozstrzygania sporów majątkowych po rozwodzie, a mianowicie, o podziale dokonywanym przez sąd polubowny.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU