Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Jakie są różnice między IKE a IKZE

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Jakie są różnice między IKE a IKZE

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Zgredzik 16 maj 2011, 11:03
    Ostatnio tyle się mówi o tych zmianach emerytalnych, reformach itd. W banku namawiano mnie na IKE, a teraz słyszę o IKZE, też jakaś forma oszczędzania. Tylko jakie są różnice między tymi kontami czy produktami, zwał je ja zwał.
    Na razie to trzymam pieniądze na lokacie, ale przez tą inflację to już nie ma za bardzo sensu.
    Cytuj
  • 4Deal 16 maj 2011, 13:33
    Każdy kto trzyma kasę na lokacie realnie traci, bo inflacja wynosi już 4,5 proc. a lokaty dają średnio 4 proc. brutto.
    Tylko w sumie też nie ma gdzie inwestować np. 5-10 tys. zł. Na giełdzie trzeba się znać, na rynku forex też.
    Fundusze aż tak atrakcyjne nie są, tak że przeciętny Polak skazany jest na lokaty. Parę banków jednak daje trochę ponad inflację, ale to na 2 do 6 miesięcy.
    Cytuj
  • DR_ZYSK 16 maj 2011, 15:03
    W zasadzie IKE i IKZE to dwa różne produkty oparte o inne zachęty podatkowe.
    Wpłaty i wypłaty na IKE zwolnione są z podatku dochodowego oraz z podatku belki (wypłaty). Poza tym nie różnią się niczym od lokat bankowych czy funduszy emerytalnych.
    IKZE to z kolei nowy produkt, który ma szanse wejść na rynek w przyszłym roku. Wypłaty z IKZE będą zaliczane do dochodów, który będzie opodatkowany według skali. Tylko to perspektywa 30-40 lat.
    Oba konta będzie można mieć jednocześnie, ale nie ma co ukrywać to będzie fikcja, bo Polacy i tak nie oszczędzają.
    Cytuj
  • Brat_PIT 16 maj 2011, 16:51
    Inne zachęty podatkowe ale efekt końcowy ten sam, wiec wszystko będzie zależeć od przyszłości systemu podatkowego co i jak politycy ustalą za kilkanaście lat.
    Wpłaty IKZE będą mogły być odliczone od podstawy opodatkowania. Tylko taka ulga ma tą wadę, że może szybko zniknąć jak budżet państwa będzie miał coraz większą dziurę. Po prostu z ulgi łatwiej zrezygnować niż wprowadzić oszczędności.
    Inną zaletą IKZE jest to, że będzie można transferować na to konto kasę z IKE z pewnymi ograniczeniami.

    Inny jest też limit wpłat.
    Na IKE można obecnie wpłacić 10077 zł, a na IKZE maks. 4 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne za poprzedni rok , ale nie więcej niż 12 krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę za poprzedni rok. Czyli dla roku 2011 byłaby to kwota maks. 4030 zł.

    Gdyby zsumować możliwe wpłaty na oba konta dla roku 2011 to byłoby to 14 107 zł. Ile osób by na to stać?
    Cytuj
  • Polbook 16 maj 2011, 20:19
    Tylko na IKE pieniądze można wpłacać z każdego źródła dochodu, a na IKZE tylko z dochodów uzyskanych z pracy na podstawie umowy o pracę/zlecenie. To trochę dyskryminujące osoby na umowach cywilnoprawnych. Nie do końca wiem z kolei co z osobami żyjącymi z najmu mieszkania, jednoosobowych firm rozliczających na podstawie karty podatkowej (np. szewcy, ślusarze).

    Myślę, że znowu ktoś dobrze nie przemyślał koncepcji wpłat, a tyle się przecież mówi o niskiej stopie zastąpienia.

    Cytuj
  • FinansowyKrawiec 16 maj 2011, 23:47
    Statystyki są takie, że Polak woli się bawić niż oszczędzać nawet 50 zł miesięcznie.
    IKE jest od 2004 roku a taki typ konta ma raptem 800 tys. osób czyli ok 5 procent społeczeństwa. Łącznie zgromadzono na kontach ok 2,7 mld zł na koniec 2010. Nie są to kwoty powalające na kolana.
    Dla przykładu w obowiązkowych OFE jest ok 15 mln osób.
    Cytuj
  • TFI 17 maj 2011, 6:05
    Ja postaram się to opisać w jakiś zgrabny sposób. Szkoda, że nie można wstawić tabeli, bo lepiej byłoby widać różnice i podobieństwa.

    IKZE
    -można mieć jedno konto
    -wpłata na konto max. 4 proc. dochodu z pracy
    - ulga to mozliwość odpisania wpłat od podstawy opodatkowania
    - różne formy oszczędzania : lokaty, TFI
    - wypłata opodatkowana PIT nie wcześniej niż po ukończeniu 65 lat
    -dziedziczenie - wypłata jest opodatkowana na zasadach ogólnych


    IKE
    -można mieć jedno konto
    -wpłata na konto ustalany jest co roku
    - ulga to zwolnienie wypłaty z PIT i podatku belki
    - różne formy oszczędzania : lokaty, TFI
    - wypłata nie wcześniej niż po uzyskaniu prawa do emerytury z zastrzeżeniem, że wpłaca się min przez 5 lat i połowa zgromadzonych środków została wpłacona na 5 lat przed ich wycofaniem
    -dziedziczenie - wypłata wolna od podatku


    Na moje oko to IKE jest bardziej dopasowane do realiów życia niż IKZE, które tak naprawdę opiera się o niepewną w przyszłości ulgę podatkową.
    Cytuj
  • InspektorABC 17 maj 2011, 9:31
    Temu całemu IKZE pomoże tylko odpis od dochodu, bez tego to konta nie ma szans nawet nawet na start.
    Wystarczy przyjrzeć się statystykom UKNF odnośnie IKE.

    0,79 mln osób ma to konto, ale tylko co trzeci na nie wpłaca jakieś pieniądze !!!
    Przeciętny stan rachunku to 3,4 tys. zł czyli jedna trzecia limitu wpłaty.

    Poza tym można się przyjrzeć kosztom IKE w formie funduszu a zwykłym funduszem i w wielu przypadkach prowizje na IKE są wyższe. A niech tylko klient zdecyduje się wybrać pieniądze to łup mu podatek od zysków kapitałowych.
    Cytuj
  • MustafaB 17 maj 2011, 12:19
    A dlaczego mało kto oszczędza, czy ludzie to takie sado-maso że nie chcą żyć godnie?
    Nie mają z czego oszczędzać, taka jest prawda.
    Średnia krajowa to mit.
    Jeżeli mam 500 osób i każdy z nich zarabia 2000 zł, to średnio mają po 2000 zł.
    Wystarczy jednak dodać jednego bankiera z pensją 500 tys. zł i z 2000 zł średniej robi się 3 000 zł.
    Po co GUS podaje takie kretynizmy.

    Dopóki ludzie nie będą zarabiać więcej to żadne tam IKE i podobne niczego nie zmienią.
    Cytuj
  • Dyrektor 17 maj 2011, 15:14
    Ja już wiem, że mało instytucji finansowych pali się do IKZE. mają złe doświadczenia własnie z IKE.
    Prognozy były tak optymistyczne, że nawet w PRL-u władza była bardziej powściągliwa, a wiadomo że wtedy kłosy zboża były potrójne dla uzyskania efektu pijar.
    Tak samo jest z PPE - pracownicy mieli masowo wstępować do masowo tworzonych programów emerytalnych. I powtórka. PPE funkcjonują i są dla wybranych. IKZE podzieli ich los. Takie mam zdanie.
    Cytuj
1 2 z 2  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum