Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Rozliczenie VAT laptopa za 1 zł

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Rozliczenie VAT laptopa za 1 zł

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Eurodolar 11 wrz 2011, 10:22
    Problem dość nietypowy, ale nie mam pojęcia o cho chodzi.
    Firma kupuje w promocji powiedzmy laptopa za 1 zł i po trzech latach przekazuje go pracownikowi.
    Tylko teraz pytanie? Jak rozliczyć VAT od tego bezpłatnego przekazania, tj jaką cenę przyjąć do naliczenia podatku - wartość rynkową czy 1 zł?
    Cytuj
  • Calisto 11 wrz 2011, 14:18
    Sama bym była ciekawa takiej odpowiedzi, bo te rozliczanie nieodpłatnych darów wciąż budzi wiele problemów.
    Miano to jakoś uporządkować i ułatwić życie, ale to już nie za życia tego Sejmu. Jeszcze jedno posiedzenie i koniec tej kadencji.
    Cytuj
  • CIT 11 wrz 2011, 18:07
    Hm? No to faktycznie jest niezbyt jasne. O jaką cenę chodzi - 1 zł, wartość z dnia zakupu, a może wartość zaktualizowaną w dniu przekazania?
    Mnie się wydaje tak na logikę, że powinno się brać pod uwagę cenę zaktualizowaną, bo to ona najbardziej odpowiada rzeczywistości.
    Cytuj
  • LeoZawodowiec 11 wrz 2011, 20:07
    Oj chyba nie, bo ja znalazłem interpretację Ministra Finansów w tej materii przynajmniej tak mi to wygląda.

    MF: Podstawa opodatkowania nieodpłatnego przekazania sprzętu pracownikowi

    Czy podstawą opodatkowania podatkiem VAT w przypadku przekazywania nieodpłatnie pracownikowi telefonu komórkowego nabytego przez Spółkę za 1 zł netto, a którego wartość rynkowa w momencie przekazania przekroczyła 5 zł powinna być kwota, za którą Spółka nabyła telefon komórkowy tj. 1 zł?
    Czy podstawą opodatkowania podatkiem VAT w przypadku przekazania nieodpłatnie sprzętu komputerowego nabytego przez Spółkę za 2 500 zł, a którego wartość rynkowa w momencie przekazania przekroczyła 5 zł powinna być kwota, za którą Spółka nabyła przekazany sprzęt komputerowy?

    Minister udzielił takiej odpowiedzi

    Podstawę opodatkowania przy nieodpłatnym przekazaniu stanowi cena nabycia, z tym że jest to cena określona w dniu dostawy, czyli cena jaką zapłaciłaby w dniu nieodpłatnego przekazania Spółka za przekazywany towar, a nie cena w ujęciu historycznym, tj. cena za którą Spółka nabyła przekazywany towar (telefon komórkowy lub sprzęt komputerowy).

    05.02.2010 r., sygn. PT3/068/20/KIP/726/CZE/08/PK-971
    Cytuj
  • Eurodolar 11 wrz 2011, 21:51
    Ale jak to rozumieć cena w dniu przekazania a nie ujęcie historyczne?
    Czyli jeśli laptop jest w dniu przekazania wart 500 zł (ale kiedyś kosztował 2500 i nabyty był za 1 zł) to VAT liczy się od 500 zł?
    Tak to przynajmniej rozumiem.
    Cytuj
  • ZielonaWyspa 11 wrz 2011, 23:16
    I tak to chyba należy rozumieć z tym, że nie chodzi o cenę teraźniejszą używanego urządzenia a nowego.
    Jeżeli używany sprzęt kosztuje wspomniane 500 zł, ale takie same urządzenie tylko nowe kosztuje 1200 zł, to VAT płaci się od 1200 zł. To paranoidalne podejście, ale tak by wynikało z tej interpretacji.
    Cytuj
  • Dr_Evil 12 wrz 2011, 6:41
    Wygląda to na dziko robione przepisy. Pytanie jak to jest kiedy na rynku nie ma dostępnych starych urządzeń?
    Jaką cenę przyjąć?
    Wszystko przez ten nieszczęsny art 29 ust 10 ustawy VAT. Cena nabycia lub wytworzenia powinna byc określona w momencie dostawy towaru.
    Cytuj
  • C_ZAK 12 wrz 2011, 9:58
    VAT to przepisy które źle mi się kojarzą, ale wydaje mi się że firma może sprzedać telefon pracownikowi ... za 1 zł, czyli za cenę którą kupiła. Inaczej gdyby chciała sprzedać po innej cenie doszłoby do bezpodstawnego wzbogacenia. Tak mi się wydaje.
    Cytuj
  • AngelDevil 12 wrz 2011, 10:17
    Tylko tyle, że art 32 ustawy o VAT mówi, że fiskus może ustalić wysokość obrotu na podstawie wartości rynkowej.
    I tą cenę bym wziął przy ewentualnej sprzedaży czegoś pracownikowi, a jeszcze lepiej to po prostu wyrzucić i mieć święty spokój.
    Cytuj
  • FabianM 12 wrz 2011, 11:59
    Może i fiskus mógłby kontrolować, tylko czy by mu się to opłacało. W przypadku 3 letniego telefonu są one warte grosze i wątpię aby chciano bawić się w ustalanie ceny rynkowej dla urządzenia wartego powiedzmy 100 zł. Gdzie takie urządzenie znaleźć? na aukcji, w lombardzie bo przecież nie w salonie.
    Cytuj
1 2 z 2  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum