Favore.plForumRemonty, budowa, wnętrza i ogrody

Badania geotechniczne (opinia geotechniczna) pod budowę domu

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Badania geotechniczne (opinia geotechniczna) pod budowę domu

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • geolog_vp_pl 11 sty 2015, 13:25     (ostatnio zmieniony przez autora 11 sty 2015, 13:28, w całości zmieniany 1 raz)
    Witam wszystkich budujących i zamierzających budować uśmiech

    Wielu ludzi zastanawia się w jakim celu i po co im badania geotechniczne gruntu? Czy w ogóle muszą je przeprowadzać i czy przypadkiem nie są to pieniądze "wyrzucone w błoto"?

    Osobiście zalecam przeprowadzenie takich badań już przed zakupem działki. Wtedy wiedzą Państwo co tak naprawdę kupują i dzięki temu potem można uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek już na etapie budowy domu, a potem jego użytkowania.
    Badania te polegają na odwierceniu zwykle 3 otworów do głębokości 3,0 m (domy niepodpiwniczone) do 5,0 m (domy podpiwniczone). Dzięki temu wiemy jaki rodzaj gruntów mamy na działce, jakie on ma parametry, jak głęboko występuje zwierciadło wody. Wszystkie te informacje pozwalają potem na optymalne zaprojektowanie fundamentów, a także wybór odpowiedniego projektu domu. Koszt takich badań ok 800-1000 zł. Sporządza się tzw. opinie geotechniczną.

    Często zdarza się, że podczas wykopu fundamentowego nagle ku zdziwieniu Inwestora pojawiają się grunty organiczne (torfy, namuły), grunty nasypowe lub plastyczne. Wtedy dopiero ludzie zdają sobie sprawę jak wielki błąd popełnili. Koszty wymiany gruntu, palowania lub też dodatkowego zagęszczania są duże i znacząco podnoszą koszt całej inwestycji, a przecież można tego uniknąć już na etapie zakupu działki.

    Niektórzy ludzie budują dom bez takich badań, a potem dziwią się, że ich dom nagle zaczyna pękać, a na elewacji budynku pojawiają się rysy. Otóż cały budynek pracuje i osiada. Jeśli te osiadania nie są równomierne wtedy logiczne jest, że gdzieś musi pęknąć.... Wszystko to wina tego, iż wcześniej nie było badań gruntu. Zdarza się, ze fragment budynku stoi na piaskach, a fragment na gruntach gliniastych. Osiadania wtedy są różne i dochodzi do tego typu sytuacji...

    Zgodnie z obowiązującym prawem, od 29 kwietnia 2012 roku dla obiektów wszystkich kategorii geotechnicznych, w tym dla domów jednorodzinnych, konieczne jest sporządzenie opinii geotechnicznej. Jest to wymagany dokument do uzyskania pozwolenia na budowę.

    http://www.dom.pl/opinia-geotechniczna-obowiazkowa-dla-domow-jednorodzinnych-2.html

    Jeśli chcecie Państwo, aby dom służył Wam i Waszym dzieciom należy zacząć od podstaw czyli od gruntu, bo to na nim stoi fundament.

    W razie pytań proszę pisać na prywatną wiadomość lub www.geoekobud.pl
    Cytuj
  • MonikaKlos 31 sty 2015, 15:26
    Ja po przeczytaniu tego artykułu przeprowadziłam takie badania przed zakupem działki. Okazało się że wcześniej był tam budynek z piwnicami. Nie wiedziałam tego od właściciela działki. Ukrywał to przede mną. Poza tym okazało się że działka miała nawiezione grunty i one nie nadawały się do budowy. Z tego co sie dowiedziałam od firmy która przeprowadziła badania koszt wymiany gruntu lub dogęszczania znacząco podniósłby budowę domu. Kupiliśmy z mężem działkę położoną troszkę dalej na której są piaski do 5 m.

    Cytuj
  • Janusz48 25 lut 2015, 19:33
    To ja chyba też zrobię takie badania przez kupnem działki. Faktycznie można uniknąć potem kłopotów i problemów.
    Cytuj
  • geolog_vp_pl 21 mar 2015, 19:44
    Cieszę się, że moja informacja pomogła. Jeśli będziecie mieli Państwo pytania to proszę pytać.
    Cytuj
  • AnonimowySlask 16 kwi 2015, 19:00
    Proszę mi powiedzieć jaki byłby koszt wykonania badania działki przed jej zakupem. Miejscowość Tarnowskie Góry. Działka płaska. Chce wybudować tam dom jednorodzinny bez piwnic. Wolę przed kupnem upewnić się czy wszystko jest w porządku z gruntami i nie ma płytko wody.
    Dziękuje
    Cytuj
  • olek39 17 kwi 2015, 3:19
    Dzieki za przydatne informacje!
    Cytuj
  • geolog_vp_pl 23 kwi 2015, 10:52     (ostatnio zmieniony przez autora 23 kwi 2015, 10:54, w całości zmieniany 3 razy)
    AnonimowySlask napisał:Proszę mi powiedzieć jaki byłby koszt wykonania badania działki przed jej zakupem. Miejscowość Tarnowskie Góry. Działka płaska. Chce wybudować tam dom jednorodzinny bez piwnic. Wolę przed kupnem upewnić się czy wszystko jest w porządku z gruntami i nie ma płytko wody.
    Dziękuje
    Całkowity koszt sporządzenia opinii geotechnicznej dla projektowanego domu niepodpiwniczonego wynosi 800 zł (brutto). W ramach tego:
    - wykonanie 3 otworów geotechnicznych do głębokości 3,0-4,0 m
    - opis gruntów i ich parametrów
    - pomiar głębokości zalegania ewentualnego zwierciadła wody
    - badanie stopnia zagęszczenia gruntów piaszczystych lub stopnia plastyczności gruntów spoistych

    Jako ostateczny dokument sporządzana jest opinia geotechniczna w której zawarty jest opis przeprowadzonych prac terenowych, mapy i przekroje geotechniczne, a także sformułowane wnioski i zalecenia dla konstruktora Pana budynku w celu optymalnego zaprojektowania fundamentów budynku.
    Cytuj
  • ArBielek 29 kwi 2015, 12:37
    Wstępne dane dotyczące zagrożenia powodziowego można za darmo znaleźć na stronie krajowego zarządu wodnego [url=http://mapy.isok.gov.pl/imap/]http://mapy.isok.gov.pl/imap/[/url].
    Cytuj
  • sylwia4012 22 maj 2015, 8:08     (ostatnio zmieniony przez autora 26 maj 2015, 21:01, w całości zmieniany 1 raz)
    Jest wiele firm, które zajmują się takimi badaniami np. [url=http://geolog.pl/]http://geolog.pl/ [/url]. Osobiście ich nie przeprowadziłam co okazało się dużym błędem. Okazało się, że nie mogłam zbudować domu z podpiwniczeniem.
    Cytuj
  • BeataZKatowic 18 lip 2015, 16:36
    Ja także nie wiedziałam w ogóle po co się robi takie badania i sądziłam ze do niczego nam nie sa one potrzebne. Mąż jednak na forum przeczytał ten artykuł i zrobiliśmy je przed wyborem projektu domu, ale niestety juz po zakupie działki. Jak się okazało kupiliśmy działkę na której były piaski z jakimis fragmentami drewna nie nadajace się do budowy bo byly luźne, a głębiej byla warstwa torfu. Działkę sprzedaliśmy gdyż cena budowy domu znacząco wzroslaby a i tak nie mielibyśmy pewności że dom po latach nie zacznie pękać.

    Badania robila nam firma ze śląska. Zapłaciliśmy 800 zł za takie badania.

    Człowiek uczy się na błędach a najlepiej na swoich ....
    Cytuj
1 2 z 2  
Remonty, budowa, wnętrza i ogrody - dyskusje na forum