favore.pl
Zlecenia widoczne poniżej skierowane są do wykonawców świadczących usługi. Zarejestrowani na Favore.pl wykonawcy otrzymują na swoje skrzynki e-mail zlecenia odpowiadające ich profilowi działalności. Wysyłka zleceń do wykonawców realizowana jest niezwłocznie po ich opublikowaniu w serwisie. Aby otrzymywać zlecenia ze swojej branży, zarejestruj się i dodaj usługę do odpowiedniej kategorii. rozwiń
KATEGORIE
Zleć wykonanie pracyprzebieraj w ofertach wykonawców Zarejestruj swoją firmęotrzymuj zlecenia na e-mail

1 2 3 z 3  

Stolarz – kim jest i jakie usługi oferuje?

Wśród cenionych zawodów rzemieślniczych warto zwrócić na rzemiosło stolarskie. Kiedyś odpowiadające na codzienne potrzeby niemal każdego domu, dziś zakrawające nierzadko o formę sztuki użytkowej. Stolarz to zawód, który zdecydowanie wraca do łask – w zupełnie nowej jakości.

Stolarstwo to fach bardzo stary. Praca z drewnem była jednym z podstawowych zajęć człowieka, od początku historii naszej cywilizacji. Przez lata zmieniały się tylko metody i cele obróbki materiału. Dziś większość mebli i elementów drewnianych produkowana jest masowo, dlatego przedmioty wykonywane przez stolarzy ręcznie, często kojarzone są z dobrami luksusowymi i nierzadko pełnią funkcję przede wszystkim estetyczną. Jednocześnie ludzie coraz częściej cenią sobie unikalne przedmioty „z duszą”, wykonane ręcznie przez znawcę w dziedzinie. Co więcej, ostatnimi czasy zajęcie to zyskuje na popularności również wśród stolarzy-amatorów, w ramach hobby, sposobu spędzania wolnego czasu.

Zlecenia i prace stolarskie

Zwykle stolarze zajmują się wykonywaniem lub renowacją drewnianych mebli i innych przedmiotów funkcjonalnych, codziennego użytku. Często przyjmują zlecenia odnowienia lub stworzenia stolarki okiennej i drzwiowej, a niekiedy również innych elementów wyposażenia domu, takich jak schody, czy poręcze. Stolarze artystyczni podejmują się także konserwacji drewnianych zabytków, antyków.

Zlecenia dla stolarzy bywają różne: od takich na wykonanie drewnianych schodów, blatów, czy półek, przez elementy wiat drewnianych i altan, okien, drzwi, po renowacje szaf, sekretarzyków, a nawet drobnego wyposażenia ozdobnego, ram zdjęć i luster, framug, a nawet niekiedy instrumentów muzycznych. Często zleca się również zdobienie mebli; łóżek, komód, czy frontów szafek kuchennych. Stolarze wykonują także całe, gotowe przedmioty według projektów własnych lub pomysłów klientów. Są to zarówno przedmioty mające po prostu wartość estetyczną, jak i te funkcjonalne, służące określonym celom lub mające ułatwić codzienne życie.

Stolarstwo polega na wykonywaniu takich prac jak: obróbka skrawaniem ręczna lub mechaniczna, rzeźbienie w drewnie, wycinanie poszczególnych elementów, łączenie ich, malowanie, szlifowanie, bejcowanie, lakierowanie, heblowanie, frezowanie, oklejanie, montowanie. Niektóre z tych czynności wymagają użycia niebezpiecznych urządzeń i substancji, dlatego też konieczne jest zachowanie dużej ostrożności i dokładności. Praca stolarza wymaga doświadczenia, staranności, umiejętności i wrodzone zdolności takie jak zmysł estetyczny, wyobraźnia przestrzenna, predyspozycje matematyczne.

Najlepszy stolarz – czyli jaki?

Dobry stolarz powinien cechować się cierpliwością i chęcią do nauki. Rzemiosło stolarskie to obszerny temat; istnieje wiele technik i zasad, które powinny być znane każdemu, kto chciałby spróbować swoich sił w tej wymagającej branży. Podczas nauki zawodu należy zdobyć wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą m.in. rodzajów drewna, właściwości i zastosowania potrzebnych substancji chemicznych oraz działania urządzeń, a także zasad ich bezpiecznego używania. Potrzebna będzie również wytrzymałość i nienaganna kondycja, ponieważ zajęcie to wymaga siły fizycznej. To właśnie wielość zasad, wymaganych predyspozycji, szlachectwo materiału i trud włożony w pracę stolarską sprawia, że gotowe prace rzemieślników są tak cenione.

Zawód stolarz - zarobki

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy w dzisiejszych czasach stolarz to zawód opłacalny. Definicja tego fachu nieco się zmieniła w momencie, gdy meble zaczęto produkować masowo, tańszym kosztem. Tradycyjne stolarstwo straciło na powszechności, ale zyskało za to większy prestiż. Wyposażenie drewniane wykonane ręcznie jest cenione bardziej ze względu na wyższy nakład prac, większą dbałość o detale oraz unikalność, której nie posiadają meble z dyskontów meblowych. Dzięki temu, prace rzemieślników mogą osiągać wyższe ceny, niż te sklepowe. Stosunkowo dobrymi zarobkami mogą więc się cieszyć ci stolarze, których przedmioty są faktycznie niepospolite i mają wysoką wartość estetyczną.

Usługi stolarskie – dla kogo?

Usługi stolarskie to dobre rozwiązanie dla osób pragnących cieszyć się oryginalnym wnętrzem, niepowtarzalnymi wzorami lub chcących zrealizować własne wizje. Do stolarza powinny zgłosić się również osoby dysponujące niestandardową przestrzenią, do której będą pasować jedynie meble na wymiar. Wiele pracowni oferuje wyroby o nietypowym, specyficznym designie lub nowatorskim zastosowaniu. Największą zaletą zlecania usług stolarskich jest to, że klient sam może wybrać, jaki charakter wnętrza chce uzyskać; mogą to być elementy wyposażenia stonowane, eleganckie lub nawiązujące do danej epoki, ale równie dobrze zamówienie może obejmować meble ekstrawaganckie, a nawet futurystyczne.

Istnieją również warsztaty stolarskie produkujące wyposażenie drewniane na dużą skalę. Z takich usług korzystają zwykle firmy i instytucje. Często zleceniodawcą są również salony meblowe szukające podwykonawców. Wiele pracowni oferuje kompleksowe usługi stolarskie; od wymiarowania i projektowania, po montaż i realizację w miejscu wskazanym przez klienta. Najczęściej wykonywane są meble do jadalni; stoły, komody i krzesła, meble dziecięce, wyposażenie biurowe, sal konferencyjnych oraz bankietowych, artystyczne meble ogrodowe, a także szafki kuchenne.

Cieśla a stolarz - różnice

Wiele osób błędnie łączy lub myli te dwa zawody. Tymczasem ich kompetencje są zwykle bardzo różne. Zarówno cieśla, jak i stolarz pracuje z drewnem, jednak pierwszy z nich zajmuje się przede wszystkim pracami przy konstrukcjach budowlanych, drugi – wykonuje elementy wyposażenia domu. Najczęściej tworzy on meble, zdobienia i inne, drobne sprzęty drewniane. Zawód cieśli natomiast jest związany z wytwarzaniem więźb dachowych, zrębów, drzwi i okien, drewnianych podłóg, czyli elementów konstrukcyjnych domu. Używa on przy tym zwykle innych narzędzi niż stolarz, a do jego pracy jest wymagana umiejętność czytania rysunków technicznych. Fachy tych dwóch specjalistów mogą wydawać się podobne, ze względu na pracę tym samym materiałem, jednakże przedmioty tworzone przez stolarza dużo częściej mają charakter estetyczny, a nawet artystyczny.

Wybierz kategorię zleceń

Wybierz lokalizację