Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawnePrawnePrawo pracy

Artykuł: badania lekarskie profilaktyczne

Dodaj zlecenie

Badania lekarskie profilaktyczne

badania lekarskie profilaktyczne
Autor: szkolenie-bhp   |   24 lis 2013, 19:19   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Prawo pracy

Obowiązki wynikające z prawa pracy dotyczące profilaktycznej opieki nad pracownikami.

Skierowania na badania

Skierowanie powinno zawierać informacje, na jakim stanowisku będzie wykonywana praca, o czynnikach szkodliwych lub uciążliwych występujących na stanowisku pracy, pomiarach środowiska pracy - jeśli były wykonywane. Skierowanie powinno mieć wskazanie, jakiego rodzaju jest badaniem: wstępne, okresowe, kontrolne.
Powierzając pracownikowi dodatkowe prace, poza zakresem obowiązków należy pracownika ponownie poddać badaniom, by potwierdzić brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na tym stanowisku, czy przy wykonywaniu określonych prac. Koszty badań profilaktycznych pokrywa pracodawca. Lekarz wydaje orzeczenie lekarskie w 2 egzemplarzach: 1 dla zainteresowanego, 1 dla pracodawcy. Dokumenty przechowywane są w aktach osobowych.

Badania lekarskie wstępne

Zgodnie z art. 229 § 1 kodeksu pracy wstępnym badaniom lekarskim podlegają:
1. osoby przyjmowane do pracy,
2. pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.
Nie podlegają wstępnym badaniom lekarskim pracownicy, którzy są ponownie przyjmowani do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.
Badania są wykonywane przez lekarza medycyny pracy. Osoba poddawana badaniom jest kandydatem do pracy. W przypadku stwierdzenia przeciwskazań nie wolno tej osoby dopuścić do wykonywania pracy.

Badania lekarskie okresowe

Wszyscy pracownicy podlegają badaniom okresowym. Częstotliwość badań jest ustalana przez lekarza medycyny pracy. Kieruje się on wytycznymi z Rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy. Termin kolejnego badania, indywidualnie po przeprowadzeniu badania, określa lekarz w zależności od stanu zdrowia i warunków, w jakich ma pracować dana osoba.
Okresowe i kontrolne badania przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy.

Badanie lekarskie kontrolne

Obowiązek wykonania badań kontrolnych pojawia się w sytuacji niezdolności do pracy spowodowanej chorobą trwającej nieprzerwanie powyżej 30 dni. Celem tych badań jest zweryfikowanie czy pracownik nadal posiada zdolność do pracy na danym stanowisku. To pracodawca powinien skierować pracownika na badania kontrolne niezwłocznie po powrocie do pracy.

Badania okresowe (końcowe)

Te badania będą niezbędne, gdy zatrudnia się pracowników w warunkach narażenia na działanie substancji i czynników rakotwórczych lub pyłów zwłókniających. Wykonywane są po zaprzestaniu pracy w kontakcie z tymi substancjami, czynnikami lub pyłami a także na wniosek pracownika po rozwiązaniu stosunku pracy z wyżej wymienionymi substancjami.

zapraszam na stronę www.mirp.pl

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU