Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawneFinansowePodatkowe

Artykuł: Do kiedy należy rozliczyć PIT w 2021 roku? Jak złożyć deklarację podatkową?

Dodaj zlecenie

Do kiedy należy rozliczyć PIT w 2021 roku? Jak złożyć deklarację podatkową?

Do kiedy należy rozliczyć PIT w 2021 roku? Jak złożyć deklarację podatkową?
Autor: KarolinaRoksela   |   6 kwi 2021, 12:24   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Podatkowe

Zbliżają się ostateczne terminy rozliczenia PIT za 2020 rok. Dla osób pracujących lub prowadzących własną działalność gospodarczą najważniejszą kwestią jest podatek dochodowy od osób fizycznych. W ostatnich latach doszło do istotnych zmian, z którymi powinien zapoznać się każdy podatnik. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę i wskazujemy ostateczną datę złożenia zeznania podatkowego.

Rozliczenia PIT 2021 – harmonogram

Choć poza ubiegłym rokiem termin składania zeznania podatkowego nie ulega zmianom, to często zastanawiamy się do kiedy należy rozliczyć PIT. Przede wszystkim należy pamiętać, że podatek dochodowy od osób fizycznych obejmuje przychody uzyskane w poprzednich dwunastu miesiącach (w tym przypadku dotyczy to 2020 roku).

Do 1 marca każdy płatnik zobligowany jest do dostarczenia swojemu podwładnemu dokumentu znanego jako PIT 11. Plik ten zawiera najważniejsze informacje o przychodach, dochodach, kosztach i pobranych zaliczkach. Arkusz wystawia i dostarcza pracodawca, który w trakcie roku pobiera, wpłaca oraz rozlicza część należności na podatek dochodowy.

Polacy pracujący na etacie lub umowie cywilnoprawnej zazwyczaj składają zeznania podatkowe w formie PIT 28, PIT 36, PIT 37 lub PIT 38. Harmonogram rozliczeń PIT rozpoczął się już 15 lutego, a pierwszy wariant należało rozliczyć do 1 marca. Pozostałe deklaracje wraz z wersjami PIT 36L i PIT 39 musimy złożyć w Urzędzie Skarbowym do 30 kwietnia. Pamiętajmy, że wyliczony dodatkowo podatek do zapłaty, należy również uregulować do wskazanego powyżej terminu. Rozliczanie PIT-ów oraz ewentualne uzyskanie zwrotu podatku może nastąpić w ciągu 45 dni (w przypadku przesłania wersji online) lub wydłużyć się do nawet 3 miesięcy (przy dostarczeniu fizycznej deklaracji do urzędu).

W jaki sposób rozlicza się PIT?

Na rozliczenie PIT-a składa się przygotowanie oraz złożenie rocznej deklaracji podatkowej. To na podstawie wypełnionego dokumentu wylicza się kwotę ewentualnej dopłaty podatku lub dokonuje się zwrotu jego nadpłaty. Cały proces może zostać przeprowadzony przez pełnomocnika albo wykonany samodzielnie.

Zeznanie podatkowe wypełniane we własnym zakresie należy rozpocząć od wybrania właściwego druku PIT. W kolejnym kroku trzeba wskazać dokładne przychody, koszty, dochody, kwotę wolną oraz usługi i odliczenia. Na dokumencie koniecznie musi znaleźć się również podpis podatnika. Do dyspozycji mamy kilka sposobów rozliczenia:

• doręczenie PIT w formie fizycznej do Urzędu Skarbowego;
• wysyłka dokumentu pocztą;
złożenie deklaracji podatkowej online;
• inne metody – np. osoby przebywające poza krajem mogą skorzystać z pomocy urzędu konsularnego.

Twój e-PIT, czyli rozliczenie podatkowe online

Złożenie zeznania podatkowego jeszcze nigdy nie było tak proste. Całą procedurę zdecydowanie ułatwia usługa Twój e-PIT. Dzięki niej rozliczenie PIT za 2020 rok można wykonać całkowicie online. Wystarczy zalogować się na stronie www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit. Można tego dokonać poprzez: aplikację mObywatel, dane podatkowe (pesel/NIP + kwota przychodów) lub bankowość elektroniczną/profil zaufany/e-dowód.

W następnym kroku należy sprawdzić wszelkie informacje wskazane w naszej deklaracji podatkowej przez administrację skarbową. Wypełniony PIT można na tym etapie zaakceptować lub zmienić czy odrzucić. Jeżeli w ustalonym harmonogramie nie zostaną przez nas podjęte żadne działania, to zeznanie zostanie złożone automatycznie.

Wśród najważniejszych zmian przy rozliczaniu PIT 2021 wyróżniamy:

• niższą stawkę podatkową (17%);
• modyfikacje w uldze dla młodych;
• ograniczenie ulgi abolicyjnej;
• wyższe koszty uzyskania przychodów w zależności od naszego stosunku pracy;
• prawo do korzystania z ryczałtu dla przedstawicieli wolnych zawodów;
• możliwość odliczenia darowizn na cele walki z pandemią.

Z rozliczeniem podatku nie należy czekać na ostatnią chwilę. W związku z obecną sytuacją warto skorzystać z możliwości złożenia deklaracji podatkowej przez internet. Co więcej, jeśli nie ukończyliśmy jeszcze 26. roku życia, to należy sprawdzić, kogo obejmuje ulga podatkowa dla młodych.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy