Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaOchrona zdrowiaTerapia uzależnień

Artykuł: Jak rzucić palenie? Najskuteczniejsze sposoby i najważniejsze korzyści

Dodaj zlecenie

Jak rzucić palenie? Najskuteczniejsze sposoby i najważniejsze korzyści

Jak rzucić palenie? Najskuteczniejsze sposoby i najważniejsze korzyści
Autor: KarolinaRoksela   |   18 maj 2021, 10:19   |   Dział: Artykuły

Nawet połowa palaczy myśli o zerwaniu z nałogiem. Tylko nielicznym udaje się to za pierwszym razem. Zazwyczaj potrzeba do tego celu nawet siedmiu lub ośmiu prób. Nikotyna wywołuje bowiem bardzo silne uzależnienie. Czy istnieje skuteczny sposób na rzucenie palenia? Poznaj najpopularniejsze metody i triki. Sprawdź, jakie korzyści nie tylko zdrowotne można w ten sposób osiągnąć.

Jak zerwać z nałogiem, czyli metody na rzucanie palenia

Nikotyna wpływa nie tylko negatywnie na zdrowie samego palacza, ale również na jego otoczenie, które zostaje zmuszone do biernego palenia. Z tego powodu pytanie, jak rzucić palenie nurtuje coraz więcej osób, które są uzależnione od papierosów. Silna wola to jeden z najważniejszych czynników walki z każdym nałogiem. Istnieją jednak metody, które mogą wspomóc jego rzucanie. Są to przede wszystkim:

1. Nikotynowa terapia zastępcza

Pojawiające się już w pierwszych dniach objawy odstawienia nikotyny są jednym z najczęstszych powodów nieudanych prób kolejnych palaczy. Drażliwość, zmiany apetytu, bóle głowy to popularne skutki uboczne zaprzestania palenia papierosów. Nikotynowa terapia zastępcza pomaga zredukować te dolegliwości i pozytywnie wpływa na szanse rzucenia nałogu.

Środki farmakologiczne ułatwiające rzucanie palenia coraz liczniej występują na rynku farmaceutycznym. Plastry, gumy, tabletki do ssania, spraye i inhalatory możemy otrzymać bez recepty w prawie każdej aptece, a nawet w supermarketach. Ich głównym celem jest łagodzenie tzw. głodu nikotynowego. Zrywanie z nałogiem mogą ułatwić również preparaty wspomagające dla palacza przepisane przez lekarza. Można również zapisać się do grup terapeutycznych oraz na specjalistyczną psychoterapię.

2. Metoda zniechęcająca

Należy do grupy domowych sposób na rzucenie palenia. Przed ponownym sięgnięciem po papierosa ma w tym przypadku zniechęcać np. pojemnik ze starymi petami i ich nieprzyjemny zapach. Metoda ta opiera się na silnej motywacji palacza. Skuteczność tej formy – szczególnie w pierwszych dniach opiera się na maksymalnym ograniczeniu liczby wypalanych papierosów. W innym przypadku pojawiające się skutki uboczne mogą udaremnić próbę.

3. Akupunktura i elektrostymulacja

Są to najmniej popularne środki wspomagające walkę z nikotynowym nałogiem. Celem akupunktury i elektrostymulacji jest przywrócenie dobrego samopoczucia i redukcja negatywnych objawów, bez konieczności ponownego zapalenia papierosa. Wyjątkowo pomocne mogą okazać się w pierwszych dniach po odstawieniu. Zwalczają bowiem stres i dyskomfort.

4. Metoda komputerowa

Należy do alternatywnych sposobów walki z nałogiem. Komputerowe rzucanie palenia przy pomocy biorezonansu magnetycznego ma na celu wygaszenie głodu nikotynowego i oczyszczenie organizmu z toksyn. Jest to jedna z najszybszych metod odstawienia papierosów. Pożądany efekt można bowiem uzyskać już po jednym zabiegu, trwającym maksymalnie 60 minut. Terapia antynikotynowa opiera się na podłączeniu palacza do urządzenia, które wywołuje określone reakcje za pomocą elektrod.

Plusy rzucenia palenia

Szczególnie w pierwszym tygodniu po odstawieniu papierosów mogą pojawić się dolegliwości znane jako tzw. syndrom abstynencki. Wskazane powyżej metody mogą wspomóc walkę z występującymi w tym okresie objawami. Co ważne, istnieje wiele pozytywnych skutków walki z nikotynowym nałogiem. Dlaczego warto rzucić palenie?
Przede wszystkim ze względu na poniższe korzyści:

1. Oczyszczenie organizmu: występuje niemal natychmiast po wypaleniu ostatniego papierosa. Z organizmu znika nikotyna oraz dwutlenek węgla, co prowadzi do:

• poprawy kondycji fizycznej;
• lepszego krążenia krwi;
• oczyszczenia płuc i oskrzeli (zanika kaszel palacza);
• wyostrzenia zmysłów – przede wszystkim smaku i węchu.

2. Spadek ryzyka zachorowań na choroby odtytoniowe:

• układu pokarmowego,
• układu oddechowego np. rozedma płuc czy astma oskrzelowa;
• nowotworów np. raka płuc, gardła czy przełyku;
• chorób układu krążenia.

3. Zaoszczędzenie znacznych sum pieniędzy: paczka papierosów to spory wydatek, który wraz z intensywnością palenia znacznie wzrasta.

4. Pozytywny wpływ na wygląd:

• bielsze zęby i świeższy oddech;
• młodszy wygląd skóry;
• poprawa kondycji włosów i paznokci.

5. Rzucenie palenia wydłuża życie i podnosi płodność.

Jak widać, plusów rzucenia palenia jest nieporównywalnie więcej, niż negatywnych skutków zerwania z nałogiem. Warto skorzystać z dowolnej metody walki z uzależnieniem i zacząć się cieszyć się z życia bez papierosów.

Poznaj również 6 najpiękniejszych polskich uzdrowisk.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy