Favore.plBaza wiedzyEdukacja, naukaRedagowanie tekstówPisanie prac

Artykuł: Jak sprawnie napisać dobrą pracę dyplomową?

Dodaj zlecenie

Jak sprawnie napisać dobrą pracę dyplomową?

Jak sprawnie napisać dobrą pracę dyplomową?
Autor: KarolinaRoksela   |   19 mar 2021, 9:51   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Pisanie prac

Końcowe wyzwanie dla każdego studenta na studiach wyższych stanowi napisanie pracy naukowej. Jest to zadanie czasochłonne, które kończy się specjalnym egzaminem. W poniższym artykule znajdziesz kompendium wiedzy oraz cenne wskazówki dotyczące pisania każdej pracy licencjackiej, magisterskiej czy inżynierskiej. Sprawdź, jak szybko i sprawnie uzyskać wymarzony dyplom.

Praca naukowa krok po kroku

Wymagania oraz metodologia pisania prac licencjackich, magisterskich czy inżynierskich często różni się od siebie pewnymi szczegółami, jednak sam proces powinien wyglądać podobnie. Jeśli nie zdecydujesz się na skorzystanie z profesjonalnej pomocy w stworzeniu dyplomowej pracy, to postępuj zgodnie z tymi kolejnymi etapami:

1. Wybór promotora

Na swojego promotora warto wybrać wykładowcę, który inspiruje oraz z którym posiadamy dobry kontakt. Będzie to bowiem osoba towarzysząca studentowi przez cały proces tworzenia pracy i jej obrony. Największą wiedzę można zdobyć podczas seminariów licencjackich oraz magisterskich.

2. Temat pracy


Dziedzina nauki, którą przyszły absolwent podejmuje w pracy dyplomowej, powinna go interesować oraz być związana w pewnym stopniu ze specjalizacją promotora. Dzięki temu pisanie może być dużo bardziej interesujące, a pomoc wykładowcy okaże się nieoceniona.

3. Plan pracy

Odpowiednio przygotowany konspekt jest świetnym drogowskazem pomiędzy kolejnymi etapami pisania pracy naukowej oraz nie pozwala zapomnieć o najważniejszych sprawach. Gotowy plan powinien zostać zaakceptowany przez promotora.

4. Bibliografia

Na podstawie konspektu student powinien dobrać do swojej pracy licencjackiej czy magisterskiej literaturę. We wszelkich materiałach znajduje się wiedza konieczna do napisania dobrych rozdziałów teoretycznych. Przy pracy nad tą częścią należy szczególnie uważać i zastanowić się, jak uniknąć plagiatu.

5. Tworzenie

Choć wiele zależy od indywidualnych preferencji, to pracę warto pisać w kolejności: rozdziały teoretyczne – rozdziały badawcze – wstęp – zakończenie – streszczenie. Po napisaniu każdej części warto konsultować się z promotorem. Usprawni to wprowadzanie ewentualnych poprawek.

6. Systematyczność

Efektywność pisania pracy dyplomowej zależy od zaangażowania studenta oraz jego współpracy z promotorem. Warto trzymać się ustalonych terminów i planów, aby cały proces usprawnić i doprowadzić do szczęśliwego końca.

7. Obrona

Po napisaniu i zatwierdzeniu ostatecznej wersji przez promotora pozostaje już tylko oprawienie pracy, wszelkie sprawy formalne i przygotowanie do obrony. Samodzielne i rzetelne przygotowanie arkusza procentuje na egzaminie dyplomowym.

Jak szybko napisać pracę dyplomową?


Powyższe pytanie zadają sobie studenci, którym pozostaje coraz mniej czasu na dokończenie swojej pracy. Najdłuższym etapem jest zazwyczaj poszukiwanie potrzebnych informacji oraz rzetelnych źródeł. Dodatkowo coraz trudniej zachować koncentrację oraz skupienie przez liczne rozpraszacze. Oto kilka skutecznych sposobów na przyśpieszenie działań prowadzących do zostania absolwentem uczelni wyższej.

1. Technika pomodoro: popularna metoda zarządzania czasem pozwalająca zwiększyć produktywność. Zakłada pracę przez 25 minut nad jednym tematem oraz 5-minutową przerwę. W trakcie wykonywania zadań ważne jest, aby nie docierały do studenta żadne dekoncentrujące źródła. Po czterech takich kolejkach należy zrobić dłuższy odpoczynek.

2. Harmonogram działań: choć ustalony z góry plan nie musi oznaczać przestrzegania terminów pisania pracy magisterskiej czy licencjackiej, to może zmotywować do podjęcia kolejnych działań.

3. Większa dyscyplina: problemy z napisaniem pracy dyplomowej często wynikają z ogromnej liczby rozpraszaczy wokół studenta. Warto w czasie tworzenia wyciszyć telefon oraz zablokować strony internetowe, które mogłyby skupiać uwagę przyszłego absolwenta.

4. Rywalizacja: jeżeli konkurowanie z innymi jest motywacją dla studenta, to warto wybrać do rywalizacji osobę, która napisała już trochę więcej stron pracy naukowej i sukcesywnie próbować ją dogonić.

5. Odpowiednia bibliografia: wczesne przygotowanie odpowiedniego materiału oraz dopasowanie źródeł do konkretnych rozdziałów i podrozdziałów znacznie usprawnia proces tworzenia dobrej pracy magisterskiej, licencjackiej czy inżynierskiej.

Zobacz też: 5 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy