Favore.plBaza wiedzyRozrywka, imprezy i sztukaImprezy i uroczystościOrganizacja imprez i uroczystościWesela

Artykuł: Jak zorganizować ślub w plenerze?

Dodaj zlecenie

Jak zorganizować ślub w plenerze?

Jak zorganizować ślub w plenerze?
Autor: KarolinaRoksela   |   3 sie 2021, 10:47   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Wesela

Marzysz o pięknej, oryginalnej i zaskakującej ceremonii weselnej? Jednym z najciekawszych trendów ostatnich lat są śluby w plenerze. Moda na tę formę uroczystości przybyła do nas z USA i wciąż zdobywa kolejnych zwolenników. Przyjęcie pod chmurką niesie za sobą jednak pewne ryzyko i wymaga wiele pracy. Zapoznaj się z najważniejszymi wskazówkami, jak zorganizować wesele na powietrzu.

Ślub i wesele w plenerze – jak zorganizować uroczystość?

Leśna polana, kolorowy ogród czy nadmorska plaża – plenerowy ślub to marzenie wielu młodych par. Piękne okoliczności przyrody nadają uroczystości doskonałą oprawę. Organizacja przyjęcia na powietrzu może okazać się jednak bardzo wymagająca. Planując wesele pod chmurką, warto pamiętać o nawet najdrobniejszych szczegółach.

1. Rodzaj ślubu w plenerze a formalności

Zastanawiasz się, jakie dokumenty i pozwolenia są potrzebne do organizacji ślubu w plenerze? Wszystko zależy od rodzaju uroczystości. Przede wszystkim należy uzyskać zgodę oraz zapewnić odpowiednią aranżację miejsca. Warto zadbać o nagłośnienie i właściwy wystrój. Do zaślubin potrzebne są krzesła dla pary młodej i świadków, stół oraz w przypadku ślubu kościelnego klęczniki i miejsce na powieszenie krzyża, a w przypadku ślubu cywilnego miejsce na godło. Jakie poza tym formalności dotyczą nowożeńców. Oto podstawowe rozróżnienie:

Ślub kościelny: według Kodeksu Prawa Kanonicznego, ślub o charakterze religijnym powinien odbywać się w parafii. Istnieje jednak zapis o „wyjątkowych okolicznościach”, który można wykorzystać w przypadku ceremonii w plenerze. Potrzebna jest więc w tej sytuacji zgoda księdza lub biskupa diecezjalnego. Ze względu na długi okres oczekiwania wiele par rezygnuje jednak z przeniesienia zaślubin.

Ślub cywilny: chcąc zawrzeć związek małżeński w plenerze, należy zwrócić się z prośbą do USC o udzielenie ślubu poza urzędem. Należy w zamian wskazać „godne” miejsce – uporządkowane, spokojne i ciche. Nowożeńcy muszą również zapewnić transport urzędnikowi oraz miejsce do podpisania dokumentów. Poza stałymi opłatami młoda para musi dodatkowo zapłacić zazwyczaj 1000 zł za przeniesienie lokalizacji ceremonii.

Ślub humanitarny: jest to forma uroczystości, która nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji prawnych. Stanowi popularne rozwiązanie wśród par, którym nie udało się zorganizować ślubu kościelnego w plenerze lub nie chcą ponosić większych opłat za ceremonię cywilną. Na łonie natury uroczystość prowadzi celebrans.

2. Gdzie zorganizować ślub na powietrzu?

Wybór miejsca plenerowych zaślubin to jedna z kluczowych decyzji każdej pary młodej. Organizacja uroczystości na powietrzu gwarantuje wiele ciekawych opcji. Właściwie jedynym ograniczeniem może być zakwestionowanie wybranej przestrzeni przez organ udzielający ślubu.

Największą popularnością cieszą się w przypadku ślubów plenerowych ogrody (również te przydomowe), łąki oraz tereny wokół lasów. Część par decyduje się na bardziej oryginalne miejsca nad jeziorem czy wodą. Wiele osób marzy o organizacji ceremonii na nadmorskiej plaży. Poza tym wiele restauracji i hoteli oferuje specjalnie zaaranżowane zielone tereny.

Ciekawą propozycją jest również wesele pod namiotem. To doskonałe zabezpieczenie w przypadku nagłego pogorszenia pogody. Warto również zaznaczyć, że część nowożeńców decyduje się na uroczystości mieszane – ślub organizowany jest w plenerze, a przyjęcie w wynajętym lokalu i odwrotnie. Organizacja zabawy weselnej pod chmurką może okazać się ryzykowna, warto więc zabezpieczyć się na różne ewentualności.

3. Kiedy zorganizować ślub i wesele w plenerze?

Ustalenie terminu ślubu na powietrzu to jednocześnie jedna z najważniejszych, jak i najtrudniejszych decyzji do podjęcia. Na ostateczną datę uroczystości ma bowiem wpływ wiele czynników. W przypadku przyjęć plenerowych kluczowym aspektem jest pogoda. Z pewnością każdy zdaje sobie sprawę, że dużo lepsze warunki gwarantują w Polsce miesiące letnie.

Nie oznacza to jednak, że nie można kameralnego wesela w plenerze zorganizować w maju czy wrześniu. Na rynku znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań, które zabezpieczą nas zarówno przed deszczem i chłodem, jak i upałem i skwarem. Nagrzewnice, klimatyzatory i zadaszenia sprawdzą się w różnych warunkach.

4. Porady dotyczące ślubu w plenerze

Wiemy już, że ceremonia ślubna i weselna w plenerze jest czymś wyjątkowym oraz nieszablonowym. Dlatego przygotowania do niej wymagają również nieoczywistych rozwiązań. Oto garść porad, jak się przygotować do uroczystości:

• Bądźcie gotowi na każdą pogodę;
• Zadbajcie o transport dla gości;
• Zamówcie odpowiedni catering weselny;
• Zabezpieczcie się przed owadami;
• Przygotujcie wygodne i mniej formalne stroje;
• Zaopatrzcie miejsce w dobre oświetlenie i ciekawe dekoracje;
• Zapewnijcie ciekawe zabawy weselne.

5. Koszt ślubu plenerowego

Zastanawiasz się, ile kosztuje ślub w plenerze? Otóż wiele zależy od samego miejsca. Część obiektów nie tylko udostępnia teren na imprezę, ale zapewnia również dekoracje czy menu w cenie. Za wynajem sali z obsługą dla 50 gości zapłacimy nie mniej niż 10 000 – 15 000 zł. Samodzielna organizacja przyjęcia w ogrodzie może być tańsza, ale obejmie inne koszty np. wypożyczenie stołów, zastawy czy namiotu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o organizacji ślubu, to sprawdź, jak przygotować piękną uroczystość od A do Z.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy