Favore.plBaza wiedzyPozostałePozostałe

Artykuł: Najlepsze domowe sposoby na komary

Dodaj zlecenie

Najlepsze domowe sposoby na komary

Najlepsze domowe sposoby na komary
Autor: KarolinaRoksela   |   4 sie 2021, 9:34   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Pozostałe

Obok kleszczy i oparzeń słonecznych stanowią nieodłączny element lata. Są olbrzymim utrapieniem podczas rodzinnego grilla, wieczornych spacerów, a nawet tuż przed snem. Komary, bo o nich mowa potrafią uprzykrzyć życie. Jak je odstraszyć? Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się o najskuteczniejszych sposobach walki z natrętnymi owadami. Sprawdź, co należy zrobić w przypadku ukąszenia.

Jak odstraszyć komary?

Choć na świecie istnieje ponad 3500 gatunków komarów, to w Polsce mamy przede wszystkim do czynienia z jednym, który nie przenosi chorób zakaźnych. Ugryzienie owada zazwyczaj nie wiąże się więc z większym zagrożeniem. Pozostawia za to po sobie uciążliwe i swędzące ukąszenia, które mogą powodować spory dyskomfort.

Na rynku istnieje wiele chemicznych preparatów odstraszających komary. Okazuje się, że podobną skutecznością mogą pochwalić się również środki przygotowane w domowych warunkach. A co przyciąga te niewielkie owady? Okazuje się, że są wabione przede wszystkim przez naturalny zapach człowieka oraz kwas mlekowy i amoniak, czyli substancje zawarte w ludzkim pocie.

Z powyższych powodów warto postawić na działania odstraszające komary. Dla skutecznej ochrony powinniśmy wybierać jasne i przewiewne ubrania, stosować regularną higienę ciała oraz unikać kosmetyków o słodkiej woni. Ponieważ owady są bardzo uciążliwe, to mogą zniechęcać do spędzania czasu w ogrodzie. Możesz w takiej sytuacji postawić na dezynsekcje. Skutecznym rozwiązaniem do mieszkania są za to moskitiery, które zabezpieczają wejścia do domu.

Co na komary? – domowe sposoby

Nawet jeżeli zastosujemy się do wyżej wymienionych rad, to taka forma ochrony przed komarami może okazać się niewystarczająca. Jak można się więc od tych niewielkich owadów uchronić zarówno w domu, jak i na łonie natury? Oto kilka domowych rozwiązań:

1. Olejki eteryczne

Ten prosty i domowy sposób na komary sprawdza się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Wystarczy wybrać dowolny olejek eteryczny i rozcieńczyć go z wodą czy bazowym olejem. Dopiero tak powstały roztwór, można zastosować bezpośrednio na skórę. Olejek waniliowy, anyżowy czy goździkowy warto zastosować również w kominkach zapachowych lub spryskać nimi zasłony i firany.

2. Rośliny

Zapachy mogą działać na owady wabiąco lub drażniąco. Okazuje się, że bardzo skutecznym i naturalnym sposobem na komary są różne rośliny doniczkowe. Wydzielane przez nich substancje i aromaty skutecznie odstraszają bowiem te natrętne owady. Najlepiej zdecydować się na umieszczenie kwiatów w doniczkach na parapetach i balkonach lub zasadzić je w ogrodzie. Barierę ochronną tworzą w ten sposób m.in. mięta, lawenda, pelargonia, kocimiętka czy tzw. komarzyca.

3. Cytryna i świece

Zastanawiasz się, co warto zastosować na komary? Jedną z najbardziej skutecznych metod jest cytryna. Wiele owadów nie znosi bowiem jej zapachu. Aby uzyskać zadowalający efekt, musisz wykorzystać startą skórkę cytrusa i rozsypać ją wokół knota świeczki. Pod wpływem ciepła po wnętrzu rozejdzie się świeży i cytrynowy aromat, który odgoni uporczywe stworzenia.

4. Pułapka na komary

Czy wiesz, że możesz walczyć z owadami za pomocą butelki? Okazuje się, że już za pomocą prostej pułapki powinniśmy szybko pozbyć się uporczywego problemu. Do jej przygotowania potrzebujemy tylko plastikowego opakowania, nożyczek, cukru, wody i drożdży. Te ostatnie musimy rozpuścić z dodatkiem słodzika i umieścić w przeciętym flakonie. Zapach zwabi zwierzę, które nie wydostanie się już na zewnątrz. Jest to bardzo skuteczny sposób na komary na dworze.

Naturalne sposoby na ukąszenia komarów

Swędzenie, bąble i zaczerwieniona skóra – to typowe reakcje na ukąszenie komara lub innych drobnych owadów. Choć wspomniane objawy zazwyczaj nie są groźne dla zdrowia, to mogą powodować duży dyskomfort szczególnie w przypadku małych dzieci. Co warto zastosować na uśmierzenie świądu? Poza kremami i żelami antyhistaminowymi można przygotować również naturalne preparaty. Oto kilka domowych propozycji:

Torebki herbaty: jak poradzić sobie z ukąszeniem komara? Wystarczy do swędzącego miejsca przyłożyć ostudzoną torebkę czarnej lub zielonej herbaty.

Biała kapusta: do walki ze świądem i pieczeniem z powodzeniem można wykorzystać plasterek białej kapusty. Świeże warzywo wykazuje właściwości łagodzące.

Skórka banana: jednym z najskuteczniejszych sposobów na ukąszenia komarów jest przetarcie bąbla wewnętrzną częścią skórki z banana. Nie tylko poczujesz ulgę, ale Twoja skóra będzie po takim zabiegu pięknie pachnieć.

Cytryna: wystarczy już plasterek cytrusa, aby złagodzić powstały stan zapalny. Nacieranie warto powtórzyć kilkukrotnie.

Ocet jabłkowy: kilka kropel preparatu zdecydowanie zmniejsza objawy swędzącego ukąszenia. Podobne działanie wykazują również perfumy czy spirytus salicylowy. Ocet wykazuje jednak dodatkowo właściwości odstraszające komary.

Lato to nie tylko sezon na komary, ale również kleszcze. Zapoznaj się z naszym poradnikiem dotyczącym objawów, profilaktyki i leczenia boreliozy, przenoszonej przez groźne pajęczaki.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy