Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaLekarze specjaliściInterniści

Artykuł: Strzeżmy się kleszczy, czyli profilaktyka, objawy i leczenie boreliozy

Dodaj zlecenie

Strzeżmy się kleszczy, czyli profilaktyka, objawy i leczenie boreliozy

Strzeżmy się kleszczy, czyli profilaktyka, objawy i leczenie boreliozy
Autor: KarolinaRoksela   |   7 kwi 2021, 13:05   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Interniści

Wraz z przyjściem wiosny coraz więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. To właśnie najbliższe miesiące są okresem największego zagrożenia zarażenia się boreliozą. Sprawdź, do czego może doprowadzić ugryzienie kleszcza. Poznaj najczęstsze objawy choroby, dowiedz się, jakie mogą być skutki dolegliwości oraz przeczytaj o skutecznych sposobach ich leczenia.

Uchroń się przed kleszczem, czyli zapobieganie boreliozie

Zanim przedstawimy najważniejsze zasady odpowiedniej profilaktyki, warto zastanowić się, co jest właściwie zagrożeniem i dlaczego musimy się przed nim chronić. Czym więc jest borelioza? To przewlekła choroba zwana inaczej krętkowicą kleszczową, która w ekstremalnych przypadkach może spowodować zgon zakażonej osoby. Najczęściej powodowana jest ugryzieniem przez kleszcze, które są jej nosicielami. Objawy dolegliwości są trudne do rozpoznania nawet przez specjalistów chorób zakaźnych, lecz nie można ich nigdy bagatelizować. Rosnące zagrożenie obrazują statystyki. Według GIS w latach 2006-2016 doszło do trzykrotnego wzrostu zachorowań na boreliozę.

Warto pamiętać, że w przypadku wszelkich chorób najskuteczniejsze jest działanie z wyprzedzeniem. Profilaktyka boreliozy zakłada odpowiednie ubranie się przed wizytą w lesie lub na łące, stosowanie preparatów odstraszających insekty oraz dokładne przejrzenie ciała po powrocie do domu. Nawet gdy szybko usuniemy pajęczaka, należy obserwować miejsce ukłucia, gdzie może wystąpić potencjalny rumień wędrujący. Nie zapominajmy, że kleszcze mogą być przenoszone przez inne zwierzęta na przykład psy.

Jak rozpoznać boreliozę? Najpopularniejsze objawy choroby

W wielu przypadkach chorobę odkleszczową bardzo trudno zdiagnozować. Dolegliwości mogą bowiem dać o sobie znać dopiero po kilku miesiącach czy nawet latach od usunięcia kleszcza. Przypadki zakażenia najczęściej zgłasza się u lekarzy chorób zakaźnych od czerwca do października. Wynika to przede wszystkim ze wzmożonej aktywności insektów w okresie wiosenno-letnim. Jakie są więc objawy boreliozy? Wyróżniamy przede wszystkim:

Objawy skórne: najbardziej charakterystycznym symptomem boreliozy jest rumień wędrowny, który pojawia się w miejscu ukąszenia przez kleszcza. Występuje on jednak średnio w 1/3 przypadków i utrzymuje się na skórze zazwyczaj do 30 dni. Nieleczony może się powiększać. Pozostałe zmiany, które mogą powstać to chłoniak limfocytowy i zanikowe zapalenie skórne.

Zmiany narządowe: inne części organizmu mogą zostać zainfekowane w wyniku przedostania się bakterii do krwi. Zdiagnozowanie takich symptomów bywa wyjątkowo trudne. Objawy boreliozy przypominają bowiem często inne choroby na przykład grypę. Zmiany mogą pojawić się nawet rok po ukąszeniu, a zawroty głowy, ociężałość, przemęczenie, gorączka, dreszcze, wypadanie włosów, tiki mięśni, spadek wagi, problemy ze snem, uderzenie fal gorąca czy drętwienie kończyn może oznaczać przewlekłą postać boreliozy.

Symptomy neurologiczne: jedną z form choroby jest neuroborelioza, która powoduje najbardziej niebezpieczne skutki. Powstaje, gdy układ nerwowy zostaje zaatakowany przez krętki występujące u zakażonych kleszczy. Może prowadzić do zapalenia opon mózgowych, a w skrajnych przypadkach nawet zapalenia mózgu.

Inne przejawy choroby: w leczeniu boreliozy ważna jest diagnostyka, która może zostać utrudniona przez szeroki wachlarz objawów występujących w późnym stadium choroby. Do rzadkich konsekwencji zarażenia zalicza się zapalenie pęcherza, problemy układu pokarmowego (biegunki, refluks) czy zapalenie mięśnia sercowego.

Najskuteczniejszą metodą walki z rozpoznanymi objawami dolegliwości jest antybiotykoterapia. Stosowana jest ona również w przypadku boreliozy przewlekłej. Właściwa diagnoza lekarska oraz badania laboratoryjne są w tym przypadku kluczowe. Warto jednak pamiętać, że nie każde ukąszenie kończy się zakażeniem – nie każdy bowiem kleszcz jest nosicielem choroby. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to sprawdź również: kleszcze – zagrożenia i występowanie.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy