Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawnePrawne

Artykuł: Nowy sposób walki z dłużnikami alimentacyjnymi

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Nowy sposób walki z dłużnikami alimentacyjnymi

Nowy sposób walki z dłużnikami alimentacyjnymi
Autor: monbys   |   17 lip 2014, 9:41   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Prawne

Droga do odzyskania należnych nam alimentów jest często zawiła i długa. W takim przypadku w ramach kompleksowej obsługi prawnej warto zasięgnąć pomocy adwokata. Gdy mamy do czynienia z dłużnikiem zalegającym z płaceniem alimentów, można złożyć wniosek o odebranie mu uprawnień do kierowania pojazdami.

Należy mieć na uwadze też to, że osoba niepłacąca alimentów popełnia wykroczenie i może zostać oskarżona o uchylanie się od zobowiązań zgodnie z przepisami kodeksu karnego. Gdy dłużnik alimentacyjny nie potrafi wywiązać się z zobowiązań z powodu braku pracy, powinien zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Jeżeli jednak z przyczyn losowych nie ma takiej możliwości powinien poinformować odpowiedni urząd pracy o tym fakcie. W podobnej sytuacji ważna jest możliwość aktywizacji zawodowej osoby zalegającej z płaceniem alimentów. Są jednak przypadki, gdzie dłużnicy nie chcą współpracować, a wręcz uniemożliwiają przeprowadzenia stosownych procedur i wywiadów.
Jeżeli ponadto dłużnik odmawia złożenia oświadczenia majątkowego, zarejestrowania się w urzędzie pracy, nie przyjmuje ofert pracy gwarantujących zadowalające zatrudnienie i zgodnych z jego wykształceniem oraz odmawia wzięcia udziału w szkoleniach, stażach, społecznych pracach lub pracach interwencyjnych, wówczas odpowiedni organ może wszcząć postępowanie sądowe z tytułu uchylenia się dłużnika od swoich zobowiązań alimetacyjnych.
Podobnego postępowania nie prowadzi się w sytuacji, gdy dłużnik płacił regularnie co najmniej 50% ustalonej kwoty zobowiązania alimentacyjnego, w czasie ostatnich 6 miesięcy. Zatem nie można złożyć wniosku o odebranie prawa jazdy, bądź złożony wniosek staje się nieważny, gdy dłużnik reguluje przez okres pół roku choć w częściowej kwocie swoje zobowiązania alimentacyjne.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU