Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawnePrawnePrawo pracy

Artykuł: Prawo pracy 2019

Dodaj zlecenie

Prawo pracy 2019

Prawo pracy 2019
Autor: konsultant_finansowy   |   5 sie 2019, 12:10   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Prawo pracy

Kodeks Pracy w 2019 roku miały czekać ogromne zmiany. Chociaż doniesienia, które pojawiły się na początku 2018 roku wciąż mają niewielkie szanse na wejście w życie, to jednak nowelizacje są nieuniknione. Co zmieni się w Kodeksie Pracy w 2019 roku?

Kodeks Pracy - urlopy
Rząd założył, że zmiany dotyczące urlopów wejdą w życie już od stycznia bieżącego roku, ale nie udało się. Zmiany dotyczące urlopów wzbudziły wiele kontrowersji i prawdopodobnie nie zostaną wprowadzone również w kolejnych miesiącach tego roku, ponieważ nikt nie chce podpaść wyborcom.

Wynagrodzenie za nadgodziny
Należności za dodatkowe godziny pracy według pierwszego pomysłu miały być odkładane na specjalne konta rozliczeniowe, a nie jak do tej pory, wypłacane wraz z pensją.

Co działoby się ze środkami na takim koncie? Miałyby one służyć do wypłat np. za zaległy urlop. Rozwiązanie to byłoby dużym zyskiem dla przedsiębiorcy, niestety dla pracownika niekoniecznie. Bardziej prawdopodobne jest, że jeżeli zmiany nastąpią i zaczną być tworzone konta na składowanie należności za nadgodziny, to pracownik będzie mógł skorzystać w prostszy sposób z tych pieniędzy.

Minimalne wynagrodzenie
Najbardziej prawdopodobne zmiany jakie wejdą w życie będą dotyczyć minimalnego wynagrodzenia, a konkretnie elementów wchodzących w jego skład. Dotychczas w minimalnym wynagrodzeniu uwzględnia się różne dodatki, co w praktyce jest krzywdzące dla wieloletnich, doświadczonych pracowników. Te przepisy Kodeksu Pracy powinny ulec zmianie, jednak wiążą się ze wzrostem kosztów dla budżetu państwa.


Nowy Kodeks Pracy 2019
Prawo Pracy 2019 zakładać miało, że:
bez względu na staż pracy, każdy pracownik będzie mógł wykorzystać w ciągu roku taką samą liczbę dni wolnych stanowiącą 26 dni roboczych. Jest to duże udogodnienie dla pracowników, którzy nie posiadają jeszcze długiego stażu pracy, ponieważ przed podaną zmianą przysługiwały im jedynie 20 dni urlopu.
niewykorzystany urlop przepada - na nadrobienie zaległości pracownik miał mieć czas do I kwartału kolejnego roku, po tym czasie niewykorzystany urlop przepada - do tej pory pracownik miał czas do 30 września na wykorzystanie zaległego urlopu, dlatego pomysł ten nie spodobał się zleceniobiorcom. Należy również zwrócić uwagę na sytuację w której pracownik składa prośbę o urlop, ale pracodawca ze względów ważnych i uzasadnionych okoliczności odrzuca jego prośbę, niewykorzystany urlop również przepadnie.
w nowym Kodeksie Pracy 2019 miało nie zmienić się nic, jeśli chodzi o liczbę dni urlopu na żądanie. Nadal pracownikowi przysługiwać będą 4 dni. Zmiana miała polegać na tym, że jeśli będziemy chcieli skorzystać z urlopu na żądanie trzeba będzie zgłosić taką potrzebę 24 godziny przed wzięciem wolnego dnia w pracy.

Prowadzenie akt osobowych
Duże zmiany zostaną wprowadzone również w zakresie prowadzenia akt osobowych pracownika. Zgodnie ze zmianami pracodawca będzie miał możliwość przechowywać akta osobowe w wersji elektronicznej. Dokumentację będzie trzeba opatrzyć elektronicznym podpisem kwalifikowanym lub kwalifikowaną pieczątką elektroniczną.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy