Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaLekarze specjaliściRehabilitacja medyczna

Artykuł: Rehabilitacja po udarze

Dodaj zlecenie

Rehabilitacja po udarze

Rehabilitacja po udarze
Autor: karinam6   |   17 lis 2014, 11:05   |   Dział: Artykuły

Po poważnej kontuzji, chorobie lub zabiegu chirurgicznym, zdrowie możesz odzyskiwać powoli. Być może trzeba zregenerować siły, umiejętnie uczyć się na nowo lub znaleźć inne sposoby robienia rzeczy, które robiłeś wcześniej. Proces ten to jest rehabilitacja.


Rehabilitacja często koncentruje się na:
- Fizykoterapii, aby wspomóc siłę, ruchliwość i sprawność
- Terapii zajęciowej, aby wspomóc w codziennych czynnościach
- Terapii mowy i języka, aby wspomóc mówienie, rozumienie, czytanie, pisanie i połykanie
- Postępowaniu z bólem

Rodzaj terapii i cele terapii mogą być różne dla różnych ludzi. Starsza osoba, która miała wylew może po prostu wymagać rehabilitacji by się ubrać lub kąpać bez pomocy. Młodsza osoba, która miała zawał serca może przejść rehabilitacji kardiologiczną, aby spróbować wrócić do pracy i działać normalnie. Ktoś z chorobami płuc może dostać rehabilitacja pulmonologiczna, aby móc lepiej oddychać i poprawić jakość życia.
Udar mózgu. Atak serca. Stawów. Poważna choroba lub uraz często prowadzi do długiego, powolnego powrotu do zdrowia.
Rehabilitacja może również oznaczać uczenie się jak żyć z niepełnosprawnością. Niezależnie od stanu, jeden z najważniejszych kluczy do odzyskania dobrego stanu zdrowia jest chęć i uczestniczenie w zajęciach. Wiele procedur medycznych i zabiegów wykonują u pacjenta pracownicy służby zdrowia i pacjenta rola w leczeniu jest niewielka.

Każdego roku kilka milinów ludzi ma udar i cierpi na atak serca. Po chwili, gdy udaje się przetrwać krytyczną fazę układu sercowo-naczyniowego choroby lub urazu jest uruchomienie fazy odzyskiwania sprawności.

Mamy dobre dane, że ludzie, którzy angażują się w umiarkowaną aktywność fizyczną to poprawia się ich układ krążenia.
Wyniki wielu badań podkreślają rolę aktywności fizycznej w rehabilitacji. Dobrą wiadomością jest to, że jest możliwe, aby pomóc ludziom ćwiczeniami w celu poprawy ich szans na wyleczenie.

Aktywność fizyczna przyspiesza ożywienie w wielu chorobach np. udarze mózgu, szczególnie pomaga pacjentom odzyskać funkcję w kończynach sparaliżowanych przez udar. Przez pewien okres czasu, pacjent ma unikać używania zdrowego ramienia do wykonywania codziennych zadań. Zamiast tego ramię osłabione przez udar wykonuje całą pracę. Dotychczasowe wyniki pokazują, że wymuszona aktywność wzmacnia słabą rękę i pomaga pozwala na odzyskanie zdolności motorycznych szybciej.
Skoro ludzie żyją dłużej i chcą pozostać aktywni, działania w celu zastąpienia zużytych kolan i bioder sztucznymi stawami stały się bardziej powszechne. Wychodzenie z tego typu zabiegu oznacza uczenie się chodzenia. Nie długo po zabiegu, lekarze i pielęgniarki zachęcają by stanąć z powrotem na nogi. Fizjoterapeuta planuje ćwiczenia, które pomagają przekwalifikować swoje mięśnie i dostosować się do używania sztucznego stawu. Prawdopodobnie jest odczuwanie bólu, ale ruch pomoże odzyskać sprawność szybciej.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy