Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaLekarze specjaliściPsycholodzy, psychiatrzy

Artykuł: Ubiór a pewność siebie

Dodaj zlecenie

Ubiór a pewność siebie

Ubiór a pewność siebie
Autor: karinam6   |   17 lis 2014, 13:03   |   Dział: Artykuły

Ostatnio w dziedzinie psychologii popularne stały się badania mające na celu wykrycie wpływu odzieży na procesy poznawcze. Co dokładnie chcieli uzyskać uczeni tymi badaniami? Chciano zbadać czy noszona przez nas odzież może dodać nam pewności siebie, a także to jak my sami odbieramy innych na podstawie noszonych przez nich ciuchów.

Od dawna wiadomo, że odzież wpływa na to jak postrzegają nas inni ludzie oraz jak myślimy o sobie. Każdy z nas ma w swojej szafie ciuchy, w których czuje się lepiej, atrakcyjniej, mniej skrępowanie. Każdy ma też ciuchy, które musi zakładać np. ze względu na narzuconą sytuację, a które niekoniecznie wzbudzają u nas komfort. Przeprowadzono zatem badania, które miały rozstrzygnąć czy strój i to czy czujemy się w nim komfortowo może świadczyć o tym jak podchodzimy do świata i interakcji z innymi. W tym celu przeprowadzono 2 eksperymenty. W pierwszym z nich podzielono studentów na tych noszących swoje normalne ciuchy i na tych, którym na czas badania dano do ubrania biały fartuch. Następnie dano im do wykonania testy. Studenci, którzy wykonywali go w swoich prywatnych strojach zrobili znacznie mniej błędów niż studenci w fartuchach. W drugim teście poproszono studentów o znalezienie różnic w obrazkach. Jedni otrzymali do noszenia płaszcz malarza, drudzy lekarza. Identyfikacja z zawodem była w tym wypadku tak silna, że więcej różnic znaleźli studenci, którzy oczywiście w czasie eksperymentu nosili płaszcz malarza.
Sprawdzano też, czy ciuchy w których czujemy się komfortowo pozwalają nam lepiej wejść w rolę. Badania przeprowadzona na podstawie...zabaw i imprez, w czasie których uczestnicy przebierali się. Okazało się, że dorośli znacznie lepiej bawili się podczas imprez tematycznych kiedy sami decydowali o doborze stroju niż za czasów, kiedy o wyborze stroju decydowali za nich ich rodzice.

Eksperymenty i badania udowodniły tezy, które zakładały, że nosząc ubrania, które lubimy, i w których czujemy się dobrze czujemy się pewniej, łatwiej jest nam rozwiązywać powierzone nam zadania, jesteśmy bardziej otwarci w stosunku do świata i miewamy mniejsze problemy w nawiązywaniu znajomości z obcymi.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy