Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaLekarze specjaliściRehabilitacja medyczna

Artykuł: Zespół bolesnego zamrożonego barku

Dodaj zlecenie

Zespół bolesnego zamrożonego barku

Zespół bolesnego zamrożonego barku
Autor: karinam6   |   17 lis 2014, 11:20   |   Dział: Artykuły

Zespół zamrożonego bolesnego barku objawia się ograniczeniem ruchomości w obszarze stawu barkowego, które obarczone jest wyjątkowo silnym, rażącym wręcz bólem. Jakie się jego przyczyny?


Wysokie stężenie substancji powstałych w wyniku przemiany materii, zwłaszcza związków toksycznych we krwi. Ich nagromadzenie bezpośrednio w sąsiedztwie stawu barkowego i mięśni do niego przylegających potrafi hamować prawidłową cyrkulacje krwi i doprowadza do aktywacji bólu w tej okolicy i tym samym zmniejsza ruchomość stawu. Tego typu niebezpieczne stężenie może powstać w wyniku nadczynności tarczycy, choroby cukrzycowej, czy przy okazji patologii układu krążenia.
Stan zapalny torebki stawowej. W torebce stawu barkowego zawarte są więzadła, które podtrzymują kostne struktury stawu w odpowiedniej względem siebie pozycji i mają za zadanie kontrolować poruszanie się całości stawu. Gdy dochodzi do stanu zapalnego torebki zmniejsza się ruchliwość w całym stawi. Tak powstaje zamrożony bark. Do tej sytuacji mogą prowadzić złamania i inne mechaniczne urazy przechodzące w obrębie stawu ja również obręczy barkowej, wszelkiego rodzaju interwencje chirurgiczne, a także dyskopatia w odcinku szyjnym. Częstą przyczyną także okazują się stany zwyrodnieniowe stawu barkowego.

Blizny również mogą być przyczyną powstawania zamrożonego barku. Wśród jeszcze innych wymienia się złogi wapniowe w ścięgnach, przyczyny natury hormonalnej, szczególnie u kobiet w okresie menopauzy . Może to mieć również podłoże genetyczne, głównie u bliźniaków jednojajowych, jak również podstawy ortostatyczne związane z przygarbioną postawą ciał, co powoduje skracanie jednego z więzadeł barku i zaburza tym samy jego funkcjonowanie jako całości.

Ryzykiem wystąpienia zespołu zamrożonego barku są osoby, poddane działaniu następujących czynników:
- proces starzenia się organizmu
- patologie postawy ciała
- identyczne ruchy ciała podczas pracy
- przebyte urazy
- stany po interwencjach chirurgicznych

Przebieg:
- Etap zamrażania – wyjątkowo silny ból
- Etap zamrożenia – zmniejszenie ruchliwości w stawie, mniejszy ból
- Etap rozmrożenia- stopniowa rekonwalescencja – rok do 3 lat

Sposoby leczenia:
- Zastrzyki sterydowe
- Fizykoterapia – użycie lasera, ultradźwięków
- Fizjoterapia – poprawiania zakresu ruchliwości

KOMENTARZE
  • brak komentarzy