Favore.plForumCzas wolny, o turystyce i sporcie

Animacja - świetna praca dla faceta

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Animacja - świetna praca dla faceta

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • STAGEMAN1 16 mar 2011, 10:55
    Animacja – świetna praca dla faceta

    Rokrocznie, w animacji czasu wolnego, zatrudnianych jest kilka a może nawet kilkanaście tysięcy osób do kurortów turystycznych Europy. Większość stanowią kobiety, a „feminizację” tego zawodu widać szczególnie wyraźnie w Polsce. Jest to jednak trend zmieniający się i coraz częściej to właśnie panowie wybierają animację jako przygodę swojego życia. Uważam, że słusznie!

    W Polskich szkołach, jeszcze do końca lat 90. ubiegłego stulecia, rzadko można było spotkać mężczyzn na stanowisku nauczyciela (wyjątkiem był wuefista, ksiądz i pan od PO). Dysproporcje widać do dziś, ale… mężczyzn w pedagogice jest jednak coraz więcej. Pojawiają się nie tylko jako matematycy, poloniści czy biolodzy, ale również – coraz śmielej – w nauczaniu początkowym i w przedszkolach.

    Pamiętam, że kiedy w 2001 roku poszedłem na praktyki do przedszkola, tamtejsza pani dyrektor zrobiła wielkie oczy i spoglądając na mnie i na moje 190 cm wzrostu o mało nie spadła z krzesła, kiedy pokazałem jej dzienniczek praktykanta. Zanim jednak zdążyła powiedzieć to co malowało się na jej twarzy („Jak to???”), dzieci już otoczyły mnie z zainteresowaniem. Po kilku dniach (i wielu zdziwionych minach rodziców), pani dyrektor wystawiła mi niezwykle ciepłe referencje i przyznała się, że podeszła do sprawy stereotypowo. Okazało się, że dzieci wręcz bardzo chętnie spędzały ze mną czas – przyzwyczajone do opieki kobiecej, byłem dla nich swego rodzaju „atrakcją”. Bardzo szybko nawiązaliśmy dobry kontakt i pamiętam, że kiedy się z nimi żegnałem po tygodniu praktyk, łzom nie było końca…

    Podobne podejście spotkałem pracując jako Kids Entertainer w zagranicznych hotelach. Częściej tą rolę pełnią dziewczyny, ale pomimo tego mężczyźni coraz chętniej wybierają ją także dla siebie. Sytuacja wygląda odwrotnie w przypadku Sport Entertaining – tu z kolei więcej jest chłopaków. W zakresie Show Entertaining myślę, że jest po równo. Przemiany społeczne i wygasanie niektórych stereotypów powinny spowodować, że wkrótce animacja będzie wymarzonym zawodem dla obu płci, bez znacznych dysproporcji w liczbie zatrudnianych osób.

    Myślę, że tak samo jak kobiety mają wiele wspaniałych kompetencji emocjonalnych do pracy w animacji, tak mężczyźni również posiadają cechy, które mogą stanowić o sukcesie w tym zawodzie. Według koncepcji „Psychologia płci” (odsyłam do książki o tym samym tytule A. Moir i D. Jessel, Wyd. PIW, Warszawa): „Mężczyźni różnią się od kobiet. Obie płcie są sobie równe jedynie ze względu na wspólną przynależność do tego samego gatunku – Homo sapiens. Utrzymując, że ich skłonności, uzdolnienia czy zachowania są takie same, budujemy społeczeństwo oparte na biologicznym i naukowym kłamstwie”.

    Wielką zaletą mężczyzn w animacji jest ich wytrzymałość i sprawność fizyczna (oczywiście kobieta poprowadzi aerobik tak samo dobrze lub nawet lepiej niż mężczyzna, ale za to będzie miała kłopoty w przeniesieniu sceny, która waży 40 kg, a mężczyzna będzie do tego zdolny – szczególnie gdy kobieta będzie na to patrzyć). To dlatego w animacji sportowej dominują wszak panowie. Uważam jednak, że nadają się oni także do pracy z dziećmi – nie tylko dlatego, że budują wzorzec męski w grupie, ale także ze względu na ich poczucie humoru i może odrobinę wyższą pewność siebie niż u kobiet (co w pracy z najmłodszymi jest niezbędne). Mężczyźni podejmują też częściej odważne i błyskotliwe decyzje, cechować się też mogą wyższą spontanicznością i szybszą reakcją na niespodziewane sytuacje, a to w animacji bywa kluczową umiejętnością. Z moich doświadczeń wynika również, że mężczyźni mają lepiej rozwiniętą kreatywność (być może dlatego, że w dzieciństwie więcej majsterkują czy interesują się manualnymi zabawami, jak na przykład układanie klocków czy też sklejanie modeli).

    Bez względu jednak na różnice i podobieństwa między płciami, animacja zdecydowanie otwiera wiele możliwości przed chłopakami. Jest coraz lepiej płatna, więc sprzyja zarabianiu, jest coraz lepiej zorganizowana, więc sprzyja bezpiecznemu podróżowaniu i jest coraz lepiej rozumiana, co sprzyja z kolei większym możliwością rozwoju dla kandydatów do tej profesji. Mężczyźni mogą nie tylko wiele się o sobie dowiedzieć i rozwinąć empatię oraz intuicję międzyludzką, ale też mogą spotkać wiele wspaniałych osób na swojej drodze. Warto więc dodać odwagi polskim przedstawicielom płci „brzydkiej” – nie dajmy sfeminizować animacji! Wybierzmy ten zawód dla siebie bo warto się przekonać, że animacja, to także świetna praca dla faceta!
    Cytuj
  • evit 11 kwi 2024, 11:44
    Sprawdź http://uiklik.pl/poszukiwalam-pracownikow-do-pracy-tymczasowej/ dobre oferty.
    Cytuj
Czas wolny, o turystyce i sporcie - dyskusje na forum
Poprzednia: Londyn na weekend