favore.pl
Zlecenia widoczne poniżej skierowane są do wykonawców świadczących usługi. Zarejestrowani na Favore.pl wykonawcy otrzymują na swoje skrzynki e-mail zlecenia odpowiadające ich profilowi działalności. Wysyłka zleceń do wykonawców realizowana jest niezwłocznie po ich opublikowaniu w serwisie. Aby otrzymywać zlecenia ze swojej branży, zarejestruj się i dodaj usługę do odpowiedniej kategorii. rozwiń
KATEGORIE
Zleć wykonanie pracyprzebieraj w ofertach wykonawców Zarejestruj swoją firmęotrzymuj zlecenia na e-mail

1 2 3 4 5 z 5  

Na czym polegają zlecenia hydrauliczne?

Hydraulik był swego czasu symbolem polskości za granicą. Nic w tym dziwnego, jako że nasi rodzimi fachowcy do tej pory często uchodzą za jednych z lepiej wykwalifikowanych. Jak jednak wygląda ich praca i z czym się wiąże?

Hydraulika – na czym polega?

Hydrauliką nazywamy dziedzinę zajmującą się przede wszystkim procesem przepływu wody w rurach, kanałach i rzekach – mechaniką płynów. Wbrew temu, z czym kojarzy nam się to pojęcie dzisiaj, technika hydrauliczna miała swoje początki już w czasach antycznych. Pierwsze budowle o charakterze ściekowym datuje się na ok. 4 tysięcy lat przed naszą erą. W dzisiejszych czasach termin „hydraulika” zwykle związany jest z tzw. hydrauliką siłową, czyli układami hydraulicznymi opartymi na wzajemnie połączonych częściach.

Systemy hydrauliczne są obecnie niesamowicie powszechne. Często kojarzą nam się one głównie z wodociągami i rozwiązaniami stosowanymi w naszych łazienkach. Tak naprawdę jednak skomplikowane układy hydrauliczne znajdziemy w wielu miejscach; od fabryk, po pojazdy i samoloty. Dzięki nim możemy energię strumienia płynu zamienić na ruch obrotowy, co z kolei pozwala osiągnąć siłę sięgającą nawet wielu tysięcy ton. Systemy hydrauliczne są więc również nieodłącznym elementem kluczowym dla działania wielu maszyn – nie tylko tych, których funkcje są ściśle związanych z wodą.

Hydraulik – czym się zajmuje?

Praca hydraulika najczęściej jest związana z naprawianiem awarii, modernizacją, konserwacją i zmianą sposobu użytkowania sieci instalacji oraz jej urządzeń. By wykonywać zawód, hydraulik musi mieć co najmniej podstawową wiedzę na temat sposobu działania instalacji oraz metod ich naprawy. Na tym poziomie wystarczy ukończenie szkoły o profilu zawodowym oraz zdobycie doświadczenia w wyniku praktyk. Hydraulik musi opanować umiejętność czytania rysunków technicznych, by móc pracować przy zleceniach dotyczących instalacji grzewczych, wodnych i kanalizacyjnych.

Zawód hydraulika nie jest łatwy. Wymaga szczególnej dokładności, umiejętności logicznego myślenia i podejmowania decyzji. Konieczna będzie również umiejętność posługiwania się narzędziami, dobry wzrok, odporność na stres i wytrzymałość fizyczna. Błąd ze strony hydraulika może okazać się bardzo kosztowny w skutkach, dlatego też z trudnymi zleceniami musi on zmagać się niemal na co dzień. Tym bardziej jego dobrze wykonana praca powinna być doceniana przez zleceniodawców.

Zlecenia hydrauliczne

Prace hydrauliczne często są kojarzone przede wszystkim z naprawami instalacji o charakterze wodnym. W skład usług oferowanych przez pojedynczych fachowców lub firmy wchodzi jednak dużo więcej robót takich jak: usługi konserwatorskie (kompleksowa obsługa techniczna nieruchomości), prace przy przyłączach wodno-kanalizacyjnych (wykonywanie projektów, ułożenie przewodów wodociągowych, instalacji zewnętrznych, wcinka do instalacji kanalizacyjnej lub wodociągowej, montaż studzienek, udrażnianie przyłączy), projektowanie i bsługa oczyszczalni ścieków, wykonywanie instalacji sanitarnych, montaż grzejników, hydroforów, pomp ciepła, montaż i serwis kotłowni, pieców, spawanie, montaż systemów nawadniania ogrodów, wiercenie otworów w powierzchniach betonowych.

Firmy zajmujące się kompleksowymi usługami hydraulicznymi niekiedy zajmują się również innymi pracami związanymi z branżą instalacyjną, np. usługi związane z instalacjami gazowymi, grzewczymi, biały montaż, montaż kolektorów słonecznych, montaż urządzeń AGD, przenoszenie gazomierzy i wodomierzy, udrażnianie, przepychanie i czyszczenie kanalizacji, a także usługi minikoparką. Czasami również kompleksowych usług hydraulicznych podejmują się firmy remontowe lub budowlane.

Hydraulika – narzędzia

W zawodzie hydraulika, jako profesji technicznej, nieodłącznym elementem codziennej pracy są specjalistyczne narzędzia pracy. Wiele z nich jest związanych z cięciem i wykończeniem rur; np. przecinarki i gratowniki. Niezbędne będą również klucze hydrauliczne; nastawne, hakowe, do rur, czy do perlatora. To one umożliwiają odrkęcanie i dokręcanie połączeń, czy przytrzymywanie elementów instalacji w trakcie wykonywanych prac. Bez dobrej jakości, wytrzymałego klucza, prace hydrauliczne byłyby praktycznie niemożliwe.

Innym narzędziem hydraulika jest sprężyna kanalizacyjna, która służy do udrażniania rur. Przyrząd ten nie jest trudny w obsłudze i często przydaje się również w prywatnych domach, gdy np. toaleta zapcha się na skutek zalegających w niej ciał stałych, zbyt dużej ilości papieru toaletowego lub innych materiałów, takich jak waciki, ręczniki papierowe czy podpaski. Spirala kanalizacyjna to proste urządzenie składające się z druta zwiniętego w spiralę o różnej długości (zwykle dostępne są od 1,5 do 5m). Udrażnia ona kanalizację za pomocą ostrej końcówki, którą wkłada się do wnętrza toalety.

Inny rodzaj narzędzi hydraulicznych to te, które używane są podczas budowy instalacji. W tym celu używa się zgrzewarek do rur z wymiennymi końcówkami , a także różnego rodzaju uszczelnień. W końcowym etapie prac wykończeniowych na instalacjach przydatne są również akcesoria związane z procesem doprowadzania wody. Wśród nich wymienić warto: wężyki, zawory, wodomierze, zawory spustowe, mechanizmy napełniające, złącza kanalizacyjne, złączki chromowane, złączki mosiężne, rury, węże do pralek, do zmywarek, rozdzielacze zasilające.

Jak znaleźć dobrego hydraulika?

W przypadku zleceń hydraulicznych, bardzo ważna jest jakość wykonywanej pracy. Czasem warto zapłacić więcej, ale mieć gwarancję, że powierzone zadanie zostanie wykonane fachowo i dokładnie, w oparciu o wynikającą z doświadczenia wiedzę merytoryczną i praktyczną. Istnieje większa szansa, że dobrym hydraulikiem okaże się ten specjalista, który będzie potrafił szczegółowo, ale również w sposób przystępny, wytłumaczyć klientowi co jest do zrobienia i z czego to wynika. Decydując się na usługi hydraulika warto zadawać mu pytania, dzięki którym będziemy bardziej zorientowani w tym, jaki jest zakres prac i za co musimy zapłacić.

Wybierz kategorię zleceń

Wybierz lokalizację