favore.pl
Favore.plZleceniaZlecenia remontowo - budowlaneZlecenia remontowe

Zlecenia tynkarskie, murarskie

Zlecenia widoczne poniżej skierowane są do wykonawców świadczących usługi. Zarejestrowani na Favore.pl wykonawcy otrzymują na swoje skrzynki e-mail zlecenia odpowiadające ich profilowi działalności. Wysyłka zleceń do wykonawców realizowana jest niezwłocznie po ich opublikowaniu w serwisie. Aby otrzymywać zlecenia ze swojej branży, zarejestruj się i dodaj usługę do odpowiedniej kategorii. rozwiń
KATEGORIE
Zleć wykonanie pracyprzebieraj w ofertach wykonawców Zarejestruj swoją firmęotrzymuj zlecenia na e-mail

1 2 3 4 5 6 7 z 55  

Murowanie i tynkowanie – co i jak na budowie?

Prace tynkarskie oraz murarskie należą do najpowszechniejszych robót budowlanych. Czym zajmuje się tynkarz, a na czym polega praca murarza? Jakie tynki wybrać do jakich pomieszczeń?

Tynkarz jest rzemieślnikiem, którego praca w głównej mierze polega na pokrywaniu ścian specjalistycznym materiałem podkładowym. Istnieje wiele rodzajów tynków, których właściwości i zastosowanie są odmienne. Praca murarza z kolei wiąże się ze wznoszeniem budowli; ceglanych lub kamiennych. Prace murarskie i tynkarskie są ze sobą powiązane, przez co często wykonywane są kompleksowo, w ramach usług jednej firmy.

Na czym polega praca murarza?

Prace murarskie to nic innego, jak budowa konstrukcji z takich elementów jak np. cegły, kamienie, elementy betonowe czy pustaki, a także łączenie ich za pomocą zaprawy. Murarz to jeden z podstawowych fachowców znajdujących zatrudnienie przy zleceniach budowy domów czy innych budynków użytkowych. Jego praca polega na wznoszeniu konstrukcji murowanej, według planów technicznych wykonanych przez architekta. Murarz może również zajmować się konserwacją istniejących murów, naprawą ubytków, czy łączeniem elementów budowlanych.

Zawód murarza nierzadko wiąże się również z pracami rozbiórkowymi, a także budową nie tylko ścian, ale także takich elementów jak stropy, filary, kolumny, schody, a nawet elewacje. Prace murarskie mogą obejmować zarówno budowę konstrukcji od podstaw, tj. od fundamentów, ale również prace wykończeniowe, takie jak np. wykonanie murków w gotowych, istniejących wnętrzach.

Tynkowanie – po co się je wykonuje?

Głównym zadaniem tynku jest zabezpieczenie gotowych już ścian i innych powierzchni przed szkodliwym działaniem różnych czynników. W przypadku tynków zewnętrznych są to przede wszyskim bodźce atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg, grad, promienie słoneczne, itp. W ramach tynków wewnętrznych, powody mogą być bardziej zróżnicowane w zależności od charakteru pomieszczenia. Najczęściej zabezpiecza się ściany przed parą wodną, wysoką temperaturą, czy zniszczeniem mechanicznym. Ponadto tynki wykonuje się również ze względów estetycznych.

Tynkowanie może być jednowarstwowe lub wielowarstwowe (dwuwarstwowe lub trzywarstwowe). O ile pierwsze z wymienionych stosuje się zazwyczaj w pomieszczeniach, które pełnią jedynie funkcję praktyczną, o tyle w przypadku tynków kilkuwarstwowych duże znaczenie ma kwestia estetyczna, a nawet ozdobna. W przypadku tynku trójwarstwowego, ostania warstwa nazywana jest gładzią. Jak sama nazwa wskazuje, stosuje się ją w celu ostatecznego wygładzenia powierzchni. Na gładź, w zależności od przeznaczenia i upodobań, może być nałożona ozdobna faktura.

Na czym polega praca tynkarza?

Tynkarstwo to branża związana nie tylko z pracą fizyczną, ale również techniczną. Istotna jest więc umiejętność analizowania rysunków technicznych, na podstawie których można zaplanować roboty tynkarskie. Przed podejściem do ich wykonania, do zadań tynkarza należy zorganizowanie swojego stanowiska pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. To istotne, zwłaszcza, jeśli zlecona praca ma zostać wykonana na wysokościach.

Przechodząc do właściwych prac tynkarskich, fachowiec powinien starannie przygotować podłoże, które ma zostać otynkowane. Czynność ta jest bardzo ważna i często to m.in. od niej zależy jakość końcowego efektu prac. Kolejnym krokiem jest sporządzenie zapraw, a następnie rozprowadzenie jej na ścianie wybraną metodą. Tynkarze pokrywają ściany od zera, konserwują istniejące tynki lub naprawiają ubytki. Do ich zadań należy również obsługa różnego rodzaju maszyn i narzędzi tynkarskich, a także nierzadko - organizacja materiałów potrzebnych na budowie.

Do ważnych umiejętności tynkarza zalicza się także rozróżnianie różnych rodzajów mieszanek tynkarskich, a także znajomość ich składów i receptur. Mimo, że obecnie część używanych zapraw jest wytwarzana fabrycznie, to istotne, by fachowiec potrafił określić jego właściwości i przeznaczenie.

Zlecenia tynkarskie i murarskie

Zleceń dla tynkarzy i murarzy najlepiej szukać wśród ogólnych zleceń remontowych i budowlanych. Często prace te są tylko jednymi z elementów całego remontu lub budowy. Z tego samego powodu, nierzadko firmy tynkarskie i murarskie zajmują się również bardziej kompleksowymi usługami. Nie znaczy to oczywiście, że nie ma zleceń dla indywidualnych fachowców. Wręcz przeciwnie – murowanie i tynkowanie to prace tak powszechne, że potrzebne są praktycznie w ramach każdego, oddanego lub planowanego do oddania do użytku budynku; nowo powstającego, remontowanego, czy wymagającego po prostu okresowej konserwacji.

Wśród najchętniej zlecanych prac dla profesjonalnych tynkarzy znajdziemy m.in.:kompleksowe wykonanie tynków wewnętrznych lub zewnętrznych, położenie gładzi, tynki maszynowe, prace murarskie, prace zbrojarskie, cekolowanie, wykonanie stiuku, sztablatury, sztukaterii gipsowej, czy sgraffito. Wśród zleceń dla murarzy najczęściej można spotkać zapytania o: kompleksową budowę domu lub innego budynku mieszkalnego czy użytkowego, budowę muru, ogrodzenia, budowę ścianek z bloczków.

Rodzaje tynków

Tynki możemy podzielić na kilka różnych sposobów (np. ze względu na sposób przygotowania zaprawy – tynki gotowe, kupowane w workach oraz takie mieszane bezpośrednio na miejscu pracy) najbardziej powszechne jest jednak rozróżnienie ze względu na skład chemiczny. Do najbardziej powszechnych należą: tynki gipsowe, cementowe, cementowo-wapienne oraz gliniane.

Tynki gipsowe są jednymi z tańszych i całkiem wydajnych tego typu materiałów. Mają gładką strukturę, przez co najczęściej są stosowane jako podkład pod malowanie. Używa się ich w pomieszczeniach suchych, wewnętrznych, takich jak pokoje dzienne, korytarze, sypialnie, czy lokale użytkowe. Odradza się jednak stosowania go w pomieszczeniach szczególnie wilgotnych, gdyż gips może wchłaniać wilgoć z powietrza. Tynki gipsowe stosuje się w miejscach nienarażonych na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, ze względu na to, że jest on stosunkowo miękki – a co za tym idzie – niezbyt odporny. Niedawno na rynku pojawiły się jednak ulepszone wersje tej zaprawy o wyższej wytrzymałości i większej trwałości. Wzmocnione tynki gipsowe mogą być jednak proporcjonalnie droższe od tych o tradycyjnym składzie.

Tynki cementowe oraz cementowo-wapienne natomiast idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Są one odporne na wodę i przepuszczają powietrze, przez co nie izolują ścian. Sprawdzą się w łazienkach, garażach, piwnicach i innych miejscach narażonych na większą wilgoć. Tynki te mają nieco bardziej szorstką strukturę niż tynki gipsowe, przez co zwykle nie są polecane jako podkład pod farbę. Dobrze sprawdzą sie jednak pod tapetą lub kafelkami. Należy jednak unikać pokrywania nimi powierzchni metalowych lub drewnianych, z uwagi na niską przyczepność. Tynki cementowe i cementowowapienne bywają jednak często podkładem do gładzi o charakterze dekoracyjnym.

Tynki gliniane są niestety materiałem stosunkowo drogim. Niestety, ponieważ świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach przystosowanych do potrzeb alergików. Glina ma właściwości pochłaniania i oddawania wilgoci, a jednocześnie przepuszczania pary. Dzięki temu tynki wykonane z tego materiału wytwarzają w pomieszczeniu „zdrowy” klimat, pochłaniają zapachy, a co najważniejsze – są odporne na pleśnie i grzyby. Glina jest naturalna i ekologiczna. Można ją wykorzystać ponownie po skuciu tynku. Po nałożeniu tworzy powierzchnię gładką lub chropowatą – w zależności od zamierzonego efektu. Tynki gliniane mają jednak jeszcze jedną wadę – są bardzo ciężkie, przez co nie mogą być stosowane na każdej płaszczyźnie. To niestety bardzo ogranicza możliwości stosowania tego materiału, co jest kolejnym powodem, dla którego glina nie jest używana w dzisiejszych czasach tak często, jak tynki gipsowe, cementowe, czy cementowo-wapienne.

Metody tynkowania

Tynki można położyć metodą tradycyjną lub maszynową. Główną różnicą między tymi dwoma sposobami jest czas pracy – tynkowanie maszynowe może zająć nawet 4 razy mniej czasu, niż tynkowanie ręczne z użyciem betoniarki. Cena użytych materiałów przy tynkowaniu maszynowym może być jednak wyższa niż w przypadku tradycyjnej metody. Z drugiej strony natomiast wybierając szybszy sposób możemy zaoszczędzić na pracy ekipy.

Tynki maszynowe nakłąda się zwykle po zakończeniu stanu surowego zamkniętego i przy temperaturze powyżej kilku stopni Celsjusza. W przypadku tej metody stosuje się najczęściej dwie warstwy, nakładane za pomocą specjalnego pistoletu natryskowego. Do mieszania zaprawy nie jest potrzebna tradycyjna betoniarka. Mieszanka powstaje na bazie fabrycznie zmieszanego, suchego materiału w połączonego z wodą w specjalnym agregacie.

Wybierz kategorię zleceń

Wybierz lokalizację