favore.pl
Favore.plZleceniaZlecenia remontowo - budowlane

Zlecenia ogrodnicze - Ogród i otoczenie

Zlecenia widoczne poniżej skierowane są do wykonawców świadczących usługi. Zarejestrowani na Favore.pl wykonawcy otrzymują na swoje skrzynki e-mail zlecenia odpowiadające ich profilowi działalności. Wysyłka zleceń do wykonawców realizowana jest niezwłocznie po ich opublikowaniu w serwisie. Aby otrzymywać zlecenia ze swojej branży, zarejestruj się i dodaj usługę do odpowiedniej kategorii. rozwiń
KATEGORIE
Zleć wykonanie pracyprzebieraj w ofertach wykonawców Zarejestruj swoją firmęotrzymuj zlecenia na e-mail

1 2 3 4 5 6 7 z 12  

Praca ogrodnika – co można zlecić?

Ogrodnictwo wymaga ciężkiej pracy, ale może dawać wiele satysfakcji. Wykonywanie prac ogrodniczych to nie tylko pielęgnacja roślin, ale również inne roboty w ramach terenów zielonych. Czym więc zajmuje się ogrodnik i jakie są usługi firm ogrodniczych?

Gdy nadchodzi wiosna, zwykle przypominamy sobie o naszych ogrodach i podwórkach. Wielu z nas nie ma czasu, by należycie o nie zadbać. Piękny ogród wymaga wiele pracy, poświęcenia i wiedzy. Na szczęście jednak są osoby, które mogą pomóc w aranżacji podwórka, oczyszczeniu zapomnianego oczka wodnego, czy pracach działkowych. Istnieją dwie grupy ludzi: ci, którym prace ogrodnicze sprawiają przyjemność i przynoszą satysfakcję oraz ci, którzy pielęgnację ogrodu traktują jako mozolny obowiązek. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, usługi ogrodnicze to coś, czym warto się zainteresować.

Ogrodnictwo to dziedzina skupiająca różnego rodzaju czynności oraz wiedzę teoretyczną związaną z rolnictwem. Pod pojęciem tym znajdziemy m.in. projektowanie i urządzanie terenów zielonych, hodowlę i uprawę roślin, pielęgnację zieleni, a także stricte architekturę krajobrazu. Prace ogrodnicze dotyczą zarówno drobnych ogrodów prywatnych, aranżacji podwórek i pielęgnacji roślin na niewielkich terenach, jak i plantacji przemysłowych, czy skwerów i terenów należących do miast, czy spółdzielni mieszkaniowych. Co więcej, pojęcie to może dotyczyć również różnych czynności związanych z projektowaniem, budową lub konserwacją mniejszych i większych elementów architektury ogrodowej; altan, wiat, zadaszeń, skalniaków, garaży, bram, oczek wodnych, basenów, fontann, czy mebli ogrodowych.

Ogrodnicy mogą przyjmować zlecenia ogólnej pielęgnacji ogrodu, jak i prac bardziej konkretnych. Wszystko zależy od specjalizacji danego fachowca. Często praca ogrodnika kojarzy się po prostu z kompleksowymi usługami konserwacji terenu zielonego. Istnieje jednak wiele firm i zawodowców indywidualnych, specjalizujących się w konkretnych pracach – wtedy ich usługi są ograniczone np. do czynności związanych z produkcją i montażem bram, budową basenu, czy dostawą małych elementów architektury ogrodowej.

Zawodowy ogrodnik zwykle dysponuje własnym sprzętem, który znacząco ułatwia pracę w ogrodzie. Często są to rzeczy, które znajdziemy niemal w każdym garażu – takie jak kosiarka, sekator, narzędzia ręczne do pielenia, kopania, przycinania, sadzenia, spulchniania, czy grabienia (np. grabie, szpadel, łopata, motyka, pazurki, nożyce do trawnika, gałęzi czy żywopłotu), drabina, taczka, piła ogrodowa, pilarka spalinowa. Do bardziej specjalistycznych prac przydają się jednak maszyny i narzędzia do użytku profesjonalnego, np. glebogryzarka, wertykulator, urządzenie wielofunkcyjne, traktor ogrodowy, rozdrabniacz, zamiatarka, dmuchawa, palnik do wypalania chwastów, opryskiwacz ciśnieniowy, świder ziemny, kilof czy odśnieżarka.

Rodzaje usług ogrodniczych

Do najpopowszechniejszych prac ogrodniczych należą przede wszystkim kompleksowe usługi związane z pracami działkowymi i pielęgnacją ogrodów. Zlecenie prac profesjonalnemu ogrodnikowi to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chciałyby cieszyć się piękną zielenią, lecz nie mają czasu lub umiejętności by o nią zadbać. Takie usługi często zlecają również firmy, instytucje lub spółdzielnie. Ogrodnicy wykonują takie prace jak: porządkowanie terenu, odchwaszczanie, grabienie liści, karczowanie, prace ziemne, niwelacje teranu, zakładanie, regeneracja i pielęgnacja trawników, koszenie, rąbanie drewna, sadzenie, przesadzanie roślin, budowa drobnych obiektów architektury ogrodowej, ogrodów skalnych.

By jednak było co pielęgnować, należy najpierw ogród zaprojektować urządzić. Tym właśnie zajmują się projektanci ogrodów, firmy ogrodnicze a także nierzadko – architekci krajobrazu. O ile w przypadku tych ostatnich usługi te będą się raczej ograniczały do opracowania i zaprojektowania terenu zielonego, ewentualnie do zarządzania i nadzorowania prac, to w przypadku bardziej kompleksowych usług możemy oczekiwać również stricte wykonanie robót ogrodniczo-budowlanych. Firmy ogrodnicze oferują projektowanie oraz zakładanie ogrodów od podstaw – w tym np. kompleksowe zakładanie oraz pielęgnację trawników, prace alpinistyczne, budowę konstrukcji skalnych oraz drewnianych, montaż oświetlenia ogrodowego oraz systemu nawadniania.

Do usług ogrodniczych często zalicza się też prace związane z wszelkimi obiektami ogrodowymi związanymi z wodą: basenami, fontannami, czy oczkami wodnymi. Tu również pracę należy zacząć od czynności projektowych, następnie budowy, a w efekcie montażu wyposażenia (pomp, filtrów, czy folii) i jego serwisu. Firmy oferują również czyszczenie istniejących stawów, zbiorników i fontann, a także wzbogacaniem ich o nowe elementy, np. ściany wodne, czy wodospady.

Usługi związane z branżą ogrodniczą, głównie ze względu na miejsce, to również prace oferowane przez firmy zajmujące się budową, wytwarzaniem i montażem garaży, a także bram i ogrodzeń. Garaże wolnostojące mogą być wykonane przy użyciu wielu różnych metod i z różnych materiałów. Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczamy: garaże drewniane, drewnopodobne, blaszane, metalowe, garaże z kontenerów, czy klasyczne garaże murowane. W kwestii bram i ogrodzeń oferta jest jeszcze bogatsza. Bramy dzielą się przeważnie na: wjazdowe dwuskrzydłowe lub przesuwne, bramy panelowe, furtki, bramy automatyczne. Z kolei wśród najczęściej spotykanych ogrodzeń warto wymienić: siatki ogrodzeniowe metalowe, plastikowe, rolnicze, ogrodzenia metalowe i kute, drewniane, panelowe, metalowo-drewniane, przemysłowe, blaszane, szlachetne, akustyczne, murowane, tymczasowe i przenośne.

Jaki powinien być dobry ogrodnik?

Do wykonywania zawodu ogrodnika zwykle nie trzeba mieć specjalistycznych uprawnień ani kwalifikacji (przynajmniej, gdy mowa o podstawowych pracach fizycznych). Dobry specjalista jednak powinien cechować się ciekawością branżową. Do najistotniejszych kompetencji ogrodnika należy znajomość gatunków roślin, sposobów ich pielęgnacji oraz sposobów siewu i rozmieszczenia. Ważna jest również umiejętność tworzenia kompozycji roślinnych oraz poczucie estetyki. Przydatna będzie również sprawność fizyczna (jako że zwykle zawód ten wiąże się z pracą fizyczną), a także cierpliwość i dokładność.

Warto również nie tylko śledzić trendy, ale również stale podnosić swoje kwalifikacje. Ogrodnictwo jest branżą, w której zmieniają się trendy i występują nowinki technologiczne i metodyczne. Bycie na bieżąco procentuje, nawet jeśli uznajemy raczej klasyczne metody pracy. Znajomość nowości branżowych poszerza wiedzę ogólną, a ponadto może znacząco pomóc w udoskonalaniu własnego systemu rozwiązań. Klienci na pewno docenią fachową poradę opartą nie tylko na doświadczeniu, ale również zorientowaniu w najnowszych metodach.

Wybierz kategorię zleceń

Wybierz lokalizację