... co to właściwie jest?
Są to po prostu przewierty, które wykonywane są za pomocą technologii bezwykopowej. Na samym początku prac wykonuje się tzw. otwór pilotowy, który później zostaje rozwiercony do interesującej nas średnicy, by na końcu bezproblemowo przeciągnąć przewód, którym jesteśmy zainteresowani (mogą to być rury kanalizacyjne, rury osłonowe i różnego rodzaju kable).
1. Otwór pilotowy - to wykonanie zgodnie z zaplanowaną trajektorią przewiertu. Zadanie możliwe jest dzięki sondzie (właśnie z niej przesyłane są sygnały radiowe do lokalizatora znajdującego się na powierzchni), która umieszczona jest w głowicy. Za jej pomocą spokojnie możemy kontrolować głębokość, kierunek, nachylenie i temperaturę głowicy wiercącej. Tuż za głowicą wciskane są żerdzie wiertnicze. Zarówno na tym, jak i na kolejnych etapach bardzo ważną rolę odgrywa płuczka wiertnicza, której zadaniem jest m. in. transport urobku, stabilizacja i uszczelnianie otworu, chłodzenie głowicy urabiającej oraz zmniejszanie współczynnika tarcia pomiędzy gruntem a przeciąganym rurociągiem (etap 3.)
2. Rozwiercanie - czyli poszerzanie i stabilizowanie otworu za pomocą głowicy rozwiercającej. Zostaje ona wwiercona i przeciągana w kierunku maszyny.
3. Przeciąganie przewodu - przewód, którym jesteśmy zainteresowani zostaje przeciągnięty w całości. Do głowicy rozwiercającej, wyposażonej w krętlik (zapobiega obracaniu się rurociągu), zaczepiamy przewód z głowicą ciągnącą i ciągłym ruchem przeciągamy w kierunku strony maszynowej.